Kitulias kasvu ja kohoavat kulut koettelevat
8.7.2022 00:01:00 EEST | Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy | Tiedote

”Suomen työmarkkinoilla rikotaan ennätyksiä, vaikka samaan aikaan kuluttajien tulevaisuudenusko on vajonnut historian pahimpiin pohjamutiin. Kansalaiset sadattelevat kohoavia kuluja, ja huoli on aito. Koronan väsyttäminä he toivoivat tavallista kesää, mutta saivatkin synkeän sodan ja ilkeän inflaation – pessimismi on kenties perusteltua uusien pettymysten välttämiseksi, vaikka signaalit ovatkin hyvin ristiriitaiset”, Hypon ekonomisti Juho Keskinen sanoo.
Ukrainassa käytävän sodan varjossa talous kasvaa, kun palvelut ja tapahtumateollisuus ovat avautuneet. Taantuman riski on todellinen, mutta paluu kituliaaseen kasvuun todennäköisempi tulevaisuudenkuva. Yksityinen kulutus kokee kolauksen, koska korot syövät kuluttajien ostovoimaa, eivätkä investoinnit kasva enää ensi vuonna.
Hypo ennustaa Suomeen tälle vuodelle 2,0 prosentin talouskasvua, mutta kasvu hyytyy ensi vuonna vain 0,5 prosenttiin.
Koronnousu vie käyttövarat
Matalien korkojen ajan päättyminen nostaa myös esiin julkisen talouden kestävyyden uudessa maailmassa.
Korkojen nousu rasittaa valtion taloutta yllättävällä tavalla. Paluu vanhoihin vaivoihin tietää terveydenhuollon kustannusten kasvua, mutta samalla hiipuva talouskasvu polttaa kynttilää lyhyemmäksi myös tulopuolelta. Laskelmien mukaan Suomen korkomenot kasvavat jo ensi vuonna 400 miljoonalla eurolla ja vuonna 2026 jo lähes miljardilla joulukuun 2021 arvioista.
”Todelliset korkomenot ovat itse asiassa vielä tätä suuremmat johtuen koronvaihtosopimusten kuluista, joita ei huomioida kansantalouden tilinpidossa. Kohoavat korot vievät näin vuonna 2023 aloittavalta hallitukselta yli 4 miljardia luultua enemmän, mikä ylittää esimerkiksi poliisin määrärahat”, Hypon Keskinen sanoo.
Korkonäkymä yhä maltillinen
Markkinat uskovat nyt euriborien asettuvan lähelle kahden prosentin tasoa vuoden kuluttua. Nousu herättää kyllä hikikarpaloita velallisten otsille yhdessä kesähelteiden kanssa, mutta samalla on syytä muistaa, että korkonäkymä on edelleen maltillinen takavuosien kriiseihin verrattuna.
”Asuntovelalliset testataan kuuden prosentin korolla ja korona-ajan säästöt toimivat toistaiseksi puskurina monien kohdalla. Uusi tilanne kurittaa kuitenkin kotitalouksia, jotka eivät sitä pysty omilla valinnoillaan kiertämään”, Keskinen sanoo.
Yhteyshenkilöt
Juho Keskinenekonomisti
Työskentelen Hypon ekonomistina asuntomarkkinoihin keskittyen.
Juha Lappalainenviestintäasiantuntija
Työskentelen asiantuntijana Hypon ulkoisessa viestinnässä ja mediakontakteissa.
Kuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki OyYrjönkatu 9 A
00101 HELSINKI
09 228 361http://www.hypo.fi/
Suomen Hypoteekkiyhdistys on Suomen vanhin valtakunnallinen ja yksityinen luottolaitos, perustettu 1860. Hypo-konserni on kaikista pankki- ja vakuutusyhtiöistä riippumaton, jäsentensä hallinnoima keskinäinen yhtiö, joka toiminnassaan on erikoistunut asuntorahoitukseen. Konserniin kuuluu myös vuonna 2002 perustettu talletuspankki, Suomen AsuntoHypoPankki Oy.
Osavuosikatsauksen 1.1.–31.3.2022 mukaan Hypo-konsernin tase oli 3,2 miljardia euroa, ydinvakavaraisuus 13,9 %, luottokanta 2,6 miljardia euroa, talletukset 1,5 miljardia euroa, järjestämättömät luotot 0,2 % ja liikevoitto 1,0 miljoonaa euroa. Asiakkaita konsernilla on lähes 22 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy
Talous kasvaa tänä vuonna eniten viiteen vuoteen1.7.2026 00:05:00 EEST | Tiedote
Hypon talouskatsaus kesällä 2026 - Suomen talous kasvaa tänä vuonna nopeimmin viiteen vuoteen. Hypon ennusteessa kasvu yltää tänä vuonna 1,5 %:iin ja ensi vuonna 1,7 %:iin, vaikka sodat ja konfliktit sekä maailman kauppasuhteet ja korkoepävarmuus jarruttavat elpymistä. Kansalaisten luottamuskin palautuu viiveellä ja on nyt korkeimmillaan sitten vuoden 2022.
Korjaus, ennakko: Hypon talouskatsaus - keskiviikkona - 1. heinäkuuta26.6.2026 12:59:40 EEST | Tiedote
Hypo julkistaa talouskatsauksen keskiviikkona 1. heinäkuuta varhain keskiyöllä klo 0:01. Aiemmin lähetetyssä tiedotteessa kirjoitettiin virheellisesti torstai. Päivämäärä 1.7.2026 oli kuitenkin oikein.
Ennakkotiedote: Hypon talouskatsaus torstaina 1. heinäkuuta26.6.2026 09:08:03 EEST | Tiedote
Hypo julkistaa talouskatsauksen torstaina 1. heinäkuuta varhain keskiyöllä klo 0:01.
Kasvukiri katkesi, vaikka nousun perusta vahvistuu kasvukaupungeissa29.5.2026 00:05:00 EEST | Tiedote
Hypon asuntomarkkinakatsaus toukokuussa - Alkuvuoden kasvukiri asuntokaupassa katkesi Persianlahden kriisin aiheuttamaan kohonneeseen korkoepävarmuuteen. Ulkoiset iskut lykkäävät käännettä, vaikka väestönkasvu, tulokehitys ja rakentamisen romahdus tukevat hintakehitystä kasvukaupungeissa.
Ennakkotiedote: Hypo julkistaa asuntomarkkinakatsauksen perjantaina 29.5. klo 0:0125.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Hypo julkistaa ajankohtaisen asuntomarkkinakatsauksen perjantaina 29. toukokuuta heti puolenyön jälkeen kello 0:01.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme