KKO linjasi osakkeenomistajan oikeutta asentaa ilmalämpöpumppu parvekkeelleen
KKO:n mukaan siltä osin kuin rakennuksen ulkoseinä sijaitsee osakkeenomistajan hallinnassa olevan huoneiston ja huoneistoon kuuluvan parvekkeen välissä, ulkoseinä jää osakehuoneistoon kuuluvan alueen sisäpuolelle. Huoneisto, sen vieressä sijaitseva parveke ja näiden välissä oleva osa rakennuksen ulkoseinää muodostavat luonnollisen ja kiinteän kokonaisuuden. Kokonaisuuden vähäisen osan, parvekkeen kohdalla olevan rakennuksen ulkoseinän, erottaminen muutostyöoikeuden suhteen osakehuoneistoon kuuluvasta kokonaisuudesta olisi keinotekoinen ja käytännön tarpeita vastaamaton ratkaisu.
Oikeus muutosten tekemiseen parvekkeella ei kuitenkaan ole rajoittamaton. Taloyhtiöllä ja toisella osakkeenomistajalla on ratkaisun mukaan oikeus asettaa muutostyölle ehtoja, jos työ voi vahingoittaa rakennusta tai aiheuttaa muuta haittaa yhtiölle tai toiselle osakkeenomistajalle. Kohtuuton muutostyö voidaan myös kieltää kokonaan. Tässä tapauksessa ilmalämpöpumpusta katsottiin aiheutuvan hyötyä huoneiston viilentämisessä, kun taas yhtiölle asianmukaisesta asennuksesta aiheutuva haitta oli suhteellisen vähäinen.
Alun perin kysymys oli tilanteesta, jossa Turussa sijaitsevan kerrostalon ylimmässä, 8. kerroksessa asuva osakkeenomistaja oli tehnyt taloyhtiölle muutostyöilmoituksen koskien ilmalämpöpumpun asentamista parvekkeelle. Isännöitsijä oli ilmoittanut, ettei lupaa muun muassa melun vuoksi myönnetä. Tästä huolimatta ilmalämpöpumppu asennettiin siten, että sen läpivienti tehtiin huoneiston makuuhuoneen ja lasitetun parvekkeen väliseen seinään.
Taloyhtiö oli päättänyt ylimääräisessä yhtiökokouksessaan, ettei osakkaiden ilmalämpöpumppuasennuksia sallita. Taloyhtiön hallitus oli valtuutettu poistattamaan luvattomat ilmalämpöpumput.
Varsinais-Suomen käräjäoikeus oli katsonut taloyhtiön tavoin, että muutostyö oli tehty taloyhtiön hallinnassa olevissa tiloissa. Se oli hylännyt osakkeenomistajan kanteen, jossa oli vaadittu ylimääräisen yhtiökokouksen päätöksen julistamista pätemättömäksi. Turun hovioikeus oli päätynyt päinvastaiselle kannalle. Sen mukaan parveke oli ollut osakkeenomistajan hallinnassa, joten hänellä oli oikeus tehdä muutoksia asuinhuoneiston ja parvekkeen väliseen seinään.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Esittelijä Tiina-Liisa Autio
tiina-liisa.autio(at)oikeus.fi
p. 02956 40086
Ratkaisu (S2020/76, 21.5.2021) on tilattavissa korkeimman oikeuden viestinnästä, viestinta.kko(at)oikeus.fi, p. 02956 40052
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL/PB 301
00171 Helsinki / Helsingfors
02956 40000http://www.korkeinoikeus.fi
Korkein oikeus käyttää ylintä tuomiovaltaa riita- ja rikosasioissa sekä valvoo lainkäyttöä omalla toimialallaan. Korkeimman oikeuden keskeisin tehtävä on antaa ennakkopäätöksiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Korkein oikeus / Högsta domstolen
Högsta domstolen besvarade den första prejudikatfrågan9.9.2025 09:10:23 EEST | Pressmeddelande
Den första prejudikatfrågan som ställdes till högsta domstolen gällde huruvida vägnämnden för enskilda vägar i landskapet Åland var behörig att avgöra besvär gällande ett strandlags beslut. Det skulle bedömas om det på ändringssökande skulle tillämpas rikslagstiftning i stället för bestämmelserna i Ålands landskapslag.
Korkein oikeus vastasi ensimmäiseen ennakkopäätöskysymykseen9.9.2025 09:10:23 EEST | Tiedote
Korkeimmalle oikeudelle esitetty ensimmäinen ennakkopäätöskysymys koski sitä, oliko Ahvenanmaan yksityistielautakunta toimivaltainen ratkaisemaan rantakunnan päätöstä koskevan valituksen. Arvioitavana oli, tuliko muutoksenhakuun soveltaa Ahvenanmaan maakuntalain säännösten sijasta valtakunnan lainsäädäntöä.
HD: Åtal för grovt alkoholbrott förkastades i ärende gällande näthandel med alkoholdrycker3.9.2025 09:02:33 EEST | Pressmeddelande
Högsta domstolen (HD) ansåg i sitt prejudikat att säljaren inte hade fört in alkoholdrycker från Estland till Finland i strid med alkohollagen eller sålt dem i Finland
KKO: Syyte törkeästä alkoholirikoksesta hylättiin alkoholijuomien verkkokauppaa koskevassa asiassa3.9.2025 09:02:33 EEST | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) katsoi ennakkopäätöksessään, ettei myyjä ollut alkoholilain vastaisesti tuonut alkoholijuomia Virosta Suomeen eikä myynyt niitä Suomessa.
HD: En under 15-åring kunde meddelas besöksförbud19.8.2025 09:02:20 EEST | Pressmeddelande
Högsta domstolen (HD) ansåg i sitt prejudikat att en 13-årig person kunde meddelas ett normalt besöksförbud för tre månader för att skydda två barn som gick i samma skola.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme