Kokoomuksen Mia Laiho: Hätäpuheluiden videoyhteys saatava käyttöön
21.10.2022 13:28:20 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja, lääkärikansanedustaja Mia Laiho on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen hätäpuhelusovelluksen 112 kuvayhteyden mahdollistamisesta. Laihon mielestä videoyhteyden saanti hätäkeskuspäivystäjään toisi merkittävästi lisähyötyä avun tarpeen ja kiireellisyyden määrittelyyn.
Nykyään hätätilanteessa avun tarvitsija voi soittaa hätäpuhelun perinteisesti puhelimella tai sovelluksen kautta. Hätäkeskukseen soittavat kuvailevat sanallisesti tilannetta hätäkeskuspäivystäjälle ja sitä mitä on tapahtunut.
”Käytössähän on jo 112-sovellus hätäilmoituksen tekoon, mutta siinä ei ole kuitenkaan videokuvan lähettämisen mahdollisuutta. Olisi järkevää hyödyntää teknologiaa ja sen kehitystä myös hätäkeskustoiminnassa Valtaosalla väestöä on älypuhelimet ja videopuhelut ovat monille arkipäivää”, Laiho sanoo.
”Video parantaisi entisestään kiireellisyyden ja resurssin tarpeen arviointia ja ohjaamista. Videoyhteyden avulla voitaisiin myös varmistaa, minkälainen lisäriski onnettomuuspaikkaan liittyy tai onko tapahtumapaikka yleensä turvallinen auttajille. Kööpenhaminassa tämä on ollut käytössä jo muutaman vuoden ja siellä on saatu erinomaisia tuloksia aikaiseksi”, Laiho kertoo.
Kööpenhaminan hätäkeskuksessa vastaava toiminta on ollut käynnissä jo vuodesta 2019 alkaen. Siellä hätäkeskuspäivystäjä kysyy, voiko lähettää hätäpuhelun soittajan puhelimeen linkin tekstiviestinä, jota kautta avautuu yksisuuntainen videoyhteys tapahtumapaikalle. Hätäpuhelun soittaja ei siis näe kuvayhteyden aikana hätäkeskuspäivystäjää. Hätäkeskuspäivystäjä voi itsenäisesti päättää ottaako kuvayhteyden käyttöön hätäpuhelun aikana. Hätäkeskuspäivystäjät itse ovat kokeneet saavansa videoyhteydestä hyötyä.
”Olisihan se hyödyllistä, kun hätäkeskuksesta voisi seurata maallikkoelvytyksen laatua ja antaa neuvoja siihen saakka, että ambulanssi ja ammattilaiset saadaan paikalle. Myös erilaisten haavojen ja verenvuodon arvioimisessa videoyhteydestä olisi merkittävä lisähyöty. Myös joissakin poliisin hälytystehtävissä videoyhteydestä voisi saada lisätietoa esim. paikalle lähetettävän avun määrästä”, Laiho sanoo.
”Kysynkin kirjallisessa kysymyksessäni hallitukselta, että aikovatko he selvittää 112 hätäpuheluista kuvayhteyden käyttöönoton mahdollisuutta ja onko jotain juridisia esteitä sille, että videokuvan mahdollisuus lisättäisiin 112-sovellukseen”, Laiho päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia LaihoKansanedustaja
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja (Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Häkkänen: Suomalaisten varallisuus kasvuun – perintöverosta on luovuttava20.9.2026 12:06:53 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja puolustusministeri Antti Häkkänen pitää perintöveron poistoa yhtenä tärkeimmistä keinoista vahvistaa kotitalouksien varallisuutta ja suomalaista omistajuutta. Häkkäsen mukaan veropolitiikalla tulee tukea jokaisen suomalaisen mahdollisuutta kasvattaa elintasoaan ja varallisuuttaan.
Kokoomuksen Kopra SDP:lle: Leikkasitte euron 90 miljoonaa kertaa19.9.2026 16:34:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää SDP:n yritystä esiintyä järjestöjen ystävänä epäuskottavana. SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ovat julistaneet tänään somessa, ettei sote-järjestöiltä voida leikata enää euroakaan. Samaan aikaan SDP on itse ollut valmis vähentämään järjestörahoitusta noin 90 miljoonalla eurolla.
Kokoomuksen Lahdenperä haluaa yhtenäisen mittarin ammattikouluihin: Tutkinnon pitää taata osaaminen19.9.2026 11:26:30 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Milla Lahdenperä vaatii ammatillisen koulutuksen vaatimustason vahvistamista. Lahdenperän mukaan tutkintotodistuksen pitää olla työnantajalle tae siitä, että valmistuneella on ammatissa tarvittava osaaminen. Hän nostaa harkittavaksi myös yhteisten aineiden valtakunnallisen arvioinnin.
Kokoomuksen Kaunisto: Vihreidenkö mielestä Suomen pitäisi kinuta EU:lta vielä lisälupaa velkaantumiselle?18.9.2026 15:03:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kaunisto hämmästelee vihreiden Saara Hyrkön vaatimuksia hakea EU:sta lisää joustoa Suomen sopeutusurakkaan. Kauniston mukaan kyse ei lopulta ole EU:n säännöistä vaan siitä, kuinka suuren velkalaskun suomalaiset jättävät lastensa maksettavaksi.
Kokoomuksen Kopra: Ulkomaisten opiskelijoiden on tultava Suomessa toimeen ilman veronmaksajien tukea17.9.2026 17:04:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää kiristyksiä ulkomaisten opiskelijoiden oleskelulupiin ja perheenyhdistämisiin välttämättöminä. Hänestä lähtökohtana tulee olla, etteivät tulijat tarvitse suomalaisen veronmaksajan tukea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme