Kokoomuksen Grahn-Laasonen: Menokartoitus paljastaa demareiden vaalibluffin
6.3.2023 17:27:00 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtajan, kansanedustaja Sanni Grahn-Laasosen (kok.) mukaan valtiovarainministeriön valmistelema meno-, rakenne- ja verokartoitus toimii erittäin hyvänä kirittäjänä puolueiden suuntaan ja antaa hyvän pohjan vaalikeskusteluille. Grahn-Laasonen patistaa pääministeripuolue SDP:tä kertomaan omat keinonsa julkisen talouden tasapainottamiseen.
“SDP:n tähän saakka tarjoamat ratkaisut tarkoittavat kymmenen miljardin vuosittaisen velkaantumisen jatkumista. Samalla he väittävät, ettei mitään edellytyksiä riittävän mittakaavan sopeutukselle ole. Valtiovarainministeriön kartoitukset paljastavatkin demareiden vaalibluffin”, Grahn-Laasonen sanoo.
Grahn-Laasonen on huolissaan SDP:n käsityksistä julkisen talouden tilanteesta. Hänen mukaansa SDP:n talouspolitiikan ohjelma on kunnianhimon tasoltaan riittämätön ja siitä puuttuu konkretia.
“Olemme luisumassa Kreikan ja Italian tielle. Rahaa on -politiikkaa jatkamalla velkaantuminen on kiihtynyt hallitsemattomalle tasolle. Aikaa suunnan muuttamiselle on seuraava vaalikausi. On päätettävä haluammeko olla jatkossakin Pohjoismaa vai korvia myöten velkaantunut ja näivettyvä maa. Kokoomus ei tule mukaan hallitukseen, joka ei sitoudu uskottaviin tekoihin talouden kuntoon laittamiseksi”, Grahn-Laasonen sanoo.
“SDP:n talousohjelmasta kolme miljardia euroa nojaa työllisyyden vahvistamiseen, mutta konkreettiset keinot tämän tekemiseksi puuttuvat. Jokainen tietää, ettei työllisyysastetta saada nousuun ilman kannustinloukkujen purkamista. Tähän demarit eivät ole olleet valmiita. Hyvä esimerkki on ansiosidonnaisen työttömyysturvan uudistaminen”, Grahn-Laasonen sanoo.
“Tämän päivän velka on huomisen veronkorotus tai menoleikkaus. Siksi holtiton velkaantuminen on pakko pysäyttää. SDP ei ole tarjonnut todellisia ratkaisuja julkisen talouden ongelmien ratkaisuun. Uskon, että äänestäjät tajuavat tämän”, Grahn-Laasonen sanoo.
Grahn-Laasonen muistuttaa, että julkisen talouden realiteetit ovat kaikille puolueille yhteiset.
“Talouden tasapainottaminen ei ole oikeistolaista tai vasemmistolaista politiikkaa. Julkisen talouden hoidon pitäisi olla kaikkien puolueiden yhteinen asia”, Grahn-Laasonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanni Grahn-LaasonenKansanedustaja
Talousvaliokunnan puheenjohtaja (Hämeen vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Wallinheimo: SDP vaatii hallitukselta kovempia päätöksiä, joita on itse vastustanut – pelkona oma selittely ensi vaalikaudella31.1.2026 13:33:47 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo pitää hyvänä sitä, että SDP:n Joona Räsänen on viimein heräämässä huoleen Suomen julkisen talouden tilasta. Wallinheimon mukaan SDP:ssä näyttää valjenneen se, että lukuisat kansalaisille annetut hövelit lupaukset näyttävät haihtuvan savuna ilmaan, koska myös seuraavan hallituksen on jatkettava sopeutustoimia miljardien edestä.
Kokoomuksen Sarkomaa ja Laiho: Ikäihmisten itsemääräämisoikeuden vahvistamiseen on keinoja31.1.2026 13:03:20 EET | Tiedote
Nykyinen lainsäädäntö ei riittävästi turvaa ikäihmisten perus- ja ihmisoikeuksia. Kokoomuksen kansanedustajat Sari Sarkomaa ja Mia Laiho korostavat, että vanhusten itsemääräämisoikeuden vahvistamista turvaaville toimille on ollut pitkään selkeä tarve. Hallitusohjelmaan on kirjattu itsemääräämislain edistäminen, ja selvitys- ja valmistelutyötä on välttämätöntä viedä eteenpäin määrätietoisesti ja huolellisesti.
Kokoomuksen Sirén: EU ja Intia sopivat vapaakaupasta – jopa 2 miljardin kuluttajan markkinat avaavat Suomelle kasvun mahdollisuuksia27.1.2026 14:32:02 EET | Tiedote
Euroopan unioni ja Intia ovat päässeet sopimukseen historiallisesta vapaakauppasopimuksesta, joka luo jopa kahden miljardin ihmisen yhteiset markkinat. Kyseessä on maailman suurimpiin lukeutuva kauppasopimus, jolla arvioidaan olevan merkittävä vaikutus Euroopan ja Suomen talouskasvuun.
Kokoomuksen Partanen: Lindtmanin puheet ovat täysin ristiriidassa tekojen kanssa26.1.2026 18:35:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin väitteen siitä, ettei nykyisessä talouden tilanteessa oltaisi, jos SDP olisi vallassa. Mittavaa veronkorotuspakettia kasvun reseptiksi tarjonnut Lindtman on vastustanut järjestelmällisesti hallituksen sopeutustoimia, mutta vaatiikin yhtäkkiä lisää säästöjä.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä lähtee kiertueelle – tulevina viikkoina lähes 40 tapahtumaa ympäri Suomen!26.1.2026 15:42:14 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä lähtee kiertämään Suomea Toivo kotiin -kiertueelle. Kiertueen tarkoituksena on kutsua suomalaiset yhteen tuomaan ideoita siitä, miltä Suomi näyttää 2030-luvulla ja mitä ratkaisuja suomalaisilla on aikamme suurimpien haasteiden ratkaisemiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme