Kokoomuksen Mykkänen: Hallituksen on löydettävä ratkaisu velkakierteen katkaisuun

Jaa
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen on tyytyväinen käytyihin hallitustunnusteluihin. Eduskuntaryhmä lähtee hallitustunnustelija Petteri Orpon esityksen mukaisesti muodostamaan hallitusta Perussuomalaisten, RKP:n ja Kristillisdemokraattien kanssa. Hallitusneuvottelut alkavat Säätytalolla 2.5.2023.
Kai Mykkänen. Kuvaaja: Kristian Tervo.
Kai Mykkänen. Kuvaaja: Kristian Tervo.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen on tyytyväinen käytyihin hallitustunnusteluihin. Eduskuntaryhmä lähtee hallitustunnustelija Petteri Orpon esityksen mukaisesti muodostamaan hallitusta Perussuomalaisten, RKP:n ja Kristillisdemokraattien kanssa. Hallitusneuvottelut alkavat Säätytalolla 2.5.2023. 

“Hallitustunnustelija Petteri Orpo on käynyt perinpohjaisen tunnustelun selvittääkseen, mitkä eduskuntaryhmät jakavat yhteisen tilannekuvan ja vision Suomen suunnasta. Kiitän Orpoa selkeästä tunnusteluprosessista”, Mykkänen kiittää. 

Mykkänen pitää selvänä, että tulevan hallituksen on löydettävä ratkaisut Suomen julkisen talouden tasapainottamiseen, talouskasvun vauhdittamiseen ja työllisyysasteen nostamiseen.

“Muodostettavan hallituksen tärkein tehtävä on hyvinvointiyhteiskunnan pelastaminen. Tämä edellyttää julkisen talouden laittamista kuntoon. Suomalaisille tärkeistä palveluista, kuten varhaiskasvatuksesta, koulutuksesta sekä sosiaali- ja terveyspalveluista, voidaan huolehtia vain, kun talous on terve”, Mykkänen sanoo.

“Uskon, että tällä pohjalla olisi mahdollisuus laittaa Suomen talous kuntoon. Julkisen talouden velkaantuminen on saatava pysähtymään. Tuloja ja menoja on laitettava tasapainoon. Menoja on priorisoitava ja tuloja kasvatettava - ilman veronkorotuksia. Lähdemme rakentamaan Suomea, jossa työnteko ja yrittäjyys kannattaa”, Mykkänen sanoo. 

Mykkänen toivoo, että muodostettava hallitus pystyy vahvistamaan sukupolvien välistä oikeudenmukaisuutta taloudellisesti, sosiaalisesti ja ekologisesti kestävillä päätöksillä. 

“Kokoomus haluaa olla rakentamassa taloudellisesti, sosiaalisesti ja ekologisesti kestävää Suomea, joka kykenee huolehtimaan suomalaisten hyvinvoinnista ja turvallisuudesta. Haluamme vahvistaa suomalaisten luottamusta tulevaisuuteen”, Mykkänen toteaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kai Mykkänen. Kuvaaja: Kristian Tervo.
Kai Mykkänen. Kuvaaja: Kristian Tervo.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kokoomuksen eduskuntaryhmä



http://www.kokoomus.fi

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.

Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä. 

Lue lisää eduskuntaryhmästä.

Tutustu myös puolueen uutishuoneeseen.

Tutustu kokoomuksen kuvapankkiin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Zyskowicz muistuttaa tulonjakovaikutuksiin keskittyvää oppositiota: ”Pitkän päälle ei ole niitä tuloja eikä ole sitä jakoa”7.5.2025 17:20:26 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowiczin mukaan on positiivista kehitystä, että SDP on alkanut viimein kantamaan huolta velkaantumisesta. Mutta yhä silkka mysteeri on, millä SDP ratkaisisi velkaantumisongelman. Zyskowicz ihmettelee myös keskustan kantaa, jonka mukaan on hyväksyttävää verottaa lähes 60 prosenttia jokaisesta ansaitusta lisäeurosta.

Kokoomuksen Kaunisto: Sääntely kuriin, kasvu käyntiin – pk-yrityksille helpompi pääsy rahoitukseen4.5.2025 07:20:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Kaunisto kiittää hallitusta puoliväliriihen linjauksista, joilla vahvistetaan yritysten kasvurahoitusta. Erityisen tärkeänä hän pitää päätöstä keventää rahoitusmarkkinoiden sääntelyä. ”Pk-yritysten kannalta tärkeintä ei ole suurten julistusten määrä, vaan konkreettiset päätökset, jotka parantavat toimintaympäristöä”, Kaunisto iskee keskustalle.

Kokoomuksen Valkonen oikoo Lindtmanin väitteitä: Kahden lapsen luokanopettajapariskunnan verotus kevenee yli tonnilla3.5.2025 09:19:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja ja verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen tyrmää SDP:n väitteen, jonka mukaan opettajan verotus kevenisi vain 5 eurolla kuukaudessa hallituksen toimien seurauksena. ”SDP jättää huomiotta jo hallitusohjelmassa päätetyt veronkevennykset sekä lapsikorotuksen. Demarit voivat katsoa peiliin ja kysyä, milloin he ovat itse keventäneet työn verotusta tässä mittakaavassa”, Valkonen penää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye