Kisällilaulajien aikakausi julki

Timo “Tipi” Tuovisen Suomalainen työväenlaulu: kisällilaulajien aikakausi kertoo kisälli- ja kuplettilaulujen historiasta. Vuonna 2016 Tuovinen käynnisti sotienjälkeisten kisällilaulujen keruun. Keräyksessä saatiin taltioitua lähes viisituhatta laulua ja runsaasti uutta taustatietoa.
Kirja avaa myös lukemattoman lehden poliittiseen historiaan – työväenliikkeen järjestösotiin, salaisen poliisin operaatioihin ja kommunistien maanalaiseen toimintaan.
Teos sisältää runsaasti nuotteja ja sanoituksia, jotka on koottu Tuovisen käynnistämän kisällilaulujen keräyksen sadosta.
Tipi Tuovinen käyttää ammattinimikettä ”musiikin sekakäyttäjä”. 45 vuotta kestänyt työura pitää sisällään soittamista, sovittamista, säveltämistä, äänittämistä, miksaamista, alan opetustoimintaa ja ennen kaikkea musiikin tuotantoa äänilevyille ja elokuviin.
Kisällilaulajien aikakausi julkaistaan
lauantaina 30.7. klo 13.0 Työväen Musiikkitapahtumassa Valkeakoskella
(Kanavanranta 3), jossa kuullaan perinteisiä kisälli- ja kuplettilauluja Laulavan Unionin, Erkki Saarelan, Veera Railion ja Ossi Peuran esittäminä.
Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net, anna hyväksyntä sivun yläosasta.
”Laulun teksti on kuin aikakapseli, joka tallentaa sisäänsä kuvan yhteiskunnasta. Kisällilaulun historia on Suomen historia. Suosittelen kirjaa kaikille kantaaottavasta laulusta kiinnostuneille – räppäreitä unohtamatta. Nämä laulut pitää tuntea!” – Karri ”Paleface” Miettinen
”Oli kerran aika, jolloin Suomessa oli enemmän kisälliryhmiä kuin rautalankayhtyeitä. Kisällilaulu on kuitenkin tyhjä läiskä musiikin kartalla, sen historia on odottanut tekijäänsä. Timo Tuovinen on paras työväen musiikkiperinteen tuntija maassamme. Hänen tutkimustaan kisällilaulun historiasta on odotettu kauan. Nyt se on tässä!” – Pekka Gronow, Helsingin yliopiston etnomusikologian dosentti
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu Matinpuro, Umpihanki-kirjat, 050 594 1499, teemu.matinpuro@rauhanpuolustajat.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rosebud Oy
Hannu Reimen uusi kirja "Kompassia etsimässä" pureutuu maailmanpolitiikan kriiseihin ja historiaan18.12.2025 12:58:22 EET | Tiedote
Hannu Reimen uutuuskirja Kompassia etsimässä julkistetaan tänään torstaina 18.12. kello 17 Sivullinen-kirjakaupassa, haastattelijana toimittaja Päivi Istala. Reime tarkastelee kirjassa maailman nykyistä tilaa, suursodan uhkaa ja fossiilikapitalismin tuottamaa ilmastokriisiä. Reime pohtii nykytilaan johtanutta historiaa, neuvottomuutta tulevaisuuden edessä ja outoja irrationaalisia ja äärioikeistolaisia fantasioita, joiden kannatus kasvaa eri puolilla maailmaa. Hannu Reime on vapaa toimittaja ja tietokirjailija, joka työskenteli yli 40 vuotta Ylen radiouutisissa ennen eläkkeelle siirtymistään.
Tähtäimessä Putin Jukka Parkkarin uusimmassa dekkarissa: julkistus la 8.11. klo 157.11.2025 14:24:18 EET | Tiedote
Jukka Parkkarin Suomen sotilasvastavakoilua kuvaavan romaanisarjan uusi osa Tähtäimessä Putin julkistetaan lauantaina 8.11. kello 15 alkaen Sivullinen-kirjakaupassa Kaisatalossa, tervetuloa! Parkkarin romaanisarjan 17. osaa leimaavat tuttuun tapaan niin tiedustelumaailman asiantuntemus kuin asiaan kuuluvat huumorin pilkahdukset. Rosebudin uusi kirjakauppa avataan Helsingin vanhassa Postitalossa reilun viikon päästä.
Kalevi Kalemaan uutuuskirja paljastaa uusia yksityiskohtia Maksim Gorkin ja Suomen suhteista6.11.2025 16:35:11 EET | Tiedote
Kalevi Kalemaan odotettu Gorki-elämäkerta "Kultainen häkki – Kertomus Maksim Gorkista" valottaa Gorkin värikästä elämää, hänen vaikutustaan Venäjän ja Suomen suhteisiin sekä yhteyksiään aikansa merkkihenkilöihin. Kalemaa on tutkinut Gorkia vuosikymmeniä ja paljastaa uusia, aiemmin tuntemattomia yksityiskohtia Venäjän ja Suomen historiasta. Kirja julkaistaan huomenna perjantaina 7.11. kello 18 Sivullinen-kirjakaupassa Kaisatalossa. Rosebudin uusi kirjakauppa avataan Helsingin vanhassa Postitalossa reilun viikon päästä.
Rosebud Sivullinen muuttaa.21.10.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Sivullinen-kirjakauppa muuttaa vanhan Pääpostiin aulaan Rautatieaseman kylkeen. Neliöitä on tuhatkunta, Kaisaniemen luokkaa. Korkeutta ja kuutioita on enemmän. Jotkut asiat muuttuvat, mutta ne tärkeimmät säilyvät. Erittäin suuri valikoima on itsestäänselvyys, samaten ohjelmalava.
Leo Mechelinin Kootut teokset julkistetaan kirjamessuilla – keskeinen vaikuttaja Suomen oikeusvaltion ja rauhantyön historiassa17.10.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Rosebud julkaisee suomalaisen senaattori, professori Leo Mechelinin Kootut teokset 1–9. Leo Mechelin oli merkittävä liberaalin demokratian puolustaja ja kansainvälisen rauhanliikkeen pioneeri. Osat 1 "Liberaalinen herääminen – nuoruusvuodet" ja 2 "Oppi valtiosta – professorivuodet" julkistetaan Helsingin kirjamessuilla torstaina 23.10. kello 15 Suomenlinna-salissa: keskustelussa historian professori Henrik Meinander, ex-pääministeri Antti Rinne, Leo Mechelin säätiön Ilkka Taipale ja Kalevi Suomela sekä valtioneuvoston kanslian Leo Mechelin -hankkeen vetäjä, dosentti Raimo Savolainen. Rosebudin monipuolinen kirjamessuohjelma kymmenine kirjailijahaastatteluineen löytyy täältä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

