Koiran ja omistajan suhteen laatu heijastuu koiran tunnereaktioihin
24.11.2022 07:25:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Mitä Turre tuntee? Millainen on koiran kokemusmaailma ja millaisia tunnetiloja koiralla voi olla? Osaavatko omistajat tulkita koiran tunnetiloja sen käyttäytymisestä? Animals-tiedelehdessä julkaistu tutkimus raottaa ikkunaa koiran kokemuksen ymmärtämiselle.
Hyvä suhde koiran ja omistajan välillä tuo koiralle turvaa
Koiran ja omistajan välille muodostuva kiintymyssuhde muistuttaa ystävyyttä sekä ihmislapsen ja vanhemman välistä hoivasuhdetta. Koirat, kuten ihmisetkin, voivat kiihtyä sekä miellyttävän että epämiellyttävän tilanteen seurauksena. Nämä tunnereaktiot näkyvät autonomisen hermoston toiminnassa: sekä innostuneisuus että jännittyneisyys voivat nostaa sykettä ja laskea sykevälivaihtelua.
Tutkimuksessa selvisi koiran ja omistajan suhteen tyypin heijastuvan koiran emotionaaliseen virittyneisyyteen. Voimakas tunneside koiran ja omistajan välillä oli yhteydessä korkeampaan sykevälivaihteluun, kertoo tutkija Sanni Somppi Jyväskylän yliopistosta.
– Toisin sanoen vahva kiintymys näytti toimivan koiran stressin lievittäjänä. Toisaalta herkästi virittyvillä koirilla voi olla taipumusta hakeutua omistajansa kanssa vuorovaikutukseen, mikä puolestaan edesauttaa tiiviin tunnesiteen rakentumista, Somppi toteaa.
Kokeneet koiraharrastajat hyviä arvioimaan koiransa tunnetilaa
Suomalaistutkimuksessa mitattiin koiran emotionaalista viritystilaa seuraamalla koiran sykevälivaihtelua erilaisissa tilanteissa. Samalla koiranomistajat arvioivat koiriensa tunnetilaa tutkimustilanteen aikana koiran käyttäytymisestä.
Tutkimuksessa oli mukana kokeneita koiranomistajia, jotka harrastivat koiransa kanssa esimerkiksi tottelevaisuuskokeita tai agilityä. Koiranomistajien arviot koiran kiihtymystilasta vastasivat erittäin hyvin koiralta mitattuja sykevälivaihtelun muutoksia.
– Kokeneet koiranomistajat osasivat siis arvioida koiransa emotionaalista viritystilaa pelkästään koiran käyttäytymistä seuraamalla, kertoo akatemiatutkija Miiamaaria Kujala Jyväskylän yliopistosta.
Kansainvälisesti uutta tietoa
Tutkimus on koiran käyttäytymisen arvioinnin ja biometristen mittausten yhdistämisessä ensimmäinen laatuaan. Aiemmissa vastaavissa tutkimuksissa omistaja on arvioinut koiran tunnetiloja kuvista tai käyttäytymisestä, mutta arvion oikeellisuutta on ollut vaikea todentaa. Koiran hermostollisia reaktioita samaan aikaan mittaamalla tulkinnanvaraa on vähemmän.
Edelleenkään ei kuitenkaan tiedetä, pystyvätkö esimerkiksi uudet koiranomistajat yhtä hyvään tulkintaan, vai onko kyseessä tietynlainen tarkkuuslaji, johon opitaan kokemuksen myötä, tutkijat huomauttavat.
Monitieteisellä tutkimuksella kohti koiran kokemuksia
Alkujaan Turre ja Toivoset 2.0 -nimisen hankkeen puitteissa alkanut tutkimusavaus on hyvin monitieteinen. Business Finlandin ja Suomen Akatemian tukea saaneessa hankkeessa yhdistetään tietotaitoa esimerkiksi biologian, psykologian, kotieläintieteen, eläinlääketieteen, neurotieteen ja informaatioteknologian osaamisalueilta.
Tutkimussuunta jatkuu tulevina vuosina Kujalan akatemiatutkijan projektin puitteissa. Projektin tarkoituksena on selvittää koiran kokemuksia sekä koiran ja koiranomistajan välistä yhteistyötä ja vuorovaikutusta. Tutkimuksissa käytetään suomalaisten yritysten laitteistoja, joilla on kysyntää myös kansainvälisessä tutkimuksessa.
Lisätietoja:
Projektitutkija Sanni Somppi, somppi.sanni@gmail.com, puh. 050 356 7308
Jyväskylän yliopisto
Akatemiatutkija Miiamaaria Kujala, miiamaaria.v.kujala@jyu.fi, puh. 040 641 1316
Jyväskylän yliopisto
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
viestinnän asiantuntija
Kirke Hassinen
kirke.m.hassinen@jyu.fi
puh. +358 50 462 6920
viestinta@jyu.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Identiteetti kehittyy pitkälle aikuisuuteen ja linkittyy parempaan mielen hyvinvointiin13.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Identiteetin kehitys ei rajoitu ainoastaan nuoruuteen, osoittaa Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus. Lapsesta aikuiseksi -pitkittäistutkimuksessa tarkasteltiin identiteetin kehitystä aikuisuudessa ja havaittiin, että identiteetti kehittyy myönteisesti 27-vuotiaasta 61-vuotiaaksi. Myönteisemmin kehittynyt identiteetti oli yhteydessä korkeampaan mielen hyvinvointiin.Tuore tutkimus osoitti, että identiteetin kehitys ei rajoitu vain nuoruuteen, vaan voi muovautua läpi aikuisuuden.
Jyväskylän yliopisto mukana ensimmäisessä superraskaan alkuaineen kemiallisen sidoksen mittauksessa9.10.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen tutkimusryhmä on onnistunut ensimmäistä kertaa mittaamaan kemiallisen sidoksen vahvuuden superraskaan alkuaineen yhdisteessä. Jyväskylän yliopisto oli mukana tutkimuksessa, jossa selvitettiin seaborgiumin kemiallisia ominaisuuksia. Tulokset osoittavat, kuinka suhteellisuusteorian ennustamat relativistiset ilmiöt vaikuttavat kaikkein raskaimpien alkuaineiden kemiaan. Tutkimus on julkaistu Nature-lehdessä.
Tutkijoiden yö oli taas Suomen suurin tiedetapahtuma – yli 21 500 kävijää7.10.2026 11:05:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yötä vietettiin syyskuun viimeisenä perjantaina 25.9.2026 kaikkiaan kahdeksalla paikkakunnalla Helsingistä Sodankylään. Hämeenlinnassa tapahtuma järjestettiin 2.10. Tapahtumassa saatiin uusia tiede-elämyksiä, kokeiltiin itse tutkimuksen tekemistä sekä keskusteltiin innostuneiden tieteentekijöiden kanssa. Mukana oli jälleen satoja tutkijoita ympäri Suomen. Kävijöitä päivän ja yön aikana erilaisiin tapahtumiin osallistui yhteensä yli 21 500. Tapahtuman teemana oli tänä vuonna uteliaisuus.
Valtakunnallinen hanke kehittää kyberturvallisuuden jatkuvaa oppimista 1,1 miljoonan rahoituksella5.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto koordinoi 1,1 miljoonan euron hanketta, joka tähtää kyberturvallisuusalan jatkuvan oppimisen koulutuksen kehittämiseen Suomessa. Muut hankkeen toteuttajat ovat Helsingin yliopisto, Lappeenrannan-Lahden teknillinen yliopisto, Oulun yliopisto, Tampereen yliopisto, Turun yliopisto, Vaasan yliopisto ja Åbo Akademi. Hankkeen päätavoitteena on suunnata kyberturvallisuuskoulutusta aiempaa enemmän työelämän tarpeisiin jatkuvan oppimisen periaatteiden mukaisesti.
Tutkimus: Tekoälytaidot eivät yksin riitä – koulun pitäisi auttaa tekemään viisaita valintoja5.10.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Tekoälyn käyttöä opetellaan kouluissa, mutta miksi tekoälyyn liittyvää opetusta on tärkeä järjestää? Jyväskylän yliopiston tutkijoiden mukaan oppilaiden tekoälyosaamisen kehittäminen ei riitä, vaan heitä tulee samalla rohkaista pohtimaan, miten he itse haluavat käyttää tekoälyä ja millaisen roolin he sille omassa elämässään antavat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
