Kevät herää lintujen lauluun – Tietoteoksia luonnon ystäville

Upeilla kuvilla täydennetty tietokirja valottaa mystisen saalistajan elämää
Pöllöjä on vihattu ja niihin on liitetty negatiivisia uskomuksia. Öisin liikkuvia petoja on pidetty pahan tuojina. Nyt asenteet ovat muuttumassa, ja mystinen saalistaja halutaan säilyttää osana Suomen luontoa. Mistä pöllön löytää ja millaisen elinympäristön pöllö tarvitsee?
Miten mikään voi kuulla hiiren liikkuvan hangen alla jopa sadan metrin päästä? Tai lentää säkkipimeässä metsässä törmäilemättä puihin? Pöllöt kykenevät näihin, ja niillä on monia muitakin hämmästyttäviä taitoja. Teos esittelee kaikki Suomen 10 pöllölajia sekä tutustuttaa jokaisen luonnosta kiinnostuneen niiden elämään.
”Vaikka et olisi koskaan tavannut luonnossa yhtään pöllöä, olemme varmoja, että tämän kirjan luettuasi tulet huomaamaan niitä myös luonnossa.”
Kirjan kuvat ovat ammattiluontokuvaajan ja luontomatkailuyrittäjän Jari Peltomäen ja arkkitehti Matti Alasaarelan käsialaa. Kirjan pöllöjen fysiologiaa ja käyttäytymistä koskevat tekstit ovat Oulun yliopiston emeritusprofessori Esa Hohtolan laatimia.
Matti Alasaarela, Esa Hohtola & Jari Peltomäki: Pöllöt – Metsiemme hiljaiset saalistajat (Docendo 2023), sidottu, 204 sivua. Julkaistaan 14.3.
Lajiopas uusimman suomalaisen lintutietämyksen aallonharjalta
Lintuharrastuksen suosio kasvaa vuosi vuodelta, ja nyt jyväskyläläiset Tero Linjamaa ja Jussi Murtosaari ovat koonneet koko pesimälajiston yksiin kansiin. Lintuharrastajan lajiopas sisältää QR-koodit eri lajien ääntelyn kuuntelemiseen.
Suomen pesimälajiston lisäksi esitellään maamme vuotuiset läpimuuttajat ja vierailijat. Linnut on helppo tunnistaa näyttävistä valokuvista. Lajitekstissä kerrotaan lisäksi lintujen käytöksestä sekä uhanalaisuudesta. Vuotuinen esiintyminen on helppo hahmottaa selkeästä grafiikasta. Levinneisyyskartat kattavat myös Suomen lähialueet ja kertovat väreillä lajien esiintymisen eri vuodenaikoina.
Tero Linjama on jyväskyläläinen tietokirjailija, kokenut lintuharrastaja, luonto-opas ja äänittäjä. Jussi Murtosaari on jyväskyläläinen ammattiluontokuvaaja ja tietokirjailija, jonka mieliaiheita ovat eläimet, erityisesti linnut, perhoset ja nisäkkäät.
Tero Linjama & Jussi Murtosaari: Lintuharrastajan lajiopas (Docendo 2023), sidottu, 336 sivua. Julkaistaan 21.3.
Toimittaja, pyydä arvostelukappale ennakkoon
tiedotus@docendo.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Annika BackTiedottajaDocendo
Puh:040 412 6123annika.back@wsoy.fihttps://docendo.fi/Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Me rakastamme hyviä kirjoja sekä aitoja tarinoita. Maineemme perustuu korkeatasoisiin sekä kiinnostaviin teoksiin, joiden tekijöinä ovat parhaat kirjailijat ja asiantuntijat. Docendo kuuluu Werner Söderström Osakeyhtiöön.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Docendo
Mitä jokaisen tulisi tietää tekoälystä – käytännönläheinen matkaopas tulevaisuuteen, johon tekoäly meidät vie23.3.2023 02:00:00 EET | Tiedote
Tekoäly vaikuttaa elämäämme monella tavalla jo nyt. Se on keskeinen tekijä maailman muuttumisessa. Jokaisen meistä tulee tietää tekoälystä vähintään perusasiat. Jukka Kolarin ja Aleksi Kallion Tekoäly 123 – Matkaopas tulevaisuuteen kertoo ymmärrettävästi, miten suomalaiset ihmiset ja yritykset voivat käyttää tekoälyn mahdollisuuksia hyödykseen- ja huvikseen. Esitietoja asiasta ei tarvita.
Varautumisopas kertoo, miten Suomi on varautunut kriiseihin ja kuinka voit itse varautua poikkeustilanteisiin21.3.2023 02:00:00 EET | Tiedote
Riitta Björnin ja Juha-Antero Puistolan Kansalaisen varautumisopas on ajankohtainen kirja kaikille omasta ja Suomen kriisinsietokyvyn kehittämisestä kiinnostuneille.
50 vuotta täyttävä Herra Ylppö kokosi elämänohjeensa kirjaksi16.3.2023 02:00:00 EET | Tiedote
Rockmuusikko ja kuvataiteilija Herra Ylppö jakoi Instagramissa elämänohjeita, jotka kasvoivat nopeasti somehitiksi ja ilmiöksi. Nyt kaikki 101 elämänohjetta on kerätty tyylikkääksi kirjaksi, joka sisältää selitykset jokaiselle ohjeelle.
Vesa-Matti Loirin elämäkerrassa kuuluu taiteilijan oma ääni15.3.2023 02:00:00 EET | Tiedote
Suomalaisten rakastaman tähden syvällinen elämäkerta antaa paljon tilaa Veskun itse kertomille muistoille ja tarinoille.
Laura Halmisen kirja kertoo miten nuoresta leipurista tuli neuvostovakooja ja maanmiehensä surmaama punaupseeri8.3.2023 02:00:00 EET | Kutsu
Toimittaja Laura Halmisen Upseeri ja vakooja – Suomalaisloikkari Emil Vaateri -historiateoksen julkistustilaisuus järjestetään Helsingissä 8.3. klo 13.00–15.00 Ravintola Ostrobotniassa, osoitteessa Museokatu 10. Samassa tilaisuudessa julkistetaan myös Sakari Viinikaisen teos Kalevankankaan verilöylystä Talvisodan taisteluihin. Tervetuloa historialliseen iltapäivään!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme