Kokoomuksen Mia Laiho: Hätäpuheluiden videoyhteys saatava käyttöön
21.10.2022 13:28:20 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja, lääkärikansanedustaja Mia Laiho on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen hätäpuhelusovelluksen 112 kuvayhteyden mahdollistamisesta. Laihon mielestä videoyhteyden saanti hätäkeskuspäivystäjään toisi merkittävästi lisähyötyä avun tarpeen ja kiireellisyyden määrittelyyn.
Nykyään hätätilanteessa avun tarvitsija voi soittaa hätäpuhelun perinteisesti puhelimella tai sovelluksen kautta. Hätäkeskukseen soittavat kuvailevat sanallisesti tilannetta hätäkeskuspäivystäjälle ja sitä mitä on tapahtunut.
”Käytössähän on jo 112-sovellus hätäilmoituksen tekoon, mutta siinä ei ole kuitenkaan videokuvan lähettämisen mahdollisuutta. Olisi järkevää hyödyntää teknologiaa ja sen kehitystä myös hätäkeskustoiminnassa Valtaosalla väestöä on älypuhelimet ja videopuhelut ovat monille arkipäivää”, Laiho sanoo.
”Video parantaisi entisestään kiireellisyyden ja resurssin tarpeen arviointia ja ohjaamista. Videoyhteyden avulla voitaisiin myös varmistaa, minkälainen lisäriski onnettomuuspaikkaan liittyy tai onko tapahtumapaikka yleensä turvallinen auttajille. Kööpenhaminassa tämä on ollut käytössä jo muutaman vuoden ja siellä on saatu erinomaisia tuloksia aikaiseksi”, Laiho kertoo.
Kööpenhaminan hätäkeskuksessa vastaava toiminta on ollut käynnissä jo vuodesta 2019 alkaen. Siellä hätäkeskuspäivystäjä kysyy, voiko lähettää hätäpuhelun soittajan puhelimeen linkin tekstiviestinä, jota kautta avautuu yksisuuntainen videoyhteys tapahtumapaikalle. Hätäpuhelun soittaja ei siis näe kuvayhteyden aikana hätäkeskuspäivystäjää. Hätäkeskuspäivystäjä voi itsenäisesti päättää ottaako kuvayhteyden käyttöön hätäpuhelun aikana. Hätäkeskuspäivystäjät itse ovat kokeneet saavansa videoyhteydestä hyötyä.
”Olisihan se hyödyllistä, kun hätäkeskuksesta voisi seurata maallikkoelvytyksen laatua ja antaa neuvoja siihen saakka, että ambulanssi ja ammattilaiset saadaan paikalle. Myös erilaisten haavojen ja verenvuodon arvioimisessa videoyhteydestä olisi merkittävä lisähyöty. Myös joissakin poliisin hälytystehtävissä videoyhteydestä voisi saada lisätietoa esim. paikalle lähetettävän avun määrästä”, Laiho sanoo.
”Kysynkin kirjallisessa kysymyksessäni hallitukselta, että aikovatko he selvittää 112 hätäpuheluista kuvayhteyden käyttöönoton mahdollisuutta ja onko jotain juridisia esteitä sille, että videokuvan mahdollisuus lisättäisiin 112-sovellukseen”, Laiho päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia LaihoKansanedustaja
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja (Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: mihin Lindtman kohdistaisi vielä 150 miljoonan lisäleikkaukset valtionavustuksista?25.4.2026 14:20:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Karoliina Partanen vaatii SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanilta vastausta siihen, mihin SDP vielä kohdistaisi vuoden 2024 vaihtoehtobudjetissaan esittämät 150 miljoonan euron lisäleikkaukset valtionavustuksiin.
Kokoomuksen Limnell: Hallitus teki tärkeitä ratkaisuja Suomen turvallisuuden vahvistamiseksi23.4.2026 20:48:19 EEST | Tiedote
Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut pysyvästi. Epävarmuus Euroopassa on kasvanut, Venäjän toiminta muodostaa pitkäkestoisen uhan ja sodankäynti kehittyy teknologisen murroksen myötä nopeammin kuin koskaan. Tässä tilanteessa Suomella ei ole varaa viivyttelyyn, turvallisuutta on vahvistettava ennakoivasti ja pitkäjänteisesti.
Kokoomuksen Lahdenperä: Jokaisella lapsella on oikeus oppia - osaamistakuu vahvistaa suomalaista peruskoulua23.4.2026 17:30:00 EEST | Tiedote
Osaamistakuu varmistaa perusopetuksen oppilaiden vähimmäisosaamisen sekä oikeudenmukaisen ja yhtenäisen arvioinnin. Osaamistakuulla varmistamme, että apua saa ajoissa ja että jokainen saa mahdollisuuden onnistua.
Kokoomuksen Wallinheimo: SDP:n talouspoliittinen sekoilu jatkuu – kolme eri linjaa kolmessa viikossa23.4.2026 16:05:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo hämmästelee SDP:n varapuheenjohtajan Nasima Razmyarin tänään julkaisemaa kehysriihikritiikkiä.
Sinuhe Wallinheimo suuren valiokunnan puheenjohtajaksi23.4.2026 14:52:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä esittää kansanedustaja Sinuhe Wallinheimoa eduskunnan suuren valiokunnan puheenjohtajaksi. Päätös tehtiin eduskuntaryhmän kokouksessa 23.4.2026. Wallinheimo seuraa tehtävässä eduskunnasta lähtevää kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Siréniä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme