Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)

Keusote ja Hyria koulutusyhteistyöhön - ensimmäiset filippiiniläiset hoiva-avustajat aloittivat

4.4.2022 15:00:51 EEST | Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) | Tiedote

Jaa
Keusoten ympärivuorokautisissa palveluissa ja kotihoidon yksiköissä on aloittanut 12 filippiiniläistä hoiva-avustajaa 4.4. Filippiiniläisten hoiva-avustajien saapuminen Suomeen ja Keusoten palvelukseen on koulutusyhteistyötä Hyrian kanssa, jossa hoiva-avustajat suorittavat lopullisen hoiva-avustajan tutkinnon oppisopimuskoulutuksena ja mahdollisesti myös lähihoitajatutkinnon.
Opiskelijat ovat jo saapuneet Suomeen ja aloittavat koulutuksen tällä viikolla. Hoiva- ja hoitoalan työntekijöistä on tällä hetkellä Keusotessa sekä valtakunnallisestikin suuri pula. Koulutusyhteistyö Hyrian kanssa kestää kolme vuotta, ja sen aikana hoiva-avustajat suorittavat hoiva-avustajan tutkinnon oppisopimuskoulutuksena ja mahdollisesti myös lähihoitajatutkinnon.
 
Yhtenä toimenpiteenä rekrytointihaasteeseen Keusote on käynnistänyt työperäisen maahanmuuton pilotin, jonka johdosta Keusoteen saapuu 12 filippiiniläistä hoiva-avustaja, kertoo Keusoten osaamisen ja rekrytoinnin erityisasiantuntija Tiina Tarvonen.
 
Koulutuksen jälkeen opiskelijat työllistyvät Keusotelle eri toimipisteisiin kotihoitoon ja ikääntyneiden palveluihin Hyvinkäälle, Tuusulaan, Nurmijärvelle ja Järvenpäähän.
 
Hyrian koulutuspäällikkö Kati Karvonen lisää, että myöhemmin keväällä opiskelijoita saadaan Suomeen sama määrä lisää. Koulutus on S2-opetusta eli opiskelijat opiskelevat muiden opintojensa ohessa suomen kieltä. - He ovat opiskelleet Hongkongissa teoriat hoiva-avustajan koulutukseen sekä suomen kieltä, jotta heillä on hallussa opintojen aloittamiseksi tarvittava kielitaito, Karvonen valottaa.
 
Hongkongissa koulutuksen on järjestänyt Mehiläiselle kuuluva Heathcare Staffing Solutions Oy (HSS),joka kouluttaa ja järjestää hoiva-alan työntekijöitä Suomeen. Koulutettavat hoitajat suorittavat ensi alkuun hoiva-avustajan opintonsa loppuun oppisopimuksella Keusoten alueen toimipisteissä.
 
Karvonen sanoo, että hoiva-avustajan koulutuksen he saavat nopeasti valmiiksi, koska teorian he ovat jo opiskelleet. Suomessa vuorossa on näytöt kahdesta tutkinnonosasta.
 
- Me varmistamme osaamisen ennen näyttöä ja ohjaamme työssäoppimista. Tarkoitus olisi, että mahdollisimman moni jatkaa oppisopimuksella lähihoitajaksi, Karvonen toteaa.
 
Lisätiedot medialle:

Tiina Tarvonen
Osaamisen ja rekrytoinnin erityisasiantuntija

050 497 3457

 
 

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Suutarinkatu 2
05900 Hyvinkää

http://www.keusote.fi

Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)

Keusoten Mäntsälän ja Tuusulan kotihoito sai kiitosta asiakkailta – parhaat arviot Keusoten kotihoidon yksiköistä8.10.2026 09:31:53 EEST | Tiedote

Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) Mäntsälän ja Tuusulan kotihoito ovat saaneet parhaat asiakasarviot Keusoten kotihoidon yksiköistä THL:n valtakunnallisessa Kerro palvelustasi 2026 -asiakastyytyväisyyskyselyssä. Asiakkaat arvostavat erityisesti avun riittävyyttä, turvallisuuden tunnetta ja sitä, että heidän omat toiveensa huomioidaan.

Työelämän kolmio kokoaa täsmätyökykyiset työnhakijat ja työnantajat yhteen Hyvinkäällä30.9.2026 15:20:31 EEST | Tiedote

Keusote ja Remmi Työpalvelu Oy järjestävät 11. marraskuuta Hyvinkäällä Työelämän kolmio – kohtaamisista töihin -tapahtuman, jossa täsmätyökykyiset työnhakijat ja työnantajat pääsevät kohtaamaan toisiaan. Tapahtuman tavoitteena on löytää uusia työelämän mahdollisuuksia, lisätä tietoa täsmätyökykyisten työllistämisestä ja madaltaa työnantajien kynnystä tarjota työmahdollisuuksia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye