Kokoomuksen Marttinen vastaa Saarikolle: “Keskusta on siirtynyt talous- ja veropolitiikassa selvästi vasemmalle”
3.3.2023 17:24:18 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko kritisoi Kokoomuksen esityksiä työn ja yrittäjyyden veronkevennyksistä blogissaan 3.3.2023. Kokoomuksen kansanedustaja Matias Marttisen mukaan kirjoitus on täynnä asiavirheitä ja se kertoo Keskustan aatteellisesta siirtymästä vasemmalle.
“Luulin, että Keskusta kannattaa työn verotuksen keventämistä. Näköjään olin väärässä. Saarikko pelaa täsmälleen samoilla argumenteilla kuin Marinin SDP. Puolueita on veropolitiikassaan vaikea erottaa toisistaan. Keskusta on siirtynyt talous- ja veropolitiikassa selvästi vasemmalle. Saarikko rakentaa pohjaa vasemmistohallituksen jatkolle”, Marttinen sanoo.
Marttinen huomauttaa, että Saarikko ilmoitti Keskuskauppakamarin suuressa veropäivässä 2021 pitämässään puheessa kannattavansa työn verotuksen keventämistä kahdella prosenttiyksiköllä. Kevennys olisi ollut mittaluokaltaan kolminkertainen Kokoomuksen vaatimaan miljardin kevennykseen nähden. Marttisen mukaan julkisen talouden mittava rakenteellinen alijäämä oli jo Saarikon puhuessa tiedossa.
“Vielä viime syksyn budjettiriihen alla Saarikko puhui mahdollisuudesta keventää työn verotusta. Nyt tämä puhe on loppunut. Se on harmi ahkeran työssä käyvän suomalaisen ja eläkkeensä ansainneen seniorikansalaisen kannalta. Kokoomus on jäänyt yksin puolustamaan veronmaksajan etua”, Marttinen sanoo.
Marttisen mukaan Saarikko on väärässä väittäessään, että Kokoomus leikkaisi palveluista veronkevennysten rahoittamiseksi. Marttinen huomauttaa, että samaan aikaan Saarikko väittää veronkevennysten heikentävän julkista taloutta. Kumpikaan syytös ei pidä paikkaansa.
“Keskusta on ollut höveli rahan jakaja, mutta säästeliäs totuudessa. Kokoomuksen vaihtoehtobudjetissa veronkevennykset painotettiin työtulovähennyksen korotuksella maltillisesti pieni- ja keskituloisiin työtuloihin. Saarikko on pyytänyt eduskunnan sisäiseltä tietopalvelulta jonkin muun laskelman. Tällainen temppuilu ei ole kunniaksi vanhalle valtionhoitajapuolueelle”, Marttinen sanoo.
“Kokoomus ei kevennä veroja velaksi. Työn ja eläkkeiden veronkevennykset katettaisiin kokonaan työllisyyden ja kasvun kannalta vähemmän haitallisilla veroilla. Valtiovarainministerin pitäisi ymmärtää, että jos yhtä veroa kiristetään ja toista kevennetään yhtä paljon, ei velanottotarve muutu”, Marttinen sanoo.
Marttinen muistuttaa ministeri Saarikkoa Eduskunnan pelisäännöistä.
“Eduskunnan edessä pitäisi puhua totta”, Marttinen päättää.
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Muistisairauksien hoitopolut kuntoon laaturekisteripilotilla18.4.2026 09:59:49 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa ehdottaa pilottia, jossa luotaisiin edellytykset perustaa valtakunnallinen laaturekisteri muistisairauksien ennaltaehkäisyä, kuntoutusta ja hoitoa varten. Etenevät muistisairaudet ovat mittava kansanterveydellinen ja taloudellinen haaste.
Kokoomuksen Valtola: Sote-rahoitus kasvaa myös ensi vuonna – hallitus uudistaa vastuullisesti muiden rakentamaa rikkinäistä mallia17.4.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Hallitus on tänään julkistanut tiedot hyvinvointialueiden rahoitusmallin III uudistuksesta. Kokoomuksen lääkärikansanedustaja Oskari Valtola pitää uudistusta välttämättömänä ja kiittää ministeri Ikosta vaikean tehtävän hoitamisesta.
Kokoomuksen Vikman: Vaikuttamistaan Euroopassa lisännyt Venäjä on yhä isoin uhka Suomen turvallisuudelle16.4.2026 18:21:32 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman (kok.) toteaa, että Venäjän aggressiivinen ja imperialistinen toiminta on edelleen merkittävin turvallisuusuhka Suomelle.
Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.
Kokoomuksen Wallinheimo: Alko eksyy tehtävästään – “Onko seuraava askel kokonainen valtion ruokakauppa”15.4.2026 11:34:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo tyrmää Alkon suunnitelman laajentaa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. Hänen mukaansa suunnitelma on todella kaukana Alkon perimmäisestä tarkoituksesta, kansanterveyden suojelemisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme