Kokoomuksen Grahn-Laasonen: budjettiriihestä kaivataan kasvua kiihdyttäviä päätöksiä
30.8.2022 10:45:40 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Sanni Grahn-Laasonen kannustaa hallitusta tekemään keskiviikkona alkavassa budjettiriihessä uusia päätöksiä talouskasvun vauhdittamiseksi. Grahn-Laasonen muistuttaa, että eri ennusteiden mukaan Suomen talouden potentiaalin kasvu jää pahasti jälkeen läheisistä verrokkimaista.
“Hallitus on rakentanut talouspolitiikkansa linjan pitkälti olettaen, että talouden kasvu kuittaa lisävelkaantumisen. Nyt kuitenkin keskipitkän aikavälin näkymät eri ennustelaitoksilla ovat hyvinkin heikot. Hallitukselta odotetaan rakenteellisia uudistuksia, jotka todella kirittävät taloutta kasvu-uralle”, Grahn-Laasonen sanoo.
Grahn-Laasosen mukaan keskeiset vaadittavat päätökset liittyvät yritysten toimintaympäristön kehittämiseen. Jo tunnistettuja pullonkauloja pitäisi purkaa mahdollisimman nopeasti.
”Investointien luvitusta tulee nopeuttaa. Lisäksi on purettava työllistämisen esteitä ja tehtävä työn tarjontaa lisääviä uudistuksia. Osaajapula on niin akuutti, että kansainvälisen rekrytoinnin ja työperäisen maahanmuuton prosessit on vihdoin saatava toimimaan”, Grahn-Laasonen listaa.
Grahn-Laasosen mukaan jo sovitut toimenpiteet osaamistason nostamisesta ja panostuksista tutkimus- ja kehitystoimintaan ovat tarpeellisia. Hän kuitenkin muistuttaa, että vaikutus tulee hitaasti.
“Meidän on kannustettava kotimaisia yrityksiä kasvuun ja saatava lisää ulkomaisia investointeja Suomeen nyt”, Grahn-Laasonen sanoo.
“Hallitus ei ole tehnyt juuri mitään yritysten toimintaympäristöä parantavia uudistuksia kautensa aikana. Monessa suhteessa suunta on ollut jopa täysin väärä. Nyt pitäisi luoda uskoa tulevaan kasvuun ja ottaa näkyviä askeleita investointien vauhdittamiseksi ja julkisen talouden kuntoon laittamiseksi, jotta yrityksissä on uskoa luoda uutta ja työllistää”, Grahn-Laasonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanni Grahn-LaasonenKansanedustaja
Talousvaliokunnan puheenjohtaja (Hämeen vaalipiiri)
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Seksuaalirikolliset pääsevät liian vähällä – Kokoomus koventaisi vähimmäisrangaistuksia28.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan suomalaisten oikeustajuun ei mahdu, miksi esimerkiksi talousrikoksista saa keskimäärin kovempia rangaistuksia, kuin henkeen ja terveyteen kohdistuvista seksuaalirikoksista. Kokoomus tiukentaisi seksuaalirikollisten vähimmäisrangaistuksia tuntuvasti.
Kokoomuksen Päivärinta: Lautamiesjärjestelmä joutaa jäädä historiaan27.7.2026 07:39:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinnan mukaan maallikkotuomarit eivät enää ole tätä päivää. Siksi Kokoomus esittää koko lautamiesjärjestelmästä luopumista.
Kokoomuksen Väyrynen: Valinnanvapauskokeilu on onnistunut – nyt on aika vakinaistaa se25.7.2026 07:18:00 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilun vakinaistamista. Puolueen mukaan kokeilu on osoittanut, että hoitoon pääsyä voidaan parantaa nopeasti ja kustannustehokkaasti samalla, kun vahvistetaan hoidon jatkuvuutta, lisätään ihmisten valinnanvapautta ja luodaan uusia mahdollisuuksia myös terveysalan yrityksille. Esitys sisältyy Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.
Kokoomuksen Vestman: Sähköverkkojen julkinen omistus on paras, mutta kuluttajan kohtuullista siirtohintaa se ei takaa – verkkoyhtiöiden tiukka sääntely ja valvonta ratkaisee siirtohinnat24.7.2026 15:55:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman sanoo, että luonnollisten monopolien, kuten sähköverkkojen olisi paras olla julkisessa omistuksessa. Hän kannattaa tavoitetta saada Caruna takaisin julkiseen omistukseen. Vestman muistuttaa kuitenkin, että monilla kuntien omistamilla sähköverkkoyhtiöillä on huomattavasti Carunaa korkeampi sähkön siirron perusmaksu. Myös julkinen monopoli voi olla ahne. Siksi kuluttajan suojaamisessa tärkeintä on sähköverkkoyhtiöiden tuottojen tiukka sääntely ja valvonta. Orpon hallituksen aikana Energiavirasto leikkasi sähköverkkoyhtiöiden tuottoja jopa 300-400 miljoonaa euroa vuodessa suomalaisten suojaksi.
Kokoomuksen Heinonen: Julkisen sektorin työntekijöitä pitäisi voida palkita säästöistä24.7.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa kannustaa julkisen sektorin työntekijöitä kehittämään palveluita tehokkaammiksi. Puolue esittää, että työntekijöille voitaisiin maksaa rahallinen palkkio heidän löytämistään säästöistä ja toimintaa parantavista ratkaisuista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme