Kokoomuksen Marttinen: Vasemmiston jättäytyminen oppositioon olisi Suomen etu
1.2.2023 09:31:22 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kansanedustaja Matias Marttinen (kok.) pitää julkisten palveluiden tulevaisuuden kannalta hyvänä asiana, jos Vasemmistoliitto jättäytyy ensi kaudella oppositioon. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson hyökkäsi eilen voimakkaasti Kokoomuksen talouspoliittisen ohjelman kimppuun ja ilmoitti, ettei Vasemmistoliitto todennäköisesti mahdu samaan hallitukseen Kokoomuksen kanssa.
“Tällä kaudella yksi puolue on ollut korostuneen tyytyväinen talouspolitiikan linjaan ja se on Vasemmistoliitto. Puolue on onnistunut Keskustan tuella murentamaan talouskuria ja paisuttamaan velkavuorta. Suomalaisten arvostamien hyvinvointiyhteiskunnan palveluiden kannalta vasemmistolaisen velkapolitiikan jatkaminen olisi tuhoisaa”, Marttinen sanoo.
Marttinen muistuttaa, että Kokoomus nojaa talouspolitiikassaan valtiovarainministeriön ja Suomen Pankin asiantuntija-arvioihin julkisen talouden tasapainotustarpeesta.
“Kokoomus hyväksyy puolueettoman virkatyönä tehdyn valtiovarainministeriön suosituksen kuuden miljardin tasapainotuksesta. Mikäli joku puolue ei suositusta hyväksy, on parasta löytyä erinomaisen hyvät perustelut, miksi näin? Lisäksi olisi reilua kertoa äänestäjille, kuinka kauan velaksi eläminen sallittaisiin”, Marttinen sanoo.
“Olen seurannut hämmentyneenä vasemmistopuolueiden suhtautumista asiantuntijoiden suosituksiin. Lausunnot ovat irtaantuneet todellisuudesta. Samaan aikaan, kun valtiovarainministeriö kertoo korkomenojen ylittäneen huonoimmatkin ennusteet, esittävät vasemmistopuolueet miljardien menolisäyksiä sinne tänne”, Marttinen sanoo.
“On päivänselvä fakta, että julkinen talous on ajautumassa nykymenolla haaksirikkoon. Andersson ei puolueineen kerta kaikkiaan vaikuta hyväksyvän tosiasioita. Edellytys hallitusyhteistyölle on jaettu tilannekuva”, Marttinen sanoo.
Vasemmisto sortuu vääristelyyn — Kokoomus ei ole esittänyt leikkauksia eläkkeisiin
Marttisen mukaan Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson sortuu vääristelyyn väittäessään, että Kokoomus leikkaisi eläkkeistä.
“Kritisoida saa ja pitää, jotta puolueiden erot tulevat esiin. Tällaisina aikoina toivoisin kuitenkin erityisesti opetusministeriltä faktoissa pysymistä. Kokoomus ei ole esittänyt leikkauksia eläkkeisiin”, Marttinen jatkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matias MarttinenKansanedustaja
Kokoomuksen vastaava valtiovarainvaliokunnan verojaostossa (Satakunnan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Jukkola: SDP:n arvaamaton talouslinja kurittaisi suomalaisia epävarmassa maailmantilanteessa27.3.2026 09:27:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Janne Jukkola arvostelee SDP:n arvaamatonta talouslinjaa, joka tarkoittaisi entistä kalliimpaa liikkumista, suurempia kustannuksia ja lisää painetta tavallisten suomalaisten arkeen. SDP esitti vaihtoehtobudjetissaan energiaverojen kiristämistä noin 150 miljoonalla eurolla ja jakeluvelvoitteen kevennyksien perumista.
Kokoomuksen Paasi: Tekoäly voi mullistaa suomalaisen työn jo kahdessa vuodessa – politiikan pysyttävä mukana27.3.2026 08:50:31 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on nimennyt kansanedustaja Martin Paasin johtamaan tekoälytyöryhmää, jonka tehtävänä on arvioida tekoälyn vaikutuksia suomalaisiin työmarkkinoihin ja valmistella ehdotuksia konkreettisiksi politiikkatoimiksi muutokseen varautumiseksi.
Akseli Lehtonen Kokoomuksen eduskuntaryhmän sosiaaliturvan ja työelämän asiantuntijaksi26.3.2026 14:48:59 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on valinnut uudeksi sosiaaliturvan ja työelämän asiantuntijaksi Akseli Lehtosen. Eduskuntaryhmä päätti valinnasta torstaina 26.3.2026.
Kokoomuksen maa- ja metsätalousvaliokunnan edustajat: Viimein alkutuottajan asemaa parantava elintarvikemarkkinalaki etenee26.3.2026 14:04:55 EET | Tiedote
Kokoomuksen maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet Teemu Kinnari, Markku Eestilä, Milla Lahdenperä ja Janne Jukkola ovat tyytyväisiä elintarvikemarkkinalain uudistukseen, jonka hallitus antoi eduskunnalle tänään. Esitys parantaa elintarvikeketjun toimintaa sekä parantaa heikommassa asemassa olevien toimijoiden, kuten alkutuottajien, neuvotteluasemaa elintarvikeketjussa.
Kokoomuksen Partanen: Keskustan takuutyö on takuuvarmaa sosialismia26.3.2026 13:40:28 EET | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Karoliina Partanen pitää keskustan avausta nuorten ”takuutyöstä” veronmaksajien rahoilla käsittämättömänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme