Kokoomuksen Marttinen: Keskusta on hylännyt Sipilän talouslinjan
15.2.2023 19:19:37 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Matias Marttinen roimii kovin sanoin valtiovarainministeripuolue keskustan tänään julkaistua talouspoliittista ohjelmaa. Marttinen mukaan puolue on ohjelman perusteella ottanut reippaita askeleita vasemmalle.
“Keskusta näyttää hylänneen ex-pääministeri Juha Sipilän vastuullisen talouslinjan. Puolueen siirtymä vasemmalle on ollut nopea. Vielä viime vaalikaudella teimme yhdessä vastuullista talouspolitiikkaa, joka tuki talouskasvua, työllisyyttä ja kotimaista yrittäjyyttä”, Marttinen sanoo.
Marttinen moittii keskustan talousohjelmaa etenkin puuttuvista säästökohteista.
“Saarikko on koko vaalikauden tivannut kokoomukselta säästökeinoja ja yhtä usein hänelle on niitä toimitettu. Nyt hänen oma puolueensa ei kykene talousohjelmassaan nimeämään ainoatakaan säästökohdetta. Tavoitteet eivät ole keinoja. Talouden tasapainotus vaatii konkreettisia esityksiä. Olisi rehellisistä kertoa niistä äänestäjille jo ennen vaaleja”, Marttinen sanoo.
Veronkevennysten sijaan keskusta kiristäisi suomalaisten verotusta
Saarikon mukaan keskusta ei kiristäisi kokonaisveroastetta, mutta puolue esittää talousohjelmassaan jopa miljardin euron veronkorotuksia. Marttisen mukaan Saarikko ei vaikuta ymmärtävän perusasioita.
“Saarikko väittää, että verotusta voi kiristää miljardilla kiristämättä verotusta. Eihän tässä ole mitään järkeä. Veronkiristys tarkoittaa, että palkansaajilta, eläkeläisiltä ja yrityksiltä otetaan yhä enemmän. Ei sellaisia veronkiristyksiä ole, jotka eivät ole keneltäkään pois”, Marttinen sanoo.
Saarikko kritisoi ohjelman julkaisutilaisuudessa kokoomuksen esittämää ansiotuloverotuksen keventämistä eli ns. työmiljardia. Saarikko antoi ymmärtää, että kokoomus toteuttaisi veroalen velkarahalla ja kohdentaisi sen suurituloisille. Marttisen mukaan kumpikaan väitteistä ei pidä paikkaansa.
“Kokoomus on esittänyt ansiotuloverotukseen miljardin euron kevennystä, joka kohdentuisi kaikkiin tuloluokkiin. Emme ole esittäneet veronkevennyksiä velaksi, vaan työmiljardi rahoitettaisiin talouskasvun ja työllisyyden kannalta vähemmän haitallisia veroja korottamalla. Valtiovarainministerin pitäisi tietää, että veroasteen lisäksi merkitystä on myös sillä, mitä verotetaan”, Marttinen sanoo.
“Aiemmin myös keskusta on ollut sitä mieltä, että verotuksen painopistettä pitäisi siirtää pois työnteon ja yritystoiminnan verotuksesta. Veropolitiikankin suhteen Sipilän hyväksi todettu linja on siis kuopattu”, Marttinen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matias MarttinenKansanedustaja
Kokoomuksen vastaava valtiovarainvaliokunnan verojaostossa (Satakunnan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kaunisto: SDP, onko Suomen puolustuksesta huolehtiminen nyt epäluottamuksen arvoista?27.9.2026 21:47:58 EEST | Tiedote
SDP esittää koko hallitukselle epäluottamusta ja nostaa perusteluissaan esiin puolustusministeri Antti Häkkäsen Israelin-vierailun. Kaakkois-Suomesta tuleva kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto pitää asetelmaa vakavana. Suomen puolustuskyvyn vahvistamisesta ja suomalaisille jo hankitun puolustusjärjestelmän toimintakyvystä on pidettävä kiinni.
Kokoomuksen Vikman ja Limnell: Suomen turvallisuus ei ole sisäpolitiikan pelinappula27.9.2026 13:54:02 EEST | Tiedote
SDP:n tapa käsitellä puolustusministeri Antti Häkkäsen toimintaa herättää vakavan kysymyksen siitä, onko puolustus- ja turvallisuuspolitiikasta tullut puolueelle sisäpolitiikan väline. Kokoomuksen kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman sekä puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell katsovat, ettei Suomen turvallisuudesta pidä tehdä sisäpolitiikan pelinappulaa.
Kokoomuksen Kaunisto: Demareilla on taas rahahana auki26.9.2026 14:07:50 EEST | Tiedote
Ykkösaamussa Hjallis Harkimo lupasi verottaa lisää, jotta kuluttajia voitaisiin tukea. Demarit ovat jo seuraavassa vaiheessa: SDP Mäkynen ja Harakka vaativat rahaa suoraan ihmisten tileille. Ensin valtio ottaa rahat ja sitten poliitikot lupaavat jakaa niitä takaisin. Tätäkö oppositio kutsuu talouspolitiikaksi?
Kokoomuksen Multala: SDP:n budjettiviikko surullinen osoitus siitä, miten vähissä puolueen eväät ovat26.9.2026 12:53:45 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalan mukaan budjettiviikko oli surullinen osoitus siitä, miten vahvasti SDP on rakentanut oppositiopolitiikkansa sen varaan, että taloudessa ja työllisyydessä menisi huonosti.
Kokoomuksen Sarkomaa: Joka kolmas muistisairaus voitaisiin ehkäistä – laaturekisteri tukemaan ennaltaehkäisyä ja hoitoa26.9.2026 10:24:20 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa esittää 25.9. jättämässään toimenpidealoitteessaan pilottia valtakunnallisen muistisairauksien laaturekisterin perustamiseksi. Rekisteri vahvistaisi muistisairauksien ennaltaehkäisyn, hoidon ja kuntoutuksen seurantaa ja antaisi samalla työkalun vaikuttavaksi osoitetun FINGER-toimintamallin systemaattiseen käyttöönottoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme