Kokoomuksen Grahn-Laasonen: budjettiriihestä kaivataan kasvua kiihdyttäviä päätöksiä
30.8.2022 10:45:40 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Sanni Grahn-Laasonen kannustaa hallitusta tekemään keskiviikkona alkavassa budjettiriihessä uusia päätöksiä talouskasvun vauhdittamiseksi. Grahn-Laasonen muistuttaa, että eri ennusteiden mukaan Suomen talouden potentiaalin kasvu jää pahasti jälkeen läheisistä verrokkimaista.
“Hallitus on rakentanut talouspolitiikkansa linjan pitkälti olettaen, että talouden kasvu kuittaa lisävelkaantumisen. Nyt kuitenkin keskipitkän aikavälin näkymät eri ennustelaitoksilla ovat hyvinkin heikot. Hallitukselta odotetaan rakenteellisia uudistuksia, jotka todella kirittävät taloutta kasvu-uralle”, Grahn-Laasonen sanoo.
Grahn-Laasosen mukaan keskeiset vaadittavat päätökset liittyvät yritysten toimintaympäristön kehittämiseen. Jo tunnistettuja pullonkauloja pitäisi purkaa mahdollisimman nopeasti.
”Investointien luvitusta tulee nopeuttaa. Lisäksi on purettava työllistämisen esteitä ja tehtävä työn tarjontaa lisääviä uudistuksia. Osaajapula on niin akuutti, että kansainvälisen rekrytoinnin ja työperäisen maahanmuuton prosessit on vihdoin saatava toimimaan”, Grahn-Laasonen listaa.
Grahn-Laasosen mukaan jo sovitut toimenpiteet osaamistason nostamisesta ja panostuksista tutkimus- ja kehitystoimintaan ovat tarpeellisia. Hän kuitenkin muistuttaa, että vaikutus tulee hitaasti.
“Meidän on kannustettava kotimaisia yrityksiä kasvuun ja saatava lisää ulkomaisia investointeja Suomeen nyt”, Grahn-Laasonen sanoo.
“Hallitus ei ole tehnyt juuri mitään yritysten toimintaympäristöä parantavia uudistuksia kautensa aikana. Monessa suhteessa suunta on ollut jopa täysin väärä. Nyt pitäisi luoda uskoa tulevaan kasvuun ja ottaa näkyviä askeleita investointien vauhdittamiseksi ja julkisen talouden kuntoon laittamiseksi, jotta yrityksissä on uskoa luoda uutta ja työllistää”, Grahn-Laasonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanni Grahn-LaasonenKansanedustaja
Talousvaliokunnan puheenjohtaja (Hämeen vaalipiiri)
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Limnell: Orpon ja EU-johtajien viesti Ceutasta vahvistaa tarpeen yhteiselle hybridioperaatioiden varhaisvaroitusmekanismille1.8.2026 15:00:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell esittää, että Euroopan unioni rakentaa yhteisen hybridioperaatioiden varhaisvaroitusmekanismin. Hänen mukaansa pääministeri Petteri Orpon ja 21 muun EU-johtajan yhteinen kirje osoittaa, että Ceutan tapahtumat nähdään koko Euroopan turvallisuutta koskevana kysymyksenä.
Kokoomuksen Vestman: Kokoomus haluaa siirtää turvapaikanhaun pois Suomesta ja perustaa palautuskeskuksia EU:n ulkopuolelle1.8.2026 10:44:45 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman sanoo, että kokoomuksen tavoitteena on siirtää turvapaikkaprosessi ja tähän perustuva kansainvälisen suojelun tarjoaminen Suomesta EU:n ulkopuolelle. Lisäksi kokoomus ajaa palautuskeskuksia EU:n ulkopuolelle laittomasti maassa olevia ja rikollisia karkotettavia varten. Kokoomus on linjannut näistä tuoreessa tavoiteohjelmassaan. Vestmanin mukaan Espanjan Ceutan tilanne on jälleen uusi osoitus nykyisen turvapaikkajärjestelmän kestämättömyydestä. Rynnäköllä laittomasti maahantunkeutuminen tulee torjua heti rajalla.
Kokoomuksen Kopra: Ceutan tapahtumat ovat koko Euroopan turvallisuuskysymys – EU:n ulkorajojen on pidettävä31.7.2026 13:26:54 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan Ceutan vakava rajatilanne on muistutus siitä, että EU:n ulkorajojen toimivuus on koko Schengen-alueen turvallisuuden perusta. Suomi on valmis ripeisiin toimiin oman turvallisuutensa varmistamiseksi, mikäli tilanne sitä edellyttää. Espanjan on kannettava vastuunsa ulkorajasta, ja EU:n on annettava sille kaikki tarvittava tuki.
Kokoomuksen Kaunistola: Pelko ei kuulu koteihin – lähisuhdeväkivaltaan puututtava nykyistä määrätietoisemmin30.7.2026 08:06:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa vahvistaa lähisuhdeväkivallan uhrien suojaa ja kiristää lainsäädäntöä väkivallan torjumiseksi. Puolue esittää muun muassa lapsirauharikoksen säätämistä, pakottavan kontrollin kriminalisointia sekä toimia lähestymiskiellon tehostamiseksi. Esitykset sisältyvät Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.
Kokoomuksen Kopra: Seksuaalirikolliset pääsevät liian vähällä – Kokoomus koventaisi vähimmäisrangaistuksia28.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan suomalaisten oikeustajuun ei mahdu, miksi esimerkiksi talousrikoksista saa keskimäärin kovempia rangaistuksia, kuin henkeen ja terveyteen kohdistuvista seksuaalirikoksista. Kokoomus tiukentaisi seksuaalirikollisten vähimmäisrangaistuksia tuntuvasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme