Kokoomuksen Grahn-Laasonen: Menokartoitus paljastaa demareiden vaalibluffin
6.3.2023 17:27:00 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtajan, kansanedustaja Sanni Grahn-Laasosen (kok.) mukaan valtiovarainministeriön valmistelema meno-, rakenne- ja verokartoitus toimii erittäin hyvänä kirittäjänä puolueiden suuntaan ja antaa hyvän pohjan vaalikeskusteluille. Grahn-Laasonen patistaa pääministeripuolue SDP:tä kertomaan omat keinonsa julkisen talouden tasapainottamiseen.
“SDP:n tähän saakka tarjoamat ratkaisut tarkoittavat kymmenen miljardin vuosittaisen velkaantumisen jatkumista. Samalla he väittävät, ettei mitään edellytyksiä riittävän mittakaavan sopeutukselle ole. Valtiovarainministeriön kartoitukset paljastavatkin demareiden vaalibluffin”, Grahn-Laasonen sanoo.
Grahn-Laasonen on huolissaan SDP:n käsityksistä julkisen talouden tilanteesta. Hänen mukaansa SDP:n talouspolitiikan ohjelma on kunnianhimon tasoltaan riittämätön ja siitä puuttuu konkretia.
“Olemme luisumassa Kreikan ja Italian tielle. Rahaa on -politiikkaa jatkamalla velkaantuminen on kiihtynyt hallitsemattomalle tasolle. Aikaa suunnan muuttamiselle on seuraava vaalikausi. On päätettävä haluammeko olla jatkossakin Pohjoismaa vai korvia myöten velkaantunut ja näivettyvä maa. Kokoomus ei tule mukaan hallitukseen, joka ei sitoudu uskottaviin tekoihin talouden kuntoon laittamiseksi”, Grahn-Laasonen sanoo.
“SDP:n talousohjelmasta kolme miljardia euroa nojaa työllisyyden vahvistamiseen, mutta konkreettiset keinot tämän tekemiseksi puuttuvat. Jokainen tietää, ettei työllisyysastetta saada nousuun ilman kannustinloukkujen purkamista. Tähän demarit eivät ole olleet valmiita. Hyvä esimerkki on ansiosidonnaisen työttömyysturvan uudistaminen”, Grahn-Laasonen sanoo.
“Tämän päivän velka on huomisen veronkorotus tai menoleikkaus. Siksi holtiton velkaantuminen on pakko pysäyttää. SDP ei ole tarjonnut todellisia ratkaisuja julkisen talouden ongelmien ratkaisuun. Uskon, että äänestäjät tajuavat tämän”, Grahn-Laasonen sanoo.
Grahn-Laasonen muistuttaa, että julkisen talouden realiteetit ovat kaikille puolueille yhteiset.
“Talouden tasapainottaminen ei ole oikeistolaista tai vasemmistolaista politiikkaa. Julkisen talouden hoidon pitäisi olla kaikkien puolueiden yhteinen asia”, Grahn-Laasonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanni Grahn-LaasonenKansanedustaja
Talousvaliokunnan puheenjohtaja (Hämeen vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Pertti Hemmilä nousee kokoomuksen kansanedustajaksi8.5.2026 15:51:06 EEST | Tiedote
Pertti Hemmilä nousee kokoomuksen kansanedustajaksi. Hemmilä on Varsinais-Suomen vaalipiiristä ja aloittaa kansanedustajana maanantaina 11.5.
Ville Valkonen Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajaksi7.5.2026 15:30:44 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi torstaina 7.5. kokouksessaan ryhmän 2. varapuheenjohtajaksi Ville Valkosen. Valkonen on Varsinais-Suomen vaalipiiristä ja toiminut kansanedustaja vuodesta 2022 lähtien.
Kokoomuksen Heikkinen: Velan korkolasku uhkaa jo suomalaisten palveluita – “Tämä on järkyttävä luku”6.5.2026 15:00:15 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Janne Heikkinen sanoo, että Suomen talouspolitiikassa on kyse lopulta sukupolvien välisestä oikeudenmukaisuudesta. Hänen mukaansa Orpon hallituskauden aikana päätetty velkajarru on välttämätön päätös, jotta hyvinvointiyhteiskunnan rahoitus, turvallisuus ja lasten tulevaisuus eivät jää kasvavien korkomenojen alle.
Kokoomuksen Kaleva: Iranin demokratiakehitystä on tuettava iranilaisten omista lähtökohdista5.5.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Eduskuntaan perustettu Vapaan Iranin tukiryhmä haluaa vahvistaa parlamentaarista tukea Iranin demokratia- ja ihmisoikeuskehitykselle. Tukiryhmän puheenjohtajaksi valitun kokoomuksen kansanedustaja Atte Kalevan mukaan kestävää demokratiaa ei voida tuoda ulkoa, vaan sitä on rakennettava yhteistyössä niiden iranilaisten toimijoiden kanssa, jotka ajavat vapautta ja demokratiaa maan sisältä käsin.
Kokoomuksen Vikman: Kukaan ei saa voida painostaa Suomea sotilaallisesti5.5.2026 15:09:12 EEST | Tiedote
Venäjän aggressiivinen ja imperialistinen toiminta on edelleen vakavin uhka Suomen ja Euroopan turvallisuudelle. Euroopan on kannettava aiempaa suurempi vastuu omasta puolustuksestaan. Kokoomuksen kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman korostaa, että Suomen turvallisuus edellyttää vahvaa kansallista puolustusta, eurooppalaisempaa Natoa, vahvempaa EU:ta ja täysimääräistä sitoutumista Naton pelotteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme