Kirsi Karhun Unelmakartta jatkaa Meijun seksipositiivista matkaa!

Unelmalistasta tuttu Meiju jatkaa seksintäyteisiä seikkailujaan, mutta tällä kertaa hän matkustaa auton sijasta junalla ja lentää myös ulkomaille, Kreetalle.
Seikkailujensa lomassa Meiju katselee ja kuuntelee sekä tapaa erilaisia ihmisiä. Teoksessa pohditaan katsomista, näkymistä ja näkymättömyyttä. Keski-ikäinen nainen on vielä nykyaikanakin kulttuurissamme helposti eroottisesti näkymätön. Toisaalta jotkut pitävät seksissäkin katsomisesta, toiset taas haluavat tulla katsotuiksi.
Ehkä Meiju näkee lopulta enemmän myös itsestään. Matkansa aikana hän joutuu pohtimaan sukupolvien mutkittelevaa ketjua ja suhdettaan sekä äitiinsä että tyttäreensä.
Unelmakartta jatkaa Kirsi Karhun Unelmalista-esikoiskirjasta tutun Meijun tarinaa ja seikkailuja.
Kirsi Karhu (s. 1968) on rovaniemeläinen henkilöstöpalveluyrityksen aluepäällikkö ja Lapin Kirjallisuusseuran sihteeri. Hän pitää siitä, että romaanin seksikohtaukset ovat vähintään yhtä tarkkoja kuin luontokuvaukset. Usein hän kynäilee hekuman hetket käyttäen kirjallista lähikameraa, mieluummin zoomaten, kuin loitontaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet:
Frida Wikblad
frida@basambooks.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Runoilija tulee todeksi metsässä ja rannoilla, kurjen huudossa, tiltaltin tikityksessä17.10.2025 08:18:00 EEST | Tiedote
Jaana Lambergin esikoisteos "Kurjen huudossa olen aina totta" kuljettaa lukijaa erilaisissa maisemissa ja tunnelmissa, havainnoi tarkasti luontoa, viipyilee kallioilla ja sammalikoissa.
Kun kuolleet katoavat maailmasta14.10.2025 17:13:02 EEST | Tiedote
Petri Merenlahti pohtii kolmannessa runokokoelmassaan, miten maailma muuttuu, kun vainajat eivät enää pidä yhteyttä eläviin.
"Tekoäly ja johtaminen" - Emeritusprofessori Pauli Juuti varoittaa tekoälyn vaikutuksista8.10.2025 15:02:47 EEST | Tiedote
Tekoälyn kasvava käyttö muuttaa organisaatioita ja johtamista, mutta siihen tulee suhtautua kriittisesti. Emeritusprofessori Pauli Juuti korostaa tekoälyn vaikutuksia sekä asiakkaisiin että henkilöstöön ja varoittaa helppojen vastausten vaaroista. Juutin teoksessa käsitellään tekoälyn pitkäaikaisia vaikutuksia työelämässä ja yhteiskunnassa.
Klassikkoteos "Rasselas" nyt ensimmäistä kertaa suomeksi7.10.2025 08:18:00 EEST | Tiedote
Prinssi Rasselas ja hänen seurueensa pakenevat ylellisyyttä tutkiakseen onnellisen ja merkityksellisen elämän saloja Samuel Johnsonin romaanissa. He pohtivat ihmiselämän eri osa-alueita, kuten rakkautta, perhettä ja valtaa. Teos tarjoaa terävää elämänviisautta ja toimii kolonialismin kritiikkinä. Teoksen on suomentanut Antti Nuutila.
Stefanie Stahlin bestseller "Sisäinen lapsesi kaipaa kotia" nyt suomeksi6.10.2025 14:55:42 EEST | Tiedote
Stefanie Stahlin kirja "Sisäinen lapsesi kaipaa kotia", jonka Anne Leu on kääntänyt, käsittelee tunne-elämän solmujen avaamista ja ihmissuhdeongelmien ratkaisemista. Kirja on ollut bestseller Saksassa ja käännetty yli 30 kielelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme