Kokoomuksen Marttinen: Valtiovarainministeri Saarikon puheet ja teot ristiriidassa
29.9.2022 12:03:55 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Hallitus on antanut esityksensä vuoden 2023 tuloveroasteikosta. Esityksen mukaan työn verotus tulee keskimääräisellä kuntaverotasolla kiristymään liki kaikilla tulotasoilla. Kiristyminen on enimmillään 0,3 prosenttiyksikköä. Verotuksen kiristyminen johtuu veroluonteisten sotu-maksujen kiristymisestä, jota hallitus ei ole kompensoinut ansiotuloverotuksessa.
“Kokoomus ei tule hyväksymään hallituksen esitystä verotuksen kiristämisestä. Veronkiristykset samaan aikaan nousevien elinkustannusten ja ostovoiman heikentymisen kanssa eivät voisi mennä enemmän pieleen”, Marttinen sanoo.
Valtiovarainministeri Annika Saarikko puhui tänään Keskuskauppakamarin Suuressa veropäivässä. Vuosi sitten samassa tilaisuudessa hän ilmoitti kannattavansa useiden miljardien kevennyksiä tuloveroon, jotka olisi voinut aloittaa jo tällä vaalikaudella. Tänäkin vuonna hän sanoi, että kokonaisveroastetta olisi pitkällä aikavälillä kevennettävä.
“Valtiovarainministeri Saarikko juhlapuheissa liputtaa veronkevennysten puolesta, mutta kun on tekojen aika, toimii hän päinvastoin. Vuosi sitten hän kannatti merkittäviä tuloveron kevennyksiä, mutta nyt ollaan kiristämässä. Ihmisten elinkustannukset ovat kasvaneet ennätyksellisesti, onko ihmisillä vuoden takaiseen nähden vähemmän tarvetta saada käyttää suurempi osuus itse ansaitsemistaan rahoista?” Marttinen kysyy.
Viime vuonna valmistuneessa parlamentaarisen maakuntaverokomitean mietinnössä jokainen puolue on allekirjoittanut johtopäätöksen, että työn kireä verotus on verojärjestelmämme keskeinen ongelma.
“Kokoomuksessa ymmärrämme, että hyvinvointipalvelut pysyvät pystyssä vain ahkeran työn ja yrittäjyyden voimin. Kasvun kannalta siirtymä pois työn ja yrittämisen raskaasta verotuksesta on välttämätön. Yksikään kansa ei ole noussut verottamalla. Itseään ei voi tukasta repimällä nostaa ilmaan”, Marttinen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matias MarttinenKansanedustaja
Kokoomuksen vastaava valtiovarainvaliokunnan verojaostossa (Satakunnan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Naisten terveysstrategia on valtava tasa-arvoloikka9.7.2026 12:30:56 EEST | Tiedote
Kansallisen naisten terveysstrategian valmistelu on merkittävä tasa-arvoteko, joka korjaa pitkään jatkunutta vinoumaa terveyden tutkimuksessa ja hoidossa, arvioi kokoomuksen kansanedustaja, terveydenhuollon maisteri Sari Sarkomaa. Strategian tavoite vahvistaa naisten terveyttä ja työkykyä sekä edistää koko yhteiskunnan hyvinvointia.
Kokoomuksen Fagerström: Henkilökohtainen konkurssi on mahdollistettava9.7.2026 07:07:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa uudistaa Suomen maksukyvyttömyyslainsäädäntöä niin, että rehellisesti epäonnistuneella yrittäjällä tai ylivelkaantuneella ihmisellä olisi mahdollisuus aitoon uuteen alkuun. Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerströmin mukaan Suomi tarvitsee henkilökohtaisen konkurssin kaltaisen menettelyn, joka katkaisee kohtuuttoman pitkän velkavankeuden mutta estää väärinkäytökset.
Kokoomuksen Kauma: SDP:n Räsäsen lapsilisämalli olisi uusi vero keskituloisille lapsiperheille7.7.2026 14:17:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Pia Kauma muistuttaa, ettei lapsiperheiden tukia pidä lähteä kaventamaan tilanteessa, jossa syntyvyys on historiallisen matalalla ja Venäjän hyökkäyssota rasittaa Suomen taloutta. Kauman mukaan SDP:n Joona Räsäsen esittämä tulosidonnainen lapsilisä tarkoittaisi käytännössä uutta veroa keskituloisille lapsiperheille.
Kokoomus esittää: Jokaiselle vauvalle 500 euron sijoitus tulevaisuuteen7.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomus ehdottaa, että jokaiselle Suomessa syntyvälle lapselle perustetaan sijoitussäästötili, jolle valtio sijoittaa 500 euroa alkupääomaksi. Tavoitteena on antaa jokaiselle lapselle yhtäläinen mahdollisuus vaurastua, riippumatta perheen varallisuudesta.
Kokoomuksen Autto ja Vikman: Varusmiesten toimeentuloa tulee parantaa – päivärahat on tuplattava6.7.2026 10:12:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajat Heikki Autto ja Sofia Vikman esittävät merkittäviä parannuksia asepalvelustaan suorittavien toimeentuloon. He haluaisivat kaksinkertaistaa varusmiesten päivärahat sekä mahdollistaa paremmin viikonlopputyöt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme