Kohti parempaa etäoppimiskokemusta
18.8.2022 07:12:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

Euroopan Sosiaalirahasto on myöntänyt rahoituksen Oulun yliopiston INTERACT-tutkimusyksikön ja Oulun ammattikorkeakoulun informaatioteknologian osaston Digivertaisverkko-yhteishankkeelle.
Yhteistyöhankkeen avulla pyritään tukemaan erityisesti nuorten, alle 30-vuotiaiden, ja muiden heikossa työmarkkina-asemassa olevien työllistymisvalmiuksia ja työllistymistä ohjelmistoalalle, jossa on huutava työvoimatarve. Digivertaisverkossa luodaan tuettuja ja käytännöllisiä ohjelmoinnin verkko-opintoja sekä järjestetään työharjoittelumahdollisuuksia alan yritysten kanssa.
-Ohjelmoinnin opetukseen ja verkon välityksellä tapahtuvaan työharjoitteluun tarvitaan nykyisiä parempia teknisiä ratkaisuja ja niihin liittyviä pedagogisia toimintatapoja, jotta etäopetus soveltuisi laajemmille osallistujaryhmille ja olisi laadukasta, projektipäällikkö Helena Tokkonen toteaa.
-Jotta pääsemme tavoitteeseemme, meidän pitää luoda uudenlaisia digitaalisia ratkaisuja opettajan, opiskelijoiden ja ohjaajien väliseen vuorovaikutukseen. Työharjoittelu ja verkko-opetuksen toteutus sekä vertaistuki pitää sovittaa pedagogisesti toimivaksi opetuskokonaisuudeksi, professori Netta Iivari jatkaa.
Digitaalisen työharjoittelukurssin järjestämisessä hyödynnetään samoja hankkeessa kehitettäviä teknisiä ratkaisuja ja pedagogisia toimintamalleja kuin varsinaisessa opetuksessakin. Yritykset tarjoavat harjoitteluprojekteja ja opiskelijat työskentelevät monialaisissa tiimeissä. Työharjoitteluprojekteja alkaa säännöllisin väliajoin, jolloin uusien harjoittelijoiden perehdytyksessä voidaan hyödyntää vertaistukimallin mukaisesti jo harjoittelun aiemmin aloittaneita opiskelijoita. Tämä säästää yrityksen avainhenkilöiden työmäärää sekä helpottaa rekrytointiin liittyviä haasteita.
ICT-osaajien rekrytointitarve Pohjois-Pohjanmaalla on vuositasolla noin 2000-3000 henkilöä̈ ja koko maan tarve noin 13 000 osaajaa. Oulun yliopisto ja Oulun ammattikorkeakoulu ovat merkittävimmät alan kouluttajat Pohjois-Suomessa. Hanke parantaa korkeakoulujen koulutuksen saavutettavuutta, laatua ja laajuutta sekä̈ korkeakoulujen ja yritysten yhteistyömahdollisuuksia. Lisäksi joustavoitetaan rekrytointitapoja ja tehostetaan ohjausresurssien käyttöä.
Koska opetus on koronan vuoksi siirtynyt etäopetukseen ja jatkuu merkittävästi verkossa myös sen jälkeen, opiskelussa tarvittavien vuorovaikutusmekanismien kehittäminen ja digitaalisen taitojen parantuminen on hyödyksi myös hankkeen päätyttyä.
Hankkeeseen haetaan mukaan lisää ICT-alan yrityksiä pilotoimaan kehitettäviä ratkaisuja. Nyt mukana ovat jo M-Technology ja School of Gaming Galactic.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Helena Tokkonen, Oulun yliopisto, INTERACT-tutkimusryhmä
helena.tokkonen@oulu.fi, 050 472 0970
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Kaukolämmön hukkalämpöä jäteveden puhdistukseen: taloudellista hyötyä ja päästövähennyksiä uudella menetelmällä – myös datakeskuksista6.7.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Hukkalämmön ja kaukolämmön paluuveden lämpö tarjoaa lupaavia mahdollisuuksia kaupunkien puhtaan siirtymän edistämiseen. Oulun yliopiston Kavereno-tutkimushankkeen tulosten mukaan energiayhtiön vuosittainen liiketulos voi parhaimmillaan kasvaa lähes 40 prosenttia, samalla kun hiilidioksidipäästöt vähenevät noin kolmanneksen.
Ukrainalaisilla meneillään laajamittainen kielenvaihto – venäjä halutaan korvata ukrainalla2.7.2026 07:32:00 EEST | Tiedote
Venäjän hyökkäyssodan vuoksi moni ukrainalainen ei enää halua käyttää venäjän kieltä. Pakolaisten arjessa kielen merkitys korostuu, sanoo tutkija.
Opiskelijavalinnan tulokset 2026 on julkaistu1.7.2026 12:02:47 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston opiskelijavalinnan tulokset on julkaistu. Syksyllä 2026 yliopiston suomenkielisissä kandidaatti- ja maisteriohjelmissa aloittaa noin 2 700 uutta opiskelijaa.
Vetykeskustelu muuttuu paikallisemmaksi – avoin keskustelu ratkaisee luottamuksen30.6.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Suomalaisessa mediassa vetytaloudesta käytävä keskustelu on muuttunut viime vuosina. Oulun yliopistossa tehty tuore tutkimus osoittaa, että aiheen käsittely on siirtynyt voimakkaasta innostuksesta kohti paikallisempaa ja aiempaa kriittisempää näkökulmaa.
Tutkimus: Julkinen rahoitus auttaa yrityksiä luomaan innovaatioita, mutta tulokset näkyvät viiveellä30.6.2026 05:55:00 EEST | Tiedote
Euroopan hallituksissa pohditaan, miten puolustaa pitkäjänteisiä innovaatioinvestointeja tilanteessa, jossa tuloksia odotetaan nopeasti. Uusi suomalainen pitkittäistutkimus osoittaa, että julkiset tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotuet voivat merkittävästi edistää yritysten kykyä kehittää tärkeitä innovaatioita, mutta vaikutukset rakentuvat vähitellen. Tutkimus tarjoaa ajankohtaista näyttöä kansalliseen ja kansainväliseen keskusteluun siitä, miten julkinen valta voi tehokkaasti tukea innovaatiovetoista kasvua ja kilpailukykyä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

