Koirien rauhoitus on entistä turvallisempaa – uusi eläinlääkeinnovaatio maailmalle
12.1.2022 13:35:18 EET | Helsingin yliopisto | Uutinen

– Yli kymmenen vuoden uurastuksen jälkeen lääkekeksintömme on vihdoinkin tulossa markkinoille, iloitsee professori emerita Outi Vainio eläinlääketieteellisestä tiedekunnasta.
Uusi eläinlääkemolekyyli, vatinoksaani, parantaa koirien rauhoitusten turvallisuutta vakauttamalla verenkiertoelimistön toimintaa. Sitä käytetään yhdistelmänä rauhoitusaine medetomidiinin kanssa koirien rauhoitukseen tarkoitetussa lääkkeessä, joka on nyt saanut myyntiluvan Euroopan lääkevirastolta (European Medicines Agency EMA).
Lääkeyhdistelmä ideoitiin Vainion johtamassa tutkimusryhmässä Helsingin yliopiston Kliinisen hevos- ja pieneläinlääketieteen osastolla. Tutkijat havaitsivat, että vatinoksaani vähentää rauhoitusaineiden epätoivottuja vaikutuksia sydämen ja verenkiertoelimistön toimintaan. Lääkkeen kehitys on tapahtunut yhteistyössä suomalaisen eläinlääkeyrityksen, Vetcaren kanssa. Eläinlääkkeiden kehitys yliopistossa on poikkeuksellista, sillä yleensä kehitystyötä tehdään vain isoissa lääkeyrityksissä.
Eläinlääkekeksintö on pitkäjänteisen ja tavoitteellisen työn tulos. Innovaatio sai alkunsa kirjallisuuteen perustuvasta ideasta, jonka mukaan aiemmin ihmisillä diabeteksen hoidossa tutkittu vatinoksaani voisi vaikutusmekanisminsa perusteella toimia eläimillä eri tarkoitukseen. Aluksi vatinoksaania tutkittiin lampailla, mutta melko pian tutkimusryhmän mielenkiinto kohdistui koiriin. Tutkimuksessa käytetyt beaglekoirat kotiutettiin myöhemmin uusille omistajille.
Uuden lääkeyhdistelmän kehittäminen vaatii kärsivällisyyttä ja aivan perusasioiden selvittämistä.
– Aluksi meillä oli vain purkillinen valkoista jauhetta, josta piti selvittää, miten se saataisiin edes liukenemaan nesteeseen. Annostuksen selvittäminen oli myös oma tutkimusvaiheensa, kertoo Vainio.
Ryhmä julkaisi vuonna 2008 ensimmäisen vatinoksaanin vaikutuksia kuvaavan tutkimusartikkelinsa, joka oli osatyönä eläinlääkäri Jussi Honkavaaran väitöskirjassa. Sen jälkeen ryhmässä on valmistunut tästä aiheesta yhteensä 11 väitöskirjaa, ja muutama on vielä tekeillä.
Uusi lääke mahdollistaa turvallisemman hoidon
Koirien sairauksien hoito kehittyy koko ajan ja muistuttaa monelta osin ihmisten saamaa hoitoa. Monet koirapotilaat ovat hoitoon tullessaan vanhempia ja vakavammin sairaita kuin aikaisemmin. Se asettaa entistä suurempia vaatimuksia myös potilaskoirien rauhoitusaineiden turvallisuudelle.
– Uskomme, että uuden lääkkeen avulla koiria voidaan tulevaisuudessa rauhoittaa ja nukuttaa entistäkin turvallisemmin, sanoo ryhmässä väitöskirjansa tehnyt kliininen opettaja Kati Salla.
– Jatkamme tutkimuksiamme vatinoksaanin vaikutuksista ja uusista käyttöaiheista koirien lisäksi muillakin eläinlajeilla kuten hevosilla, suunnittelee dosentti Marja Raekallio, joka jatkaa ryhmän ohjausta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Dosentti Marja Raekallio, marja.raekallio@helsinki.fi
Kliininen opettaja Kati Salla, kati.salla@helsinki.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopiston eläinlääketieteellinen tiedekunta on eläinlääketieteen tärkein asiantuntijataho ja ainoa eläinlääkärikoulutusta antava yksikkö Suomessa.
Tiedekunta on profiloitunut eläinten terveyden- ja sairaudenhoitoon sekä hyvinvointiin ja elintarvikkeiden turvallisuuden varmistamiseen. Lisäksi tiedekunta kehittää käytännön eläinlääkintää ja siihen liittyvää palvelutoimintaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Ihmisen suhtautuminen petoihin määrittelee yhteiselon mahdollisuuksia1.4.2026 12:33:26 EEST | Tiedote
Hyeenat ja karja saattoivat elää samoilla alueilla, jos ihminen suhtautui petoihin sallivasti, paljasti Keniassa tehty tutkimus
Ilves sopeutuu taitavasti monimuotoisiin metsäympäristöihin30.3.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Ilves liikkuu ketterästi Suomen vaihtelevassa elinympäristöjen mosaiikissa, mutta suosii silti selvästi lahopuuta sisältäviä metsiä ja maastoltaan vaihtelevia alueita. Helsingin yliopiston uusi tutkimus osoittaa, kuinka taitavasti tämä suurpeto tasapainoilee ihmisen muokkaamien alueiden ja luonnonympäristöjen välillä.
Helsingin yliopiston arvopaperisijoitukset päihittivät verrokkinsa – tieteen ohjaamana27.3.2026 09:02:03 EET | Tiedote
Helsingin yliopiston arvopaperisijoitukset ovat vuodesta 2019 alkaen tuottaneet vuosittain noin kaksi prosenttiyksikköä vertailuindeksiään ja vertailuryhmäänsä paremmin – ja niiden hiilijalanjälki on vähentynyt noin puoleen. Tieteeseen nojaava strategia lunastaa lupauksensa sekä tuoton että kestävyyden mittareilla.
J. V. Snellman -palkinto kirkkohistorian professori Tuomas Heikkilälle26.3.2026 19:00:00 EET | Tiedote
Helsingin yliopisto on myöntänyt J. V. Snellman-tiedonjulkistamispalkinnon professori Tuomas Heikkilälle tunnustuksena ansiokkaasta tieteellisen tiedon välittämisestä. Heikkilä on tehnyt merkittävää yhteiskunnallista työtä erityisesti popularisoimalla historiantutkimusta.
Helsingin keskustakampuksesta kehitetään ainutlaatuinen tieteen, kulttuurin ja kaupunkielämän keskus26.3.2026 09:30:02 EET | Tiedote
Helsingin yliopisto ja Helsingin kaupunki vahvistavat yhteistyötään keskustakampuksen kehittämisessä. Yliopistonkatua ja Fabianinkatua kehitetään vehreiksi tieteen, oppimisen, kaupunkielämän ja kulttuurin yhdistäviksi pihakaduiksi Helsingin keskustan elinvoiman vahvistamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme