Kokoomuksen Eestilä: Toimia kotimaisen metsäomistamisen vahvistamiseksi
17.3.2023 11:41:31 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

”Yhteismetsien veroaste tulee laskea 20 prosenttiin eli yhteisöveron tasolle, jotta yhä useampia tiloja saadaan ammattimaisen metsänhoidon piiriin. Talousmetsämme tarvitsevat aktiivista ja oikea-aikaista hoitoa. Yhteismetsä tarjoaa tähän erinomaiset raamit etenkin pienmetsänomistajille”, kokoomuksen kansanedustaja Markku Eestilä ehdottaa.
Eestilän mukaan kokoomus on puolue, joka rakentaa Suomea, jossa talous ja metsät kasvavat.
"Suomi ja suomalaiset menestyvät vain työnteolla ja yrittäjyydellä. Omaa taloudellista asemaa on voitava parantaa myös säästämällä ja sijoittamalla”, Eestilä sanoo.
”Suomi tarvitsee lisää kansankapitalismia ja kotimaista aktiivista omistajuutta. Piensijoittajien verotusta ei saa kiristää missään omaisuuslajissa. Metsien kuolinpesäomistus pitää selvittää ja siirtyä enemmistöpäätöksentekoon, jolloin yksittäinen henkilö ei voi estää metsän hyvää hoitoa ja hyödyntämistä”, Eestilä jatkaa.
Eestilä muistuttaa, että metsien osalta on kyse myös teollisuuden investointikyvystä ja työpaikoista.
”Tarvitsemme kotimaista uusiutuvaa raaka-ainetta korvataksemme fossiilisia. Siksi kotimaisella metsäosaamisellamme on suuri merkitys myös kansantaloudellemme. Kannan huolta siitä, että suomalaisessa omistuksessa olevia metsiä myydään yhä enemmän ulkomaille erilaisten rahastojen kautta”, Eestilä sanoo.
Vuonna 2021 rahastot ostivat metsiä enemmän kuin yksityishenkilöt. Metsärahastot ja ulkomaiset sijoittajat omistavat metsää lähes 600 000 hehtaaria. Lähes puolet tästä yli kahden miljardin euron metsävarallisuudesta on ulkomaisten toimijoiden hallussa.
”Kotimaista metsäomistusta on vahvistettava ulkomaille myynnin sijaan. Rahasto-omistus ei tarkoita huonompaa metsänhoitoa, mutta kansainvälisten sijoittajien Suomesta saamat metsätulot voivat tietyissä tilanteissa jäädä kokonaan verottamatta. Sinivalkoinen omistajuus on tärkeää etenkin metsävarallisuutemme osalta. Siksi tarvitsemme sen vahvistamista ja näitä keinoja esitän”, Markku Eestilä päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markku EestiläKansanedustaja
Valtiovarainvaliokunnan maatalousjaoston puheenjohtaja (Savo-Karjalan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: SDP heikentäisi eläkeläisten ostovoimaa - lupaukset arvaamatonta sumutusta4.10.2026 13:52:08 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja, sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen vastaa SDP:n varapuheenjohtajien, Malmin ja Razmyarin, kritiikkiin kokoomuksen sopeutusohjelman eläkelinjauksista. Kokoomus ei esitä leikkauksia maksussa oleviin, jo ansaittuihin eläkkeisiin, eikä se olisi mahdollistakaan.
Kokoomuksen Castrèn: Kokoomus hakisi sote-säästöjä kohdentamalla rahat hoitoihin, joista potilas todella hyötyy4.10.2026 09:02:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Maaret Castrénin mukaan julkisen talouden tasapainottaminen ja sosiaali- ja terveydenhuollon vaikuttavuuden parantaminen kulkevat käsi kädessä. Kokoomuksen velka kuriin -ohjelma vahvistaisi julkista taloutta 9 miljardin euron menosäästöillä ilman veronkorotuksia ja kohdentaisi soten voimavaroja nykyistä tehokkaammin potilaiden tarpeisiin.
Kokoomuksen Marttinen: Onko keskustan näkemys kasvupolitiikasta yli 2,5 miljardin veronkorotukset?3.10.2026 14:45:48 EEST | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen esittää, että edessä olevasta julkisen talouden sopeuttamisesta noin kolmasosa tehtäisiin veronkorotuksilla. Kokoomuksen kasvuohjelman valmistelusta vastaava työministeri Matias Marttinen huomauttaa, että keskustan linja tarkoittaisi jopa yli 2,5 miljardin euron veronkiristyksiä, jotka olisivat myrkkyä talouskasvulle.
Kokoomuksen Valtola: SDP ulottaisi veromoukarinsa maksussa oleviin eläkkeisiin3.10.2026 11:00:40 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtola arvostelee SDP:n puheiden ja keinojen ristiriitaa eläkekeskustelussa. SDP vakuuttaa, ettei se kävisi eläkeläisten taskulla, mutta on samalla valmis kiristämään eläkkeiden verotusta. Valtolan mukaan SDP:n vaihtoehto pienentäisi eläkeläisten käteen jääviä tuloja.
Kokoomuksen Kopra vaatii Lindtmanilta selvennystä: Miten SDP:n kanta sopii yhteen Suomen puolustuslinjan kanssa?3.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
SDP äänesti eilen epäluottamusta puolustusministeri Antti Häkkäselle ja koko hallitukselle. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra vaatii SDP:n puheenjohtajalta Antti Lindtmanilta selvennystä siihen, mitä puolueen kanta merkitsee Suomen puolustusyhteistyölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme