Kirjastossa tapahtuu syksyn ajan - kiinnostavia kirjailijavierailuja ja luentoja
1.10.2020 15:00:00 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote

Keskiviikkona 7.10. klo 18–19 pääkirjaston Draama-salissa järjestettävässä asiantuntijaluennossa Vaasanseudun eläinsuojeluyhdistyksen asiantuntijavieraat kertovat kissoista eläinsuojelun näkökulmasta. Luento kuuluu valtakunnallisen eläinten viikon ohjelmaan, jota vietetään 4.-10.10.
Vaasan pääkirjaston musiikki- ja taideosastolla järjestetään torstaina 8.10. klo 18–19.30 Levykeräilijät -tapahtuma, jossa paikalla on kaksi harrastuksenaan levyjä keräävää vaasalaista radioääntä, Anssi Marttinen ja Mika Salomaa. He kertovat omasta keräilyharrastuksestaan ja soittavat ääninäytteitä.
Kiinnostavia kirjailijavierailuja
Kirjailijavieraita pääkirjaston Draama-salissa kuullaan neljänä iltana. Tiistaina 13.10. klo 18–19 paikalla on laihialainen kirjailija Paula Nivukoski, joka kertoo uusimmasta romaanistaan Mainingin varjo. Kirjailijaa haastattelee Ilkka-Pohjalaisen toimittaja Anne Laurila. Tilaisuus on suomeksi.
Maanantaina 26.10. klo 18-20 kirjailijavieraina ovat Ann-Sofi Carlsson ja Gurli Lindén. Tilaisuus on ruotsiksi. Tiistaina 27.10. klo 18-20 paikalla on Panu Rajala, jolta ilmestyy syksyn aikana Väinö Linnan muistelmateos. Tänä vuonna on kulunut sata vuotta kansalliskirjailijan syntymästä. Tilaisuus on suomeksi.
Tiistaina 24.11. klo 17.30-19 kirjailijavieraana kuullaan Helena Jouppilaa, jonka teos Jouppilan nelosista on tämän hetken lainatuimpia ja varatuimpia kirjoja Vaasan kaupunginkirjastossa. Tilaisuus on suomeksi.
Marraskuussa aavemetsästäjiä, digihumppaa ja kirjallisuusfestivaali
Maanantaina 2.11. klo 18-19 paikalla on kirjailija ja rajatiedontutkija Mika Nikkilä, joka julkaisee syksyllä jatko-osan teokselleen Suomen aavemetsästäjät. Uudessa teoksessaan Nikkilä kertoo paranormaaleista ilmiöistä, joita on kohdannut tutkimuksissaan ympäri Suomea.
Keskiviikkona 11.11. järjestetään virtuaalitapahtuma Digiä ja humppaa. Tapahtumassa esitellään erilaisia digisovelluksia ja kuullaan asiantuntijaluentoja.
Marraskuun puolivälissä, 12.-14.11. on vuorossa kaksikielinen kirjallisuusfestivaali LittFest. Tänä vuonna teemana on muisti ja kirjailijavieraina ovat mm. Kari Hotakainen, Kjell Westö, Rafael Donner, Marko Hautala ja Åsa Nilsonne. Keskusteluja voi kuunnella paikan päällä tai etäyhteyksillä kotoa käsin.
Vaasan kirjastoissa järjestetään syksyn ajan myös säännöllisesti lasten satutuokioita ja lukupiirejä.
Kirjaston tapahtumissa noudatetaan turvavälejä ja muita suosituksia. Osallistujien yhteystiedot kerätään mahdollista tartuntajäljittämistä varten. Yhteystietoja säilytetään kaksi viikkoa.
Katso tarkemmat tiedot osoitteesta: kirjasto.vaasa.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Palvelupäällikkö Anna Pakka,
Vaasan kaupungin kulttuuri- ja kirjastopalvelut,
puh. 06 325 3528,
anna.pakka@vaasa.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunki
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Nominera en främjare av seniorers välbefinnande!7.8.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa äldreråd premierar årligen på seniorfesten en person eller en grupp som på ett betydande sätt har främjat välbefinnandet bland seniorer i Vasa. Vasaborna kan nu nominera egna kandidater för denna utmärkelse.
Ehdota ikäihmisten hyvinvoinnin edistäjää!7.8.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Vaasan vanhusneuvosto palkitsee vuosittain seniorijuhlassa henkilön tai ryhmän, joka on merkittävällä tavalla edistänyt ikäihmisten hyvinvointia Vaasassa. Vaasalaiset voivat nyt ehdottaa omaa ehdokastaan tunnustuksen saajaksi.
Nya cykelservicestationer underlättar cyklisternas vardag i Vasa7.8.2026 12:43:21 EEST | Pressmeddelande
Nya cykelservicestationer har satts upp i Vasa, vilket gör det enkelt att utföra mindre reparationer och justeringar av cykeln under cykelturen. Servicestationerna finns vid Metviksparken, parkeringen i Inre hamnen och cykelgaraget vid Resecentret.
Uudet pyöränhuoltotelineet helpottavat pyöräilijöiden arkea Vaasassa7.8.2026 12:43:17 EEST | Tiedote
Vaasaan on asennettu uusia pyöränhuoltotelineitä, joiden avulla arjen pienet pyöränkorjaukset ja -säädöt onnistuvat kesken pyörämatkan. Telineitä löytyy Onkilahden puistosta, Sisäsataman parkkipaikalta sekä Matkakeskuksen pyörätallista.
Konstens natt intar Vasa 13.86.8.2026 12:30:11 EEST | Pressmeddelande
Konstens natt firas i Vasa torsdag 13.8.2026. Ungefär 180 aktörer deltar och det bjuds på mycket musik, framträdanden, utställningar och inkluderande program för alla åldrar. En nyhet är gatugalleriet, där lokala konstnärers verk presenteras.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


