Kokoomuksen Mia Laiho: Hätäpuheluiden videoyhteys saatava käyttöön

Jaa
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja, lääkärikansanedustaja Mia Laiho on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen hätäpuhelusovelluksen 112 kuvayhteyden mahdollistamisesta.
Mia Laiho. Kuvaaja:: Mikko Mäntyniemi.
Mia Laiho. Kuvaaja:: Mikko Mäntyniemi.

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja, lääkärikansanedustaja Mia Laiho on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen hätäpuhelusovelluksen 112 kuvayhteyden mahdollistamisesta. Laihon mielestä videoyhteyden saanti hätäkeskuspäivystäjään toisi merkittävästi lisähyötyä avun tarpeen ja kiireellisyyden määrittelyyn.

Nykyään hätätilanteessa avun tarvitsija voi soittaa hätäpuhelun perinteisesti puhelimella tai sovelluksen kautta. Hätäkeskukseen soittavat kuvailevat sanallisesti tilannetta hätäkeskuspäivystäjälle ja sitä mitä on tapahtunut.  

”Käytössähän on jo 112-sovellus hätäilmoituksen tekoon, mutta siinä ei ole kuitenkaan videokuvan lähettämisen mahdollisuutta. Olisi järkevää hyödyntää teknologiaa ja sen kehitystä myös hätäkeskustoiminnassa Valtaosalla väestöä on älypuhelimet ja videopuhelut ovat monille arkipäivää”, Laiho sanoo.

”Video parantaisi entisestään kiireellisyyden ja resurssin tarpeen arviointia ja ohjaamista. Videoyhteyden avulla voitaisiin myös varmistaa, minkälainen lisäriski onnettomuuspaikkaan liittyy tai onko tapahtumapaikka yleensä turvallinen auttajille. Kööpenhaminassa tämä on ollut käytössä jo muutaman vuoden ja siellä on saatu erinomaisia tuloksia aikaiseksi”, Laiho kertoo.

Kööpenhaminan hätäkeskuksessa vastaava toiminta on ollut käynnissä jo vuodesta 2019 alkaen. Siellä hätäkeskuspäivystäjä kysyy, voiko lähettää hätäpuhelun soittajan puhelimeen linkin tekstiviestinä, jota kautta avautuu yksisuuntainen videoyhteys tapahtumapaikalle. Hätäpuhelun soittaja ei siis näe kuvayhteyden aikana hätäkeskuspäivystäjää. Hätäkeskuspäivystäjä voi itsenäisesti päättää ottaako kuvayhteyden käyttöön hätäpuhelun aikana. Hätäkeskuspäivystäjät itse ovat kokeneet saavansa videoyhteydestä hyötyä.

”Olisihan se hyödyllistä, kun hätäkeskuksesta voisi seurata maallikkoelvytyksen laatua ja antaa neuvoja siihen saakka, että ambulanssi ja ammattilaiset saadaan paikalle. Myös erilaisten haavojen ja verenvuodon arvioimisessa videoyhteydestä olisi merkittävä lisähyöty. Myös joissakin poliisin hälytystehtävissä videoyhteydestä voisi saada lisätietoa esim. paikalle lähetettävän avun määrästä”, Laiho sanoo.

”Kysynkin kirjallisessa kysymyksessäni hallitukselta, että aikovatko he selvittää 112 hätäpuheluista kuvayhteyden käyttöönoton mahdollisuutta ja onko jotain juridisia esteitä sille, että videokuvan mahdollisuus lisättäisiin 112-sovellukseen”, Laiho päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Mia Laiho. Kuvaaja:: Mikko Mäntyniemi.
Mia Laiho. Kuvaaja:: Mikko Mäntyniemi.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kokoomuksen eduskuntaryhmä



http://www.kokoomus.fi

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.

Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä. 

Lue lisää eduskuntaryhmästä.

Tutustu myös puolueen uutishuoneeseen.

Tutustu kokoomuksen kuvapankkiin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Väyrynen: Suomi vahvistaa rooliaan kansainvälisten urheilutapahtumien järjestäjänä15.9.2025 10:06:06 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Ville Väyrynen on tyytyväinen budjettiriihen päätökseen vahvistaa Suomen asemaa kansainvälisen liikunnan ja urheilun suurten tapahtumien järjestäjämaana. ”Urheilun suurtapahtumat tarjoavat mahdollisuuden edistää liikuntaa, kasvattaa yhteisöllisyyttä ja lisätä Suomen kansainvälistä näkyvyyttä positiivisella tavalla”, Väyrynen toteaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye