Kokoomuksen Mia Laiho: Hätäpuheluiden videoyhteys saatava käyttöön
21.10.2022 13:28:20 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja, lääkärikansanedustaja Mia Laiho on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen hätäpuhelusovelluksen 112 kuvayhteyden mahdollistamisesta. Laihon mielestä videoyhteyden saanti hätäkeskuspäivystäjään toisi merkittävästi lisähyötyä avun tarpeen ja kiireellisyyden määrittelyyn.
Nykyään hätätilanteessa avun tarvitsija voi soittaa hätäpuhelun perinteisesti puhelimella tai sovelluksen kautta. Hätäkeskukseen soittavat kuvailevat sanallisesti tilannetta hätäkeskuspäivystäjälle ja sitä mitä on tapahtunut.
”Käytössähän on jo 112-sovellus hätäilmoituksen tekoon, mutta siinä ei ole kuitenkaan videokuvan lähettämisen mahdollisuutta. Olisi järkevää hyödyntää teknologiaa ja sen kehitystä myös hätäkeskustoiminnassa Valtaosalla väestöä on älypuhelimet ja videopuhelut ovat monille arkipäivää”, Laiho sanoo.
”Video parantaisi entisestään kiireellisyyden ja resurssin tarpeen arviointia ja ohjaamista. Videoyhteyden avulla voitaisiin myös varmistaa, minkälainen lisäriski onnettomuuspaikkaan liittyy tai onko tapahtumapaikka yleensä turvallinen auttajille. Kööpenhaminassa tämä on ollut käytössä jo muutaman vuoden ja siellä on saatu erinomaisia tuloksia aikaiseksi”, Laiho kertoo.
Kööpenhaminan hätäkeskuksessa vastaava toiminta on ollut käynnissä jo vuodesta 2019 alkaen. Siellä hätäkeskuspäivystäjä kysyy, voiko lähettää hätäpuhelun soittajan puhelimeen linkin tekstiviestinä, jota kautta avautuu yksisuuntainen videoyhteys tapahtumapaikalle. Hätäpuhelun soittaja ei siis näe kuvayhteyden aikana hätäkeskuspäivystäjää. Hätäkeskuspäivystäjä voi itsenäisesti päättää ottaako kuvayhteyden käyttöön hätäpuhelun aikana. Hätäkeskuspäivystäjät itse ovat kokeneet saavansa videoyhteydestä hyötyä.
”Olisihan se hyödyllistä, kun hätäkeskuksesta voisi seurata maallikkoelvytyksen laatua ja antaa neuvoja siihen saakka, että ambulanssi ja ammattilaiset saadaan paikalle. Myös erilaisten haavojen ja verenvuodon arvioimisessa videoyhteydestä olisi merkittävä lisähyöty. Myös joissakin poliisin hälytystehtävissä videoyhteydestä voisi saada lisätietoa esim. paikalle lähetettävän avun määrästä”, Laiho sanoo.
”Kysynkin kirjallisessa kysymyksessäni hallitukselta, että aikovatko he selvittää 112 hätäpuheluista kuvayhteyden käyttöönoton mahdollisuutta ja onko jotain juridisia esteitä sille, että videokuvan mahdollisuus lisättäisiin 112-sovellukseen”, Laiho päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia LaihoKansanedustaja
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja (Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: SDP heikentäisi eläkeläisten ostovoimaa - lupaukset arvaamatonta sumutusta4.10.2026 13:52:08 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja, sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen vastaa SDP:n varapuheenjohtajien, Malmin ja Razmyarin, kritiikkiin kokoomuksen sopeutusohjelman eläkelinjauksista. Kokoomus ei esitä leikkauksia maksussa oleviin, jo ansaittuihin eläkkeisiin, eikä se olisi mahdollistakaan.
Kokoomuksen Castrèn: Kokoomus hakisi sote-säästöjä kohdentamalla rahat hoitoihin, joista potilas todella hyötyy4.10.2026 09:02:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Maaret Castrénin mukaan julkisen talouden tasapainottaminen ja sosiaali- ja terveydenhuollon vaikuttavuuden parantaminen kulkevat käsi kädessä. Kokoomuksen velka kuriin -ohjelma vahvistaisi julkista taloutta 9 miljardin euron menosäästöillä ilman veronkorotuksia ja kohdentaisi soten voimavaroja nykyistä tehokkaammin potilaiden tarpeisiin.
Kokoomuksen Marttinen: Onko keskustan näkemys kasvupolitiikasta yli 2,5 miljardin veronkorotukset?3.10.2026 14:45:48 EEST | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen esittää, että edessä olevasta julkisen talouden sopeuttamisesta noin kolmasosa tehtäisiin veronkorotuksilla. Kokoomuksen kasvuohjelman valmistelusta vastaava työministeri Matias Marttinen huomauttaa, että keskustan linja tarkoittaisi jopa yli 2,5 miljardin euron veronkiristyksiä, jotka olisivat myrkkyä talouskasvulle.
Kokoomuksen Valtola: SDP ulottaisi veromoukarinsa maksussa oleviin eläkkeisiin3.10.2026 11:00:40 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtola arvostelee SDP:n puheiden ja keinojen ristiriitaa eläkekeskustelussa. SDP vakuuttaa, ettei se kävisi eläkeläisten taskulla, mutta on samalla valmis kiristämään eläkkeiden verotusta. Valtolan mukaan SDP:n vaihtoehto pienentäisi eläkeläisten käteen jääviä tuloja.
Kokoomuksen Kopra vaatii Lindtmanilta selvennystä: Miten SDP:n kanta sopii yhteen Suomen puolustuslinjan kanssa?3.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
SDP äänesti eilen epäluottamusta puolustusministeri Antti Häkkäselle ja koko hallitukselle. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra vaatii SDP:n puheenjohtajalta Antti Lindtmanilta selvennystä siihen, mitä puolueen kanta merkitsee Suomen puolustusyhteistyölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme