Kirsikka Myllyrinteen Happamat sitruunat Kustantamon kuulumisia -blogissa
23.10.2020 09:59:44 EEST | Avain | Tiedote

Myllyrinne tarkastelee Happamat sitruunat -kirjassaan niin ulkosuomalaista perhe-elämää kuin identiteetin rakentumista serkkutalouden ja halloumin luvatussa maassa. Välimatka kotimaahan myös kirkastaa suomalaisuutta ja sen erityisyyttä, erilaisuutta ja vahvuuksia.
Välimeren elämänasennetta Myllyrinne kuvaakin Välimeren savolaisittain: “Hyvää kannattaa odottaa, sanoo suomalainen. Kreikkalainen toteaa saman asian letkeämmin, eli suoraan käännettynä kutakuinkin että hyvät asiat saapuvat painollaan. Tällä asenteella tarkoitetaan, että älähän sinä ihminen siellä hötkyile, kyllä asiat järjestyvät, kun on niiden aika.”
Kirsikka Myllyrinne on vapaa kustannustoimittaja ja kirjoittaja, jonka löytää useimmiten uuden kotimaansa vuoristopoluilta etsimästä henkilökohtaista tilaa.
Avain on mukana Helsingin Kirjamessut verkossa -tapahtumassa
Helsingin kirjamessut verkossa -tapahtuman aikana kysymyksiin pääsevät vastaamaan Kustantamon kuulumisia -blogissa 23.10. Kirsikka Myllyrinne (Happamat sitruunat), 25.10. Olli Nurmi (Ruutitynnyrin vartijat) ja 27.10. Pirjo Suvilehto (Oi ihana satu!).
Paitsi kirjailijahaastatteluiden välityksellä, messuyleisö pääsee kurkistamaan kustantamon uutuuskirjojen maailmoihin myös blogissa julkaistavien kuvien ja tekstien avulla. 24.10. Ville-Juhani Sutisen Sivupolkuja vie matkalle kirjojen tapahtumapaikoille ja maisemiin maailmalla, 29.10. vaelletaan Tomi Kontion Kansallispuistojen kutsu -kirjan mukana upeaan luontoon ja 6.11. pääsee Tittamari Marttisen Lasten vegekeittokirja todelliseen testiin!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet
Avain, Suomen kirjastopalvelu Oy, viestintäjohtaja Vilja Perttola, vilja.perttola@avain.net, puh. 040 755 3319
Arvostelukappaleet: info@avain.net
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Avain on suomalainen kirjakustantamo, joka kustantaa laadukasta kotimaista kirjallisuutta. Kustantamo on palkittu Selkokeskuksen Seesam-palkinnolla tunnustuksena selkokirjallisuuden edistämisestä.
Avain on osa Suomen kirjastopalvelu Oy:tä ja Booky Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
Niko Jutilan Paha Pohjanmaa kartoittaa 1900-luvun alun veritekoja17.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Niko Jutilan kirjoittama Paha Pohjanmaa. Lakeuksien henkirikoshistoria tarjoaa syväluotaavan katsauksen tavallisten suomalaisten elämään ja heidän epätavallisiin kohtaloihinsa 1900-luvun alkupuoliskolla. Kirja keskittyy kahteentoista veritekoon eri puolilla Pohjanmaata.
Ahma – metsän osma -tietokirja on ylistys Suomen pienimmälle suurpedolle17.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
Ahma on Suomen luonnon salaperäisin ja ehkäpä väärinymmärretyin suurpeto. Se on hiljainen kulkija, joka on opittu tuntemaan sitkeydestään ja pelottomasta luonteestaan. Daga Ulvin uutuusteos Ahma – metsän osma kutsuu kaikenikäiset lukijat mukaan löytöretkelle, jossa tutustutaan tämän taitavan kiipeilijän ja mestarietsivän elämään kauniin kuvituksen ja kiinnostavan tiedon siivittämänä.
Pirkko Soinisen tietokirja esittelee 11 kotimaista taiteilijakotia16.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Kirjailija Pirkko Soinisen Siellä missä sydän on. Kylässä taiteilijakodeissa on tarinallinen tietokirja, joka vie lukijan matkalle mieleen ja sisimpään, löytöretkelle museoiksi muutettuihin taiteilijakoteihin. Soininen tarkastelee kirjassaan 11 taiteilijakotia, jotka valikoituivat paikan ja tilan perusteella.
Kirjajulkkarit: Pirkko Soininen, Siellä missä sydän on5.3.2026 09:15:00 EET | Kutsu
Tule juhlistamaan kanssamme kirjailija Pirkko Soinisen upean tietokirjan Siellä missä sydän on – kylässä taiteilijakodeissa ilmestymistä Keskustakirjasto Oodiin (Töölönlahdenkatu 4, Hki) Saarikoski-matolle (3.krs) tiistaina 24.3. klo 17:00 alkaen.
Heli Rantala: Mielikuvat vastaan todellisuus – kuinka väärässä onneksi olinkaan4.3.2026 09:15:00 EET | Blogi
Olla "villi ja vapaa", oli kirjailija Heli Rantalan tavoite. Rantala kirjoittaa Kustantamon kuulumisia -blogissa tavoitteen kehittymisestä ja siitä, mitä se nykyään hänelle tarkoittaa. "Nyt, keski-ikäisenä lasten- ja nuortenkirjailijana, rämpiessäni umpimetsissä marjastamassa hämähäkinseittiin, mustikanmehuun ja pihkaan sonnustautuneena, huomaan saavuttaneeni tavoitteeni", hän kirjoittaa. Rantalan uusi nuortenromaani Summer of sock´n´roll ilmestyi 2.3.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


