Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Kievari Rantapirtti Jämsästä valittiin Maaseutumatkailun Vuoden Kellokkaaksi - Vuoden Kehittyvä maaseutumatkailuyritys -tunnustuksen sai Leppävirran Niemilomat

Jaa
Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry valitsi Kievari Rantapirtin Vuoden 2023 Kellokkaaksi. Kievari Rantapirtti sijaitsee luonnonkauniissa keskisuomalaisessa erämaisemassa Koskenpäällä, Salosveden rannalla Jämsässä. Rantapirtin matkailupalveluja ovat majoitus, ruoka ja pitopalvelu sekä laaja valikoima aktiviteetteja ja ohjelmapalveluja. - * - * - Vuoden 2023 kehittyvä maaseutumatkailuyritys -tunnustus annettiin Leppävirran Niemilomille. Tunnustus annettiin huomionosoituksena aktiivisesta ja eteenpäin katsovasta perheyrityksen kehittämisestä ja uusista palveluideoista, joiden myötä yrityksen toiminta on kasvanut ja kehittynyt.
Timo ja Pirjo Niinimäki. Kuva: Taneli Niinimäki
Timo ja Pirjo Niinimäki. Kuva: Taneli Niinimäki

Kievari Rantapirtti

Kievari Rantapirtti tarjoaa koiravaljakkoajeluita, ralliautoilua, moottorikelkkasafareita, kalastusta, melontaa ja ylipäätään kaikkea, mitä keskisuomalaisessa luonnossa voi tehdä. Vain mielikuvitus on rajana.

1950- ja 1960-luvun vaihteessa isäntä Esko Niinimäki katseli vanhan tervatehtaan tynnyreitä. Hetken tuumailun jälkeen nokkela mies keksi, että nämä jättitynnyrit olivat kuin luotu saunaksi.

- Pyöräytetään tynnyri sopivaan paikkaan, pannaan kiuas toiseen päähän ja ovi toiseen päähän. Siinäpä soma tynnyrisauna paikkaan kuin paikkaan, kertoo Niinimäki.

Hyvät ideat leviävät aina nopeasti, ja pian muutkin halusivat oman tynnyrisaunansa. Niinimäen ei auttanut muu kuin alkaa valmistamaan pyöreitä saunoja ihan tosissaan. Tynnyrisaunoja on tehty tähän päivään saakka ja tehdään vielä tästä eteenpäinkin Koskenpäällä.

Lue lisää Kievari Rantapirtin toiminnasta nettisivuiltamme https://www.mtk.fi/-/kellokas-kehittyva

Leppävirran Niemilomat

Asiakaslähtöisyys, rauhallinen ympäristö ja kaunis luonto ovat Niemilomien vahvuuksia. Ruokakulttuurikin on huomioitu. Perheyrityksellä on pitkät perinteet suvun taikinajuureen tehtävästä ruisleivästä. Sitä asiakkaat arvostavat.

Niemilomat sijaitsee Unnukan rannalla, Saahkarlahdessa, Leppävirralla. Kesäisin Niemilomien asiakkaista 50 prosenttia tulee ulkomailta, eniten Keski-Euroopasta. Suomalaisista vieraista pääosa tulee Etelä-Suomesta ja lisäksi Keski-Suomesta sekä Länsirannikolta.

Niemilomien menestyksen salaisuus on hyvä palvelu. Yrittäjä Reeta Halonen kertoo nauttivansa työstään ja se näkyy. Asiakasmäärät ovat kasvaneet ja yritys on kehittänyt ohjelmapalveluita, kuten pakopelejä ja sähköpyöräilyä metsässä.

- Minusta on mahtavaa luoda ihmisille elämyksiä. Meillä on todella paljon kanta-asiakkaita, joiden kanssa meillä on jopa yli 20 vuoden asiakassuhde. Asiakkaista on tullut ystäviä, ja heitä on ilo nähdä, kertoo Halonen.

Lue lisää Leppävirran Niemilomien toiminnasta nettisivuiltamme https://www.mtk.fi/-/kellokas-kehittyva

Palkinnot jaettiin 47. Valtakunnallisessa maaseutumatkailuyrittäjien ja -kehittäjien seminaarissa 22.3.2023 Kajaanissa.

Lisätiedot:
Timo Niinimäki, yrittäjä, Kievari Rantapirtti, 0400323854, timo.niinimaki@kp-rantapirtti.fi

https://www.kievarirantapirtti.com/

Reeta Halonen, yrittäjä, Leppävirran Niemilomat, reeta.halonen@niemilomat.fi , 0407159568
https://niemilomat.fi

Lisätietoja huomionosoituksesta:
Saila Valkeaniemi, puheenjohtaja, Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry, 0503091660
Kimmo Aalto, toiminnanjohtaja, Lomalaidun ry, 0401791618

https://www.smmy.fi/
https://www.matkamaalle.fi/
https://www.lomalaidun.fi/ 

Avainsanat

Kuvat

Timo ja Pirjo Niinimäki. Kuva: Taneli Niinimäki
Timo ja Pirjo Niinimäki. Kuva: Taneli Niinimäki
Lataa
Reeta Halonen. Kuva: Mikko Lyytikäinen
Reeta Halonen. Kuva: Mikko Lyytikäinen
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Komission tiukkaa ilmastotavoitetta ei voida saavuttaa maankäyttösektorilla2.7.2025 14:59:35 EEST | Tiedote

EU-komissio julkaisi tänään tavoitteensa vähentää unionin alueen kasvihuonekaasupäästöjä 90 prosentilla vuoteen 2040 mennessä. Tavoite on kunnianhimoinen ja linjassa pitkän aikavälin ilmastotavoitteiden kanssa. Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK pitää ilmastotyötä välttämättömänä, mutta korostaa, ettei tiukkaa yleistavoitetta voida saavuttaa nykyisillä, epärealistisilla odotuksilla maankäyttösektoriin liittyen.

Avomaankurkun satokausi on käynnissä – ennuste lupaa keskitasoista satoa25.6.2025 07:50:00 EEST | Tiedote

Avomaankurkku on nyt kotimaisimmillaan ja parhaimmillaan. Avomaankurkku on tutun kasvihuonekurkun topakka ja luonteikas serkku, mutta herkkä sellainen. Väärä kuljetuslämpötila, vetoisa tai kylmä säilytys kaupassa ja kotona voivat pilata kurkun matkan pellolta lautaselle. Kun viljely, kuljetus ja säilytys tehdään oikein, on lopputuloksena suomalaisten rakastama kesäherkku, joka maistuu sellaisenaan tai osana kesäruokia ja jatkaa ilahduttamista pitkälle syyskesään.

METSO-ohjelman rahoitus on turvattava myös jatkossa24.6.2025 13:08:13 EEST | Tiedote

Valtioneuvosto hyväksyi Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelman eli METSO-ohjelman vuonna 2014. Nykyisen ohjelmakauden on määrä jatkua vuoden 2025 loppuun saakka. MTK on ollut mukana työryhmässä valmistelemassa uutta ohjelmakautta, joka alkaisi vuoden 2026 alussa. MTK:n ympäristöasiantuntija Heli Siitarin mukaan on välttämättömänä, että maanomistajia vapaaehtoiseen suojeluun kannustavan työkalun riittävä rahoitus turvataan myös jatkossa.

Laatua Suomesta Oy kokoaa laatutyön saman katon alle24.6.2025 11:11:23 EEST | Tiedote

Suomalaisen elintarvikeketjun vahvuus perustuu käytännön laatutyöhön alkutuotannossa ja elintarvikkeiden jalostuksessa. Marraskuussa 2024 perustettu Laatua Suomesta Oy kokoaa yhteen maatalouden, puutarhatuotannon sekä elintarvikkeita jalostavien yritysten laatutyön. Juuri avatuilla www.laatuasuomesta.fi -verkkosivuilla pääsee nyt seikkaperäisesti tutustumaan ajankohtaisiin ja kehitteillä oleviin laatujärjestelmiin ja yhtiön tarjoamiin palveluihin. Laatua Suomesta Oy:n perustajia ovat MTK, SLC, Kauppapuutarhaliitto ry sekä Hedelmän- ja Marjanviljelijäin Liitto ry.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye