Kokkolan kaupungin koronatiedote 10.1.
10.1.2022 14:15:30 EET | Kokkolan kaupunki | Tiedote
Koulut
- Kokkolassa on voimassa vahva maskisuositus 5. luokkalaisista alkaen. Vahva suositus koskee sekä perusopetusta että toisen asteen oppilaitoksia. Myös henkilökunta käyttää maskia suositusten mukaisesti.
- Kouluissa on tehty koulukohtaiset järjestelyt, joilla koronaturvallisuus pyritään takaamaan. Tämänhetkisessä epidemiatilanteessa kaupunki kehottaa minimoimaan kouluryhmien ulkopuoliset kontaktit ja vierailut.
- Koululaisten kotitestauksen tarkempaa ohjeistusta odotetaan kunnille. Oireisena tulee pysyä kotona.
- Karanteenimääräykset alueella antaa edelleen tartuntatautilääkäri (Soite).
Varhaiskasvatus
- Päiväkodeissa ja muissa varhaiskasvatusyksiköissä on tehty yksikkökohtaiset järjestelyt, joilla koronaturvallisuus pyritään takaamaan. Oireisena tulee pysyä kotona.
- Lasta varhaiskasvatukseen tuovalle / hakevalle aikuiselle suositellaan kasvomaskin käyttöä. Myös varhaiskasvatuksen henkilökunta käyttää maskia suositusten mukaisesti.
- Karanteenimääräykset alueella antaa edelleen tartuntatautilääkäri (Soite).
Kaupungin hallinnoimat tilat
- Toistaiseksi liikunta- ja harrastetiloja tai muita julkisia tiloja ei ole suljettu. Kokkola toimii AVI:n ja alueellisen viranomaisen voimassa olevien ohjeiden ja määräysten mukaisesti.
- Mahdollisista muutoksista tilojen aukioloissa tiedotetaan seuroja ja tilojen muita käyttäjiä.
Kasvomaskit ja suositellut maskityypit
- Kokkola toimii alueellisen viranomaisen ohjeiden mukaisesti. Käytössä ovat Type IIR –maskit, riskiryhmille ja raskaana oleville saatavilla ovat FFP2-maskit.
- THL ja Työterveyslaitos antavat tarkemmat suositukset FFP2-maskeista viikolla 2.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Mellersta Österbottens lokalmuseidag firas söndagen den 23.818.8.2026 08:14:46 EEST | Pressmeddelande
På lokalmuseidagen lönar det sig att besöka museerna i den egna hemkommunen – varför inte också i grannkommunerna – och bekanta sig med föremål som samlats med kärlek samt byggnaderna där föremålen är placerade. Ofta har lokalmuseer grundats i byggnader som är betydelsefulla för lokalsamhället, och själva byggnadernas historia, deras uppförande och eventuella flyttningar, rymmer intressanta berättelser. Hembygdsmuseerna ligger ofta i stämningsfulla miljöer som uppmuntrar besökaren att stanna upp inför den lokala historien. Lokalmuseidagen erbjuder en möjlighet att bekanta sig med vårt landskaps rika kulturarv!
Keski-Pohjanmaan paikallismuseopäivää vietetään sunnuntaina 23.8.18.8.2026 08:14:46 EEST | Tiedote
Paikallismuseopäivänä kannattaa vierailla oman kotipitäjän, miksei naapurikunnankin museoissa, ja tutustua rakkaudella kerättyyn esineistöön sekä rakennuksiin, joihin esineistö on sijoitettu. Monesti paikallismuseoita on perustettu yhteisöille merkityksellisiin rakennuksiin, joiden rakentamiseen ja mahdollisiin siirtoihin liittyy itsessäänkin mielenkiintoisia tarinoita. Kotiseutumuseot sijaitsevat usein tunnelmallisessa ympäristössä, ja pihapiiri on täynnä lukuisia pysähdyksen hetkiä paikallishistoriaan. Paikallismuseopäivä tarjoaa mahdollisuuden tutustua maakuntamme rikkaaseen kulttuuriperintöön!
Sjundeklassarna i Kiviniityn koulu gör en djupdykning i Östersjön och närvattnen – den förnyade Östersjödagen för samman skolan, experterna och näringslivet14.8.2026 11:13:57 EEST | Pressmeddelande
Kiviniityn koulu och KOSEK ordnar tillsammans med näringslivet i regionen, Karleby Universitetscenter Chydenius, Centria FUI och Håll Skärgården Ren rf Östersjödagar 19-20.8.2026 för sjundeklassarna i Kiviniityn koulu. Detta är första gången ett mångvetenskapligt lärområde ordnas för sjunde klassen i Kiviniityn koulu med ett så omfattande samarbetskoncept.
Kiviniityn 7.-luokkalaiset sukeltavat Itämeren ja lähivesien maailmaan - uudistettu Itämeripäivä yhdistää koulun, asiantuntijat ja elinkeinoelämän14.8.2026 11:13:57 EEST | Tiedote
Kiviniityn yläkoulu ja KOSEK järjestävät yhteistyössä alueellisen elinkeinoelämän, Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen, Centria TKI:n ja Pidä saaristo siistinä ry:n kanssa koulun 7.-luokkalaisille kaksipäiväiset Itämeripäivät 19.–20.8.2026. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun 7. luokan monialainen oppimiskokonaisuus toteutetaan Kiviniityssä näin laajalla yhteistyökonseptilla.
Rahkosen ja Läntän alueen talousvettä klooridesinfioidaan29.6.2026 14:47:39 EEST | Tiedote
Uusimmat (25.6.2026 otetut) näytteet osoittavat, että Rahkosen vesiyhtymän toimittamassa vedessä on yhä koliformisia bakteereita. Verkostovettä aloitetaan klooraamaan tiistaina 30.6.2026 puolilta päivin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
