Kokoomuksen Mykkänen: Työmiljardin aika
3.6.2022 10:32:57 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen toivoo, että hallitus tekisi päätöksen ansiotuloverotuksen keventämisestä viimeistään syksyn budjettiriihessä. Mykkäsen mukaan alennus parantaisi suomalaisten ostovoimaa ja edistäisi palkkamalttia työmarkkinoilla.
”Nyt jos koskaan on oikea aika työn verotuksen keventämiselle. Se olisi aidosti vaikuttava keino vahvistaa suomalaisten ostovoimaa tilanteessa, jossa inflaatio laukkaa poikkeuksellista tahtia”, Mykkänen sanoo.
Mykkäsen mukaan työn verotusta ei kannata keventää pienellä summalla. Mykkäsen mielestä oikea taso lähtee miljardista eurosta.
”Pienet liikkeet työn verotuksessa jäävät helposti huomaamatta palkkapussissa. Kyllä kokoluokan pitäisi olla miljardiluokkaa”, Mykkänen sanoo.
Kokoomus on ehdottanut niin sanottua työmiljardia viime eduskuntavaaleista lähtien. Rahoituksen puolue on löytänyt verotuksen painopisteen siirtämisestä sekä julkisen talouden säästöistä.
Kokoomuksen vaihtoehtobudjetti vuodelle 2022 löytyy kokoomuksen verkkosivuilta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kai MykkänenEduskuntaryhmän puheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Fagerström: Sosiaaliturva ei saa olla yritysten piilotettua palkkatukea16.10.2026 11:39:12 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä haluaa lisätä ulkomailta työntekijöitä rekrytoivien yritysten vastuuta työntekijöiden toimeentulosta, kieliopinnoista ja kotoutumisesta. Kokoomuksen kansanedustaja ja yrittäjä Noora Fagerström korostaa, ettei työperäinen maahanmuutto saa perustua siihen, että veronmaksajat täydentävät liian pieniksi jääviä palkkoja. Ulkomailta palkatun työntekijän palkalla on tultava toimeen.
Kokoomuksen Vikman: Maahanmuuttajien sosiaaliturva sidottava Suomessa tehtyyn työhön16.10.2026 11:17:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Sofia Vikmanin mukaan työnteon ja Suomessa asumisen on näyttävä nykyistä selvemmin siinä, millaiseen sosiaaliturvaan maahanmuuttaja on oikeutettu. Kokoomuksen eduskuntaryhmä esittää maahanmuuttajien työttömyysturvan porrastamista Suomessa tehdyn työn keston mukaan sekä kansan- ja takuueläkkeen ehtojen kiristämistä.
Kokoomuksen Risikko: Maahanmuuttajanaiset mukaan työelämään – myös lasten kielitaito varmistettava16.10.2026 11:07:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä haluaa vahvistaa maahanmuuttajanaisten suomen tai ruotsin kielen oppimista ja työllistymistä. Eduskuntaryhmä esitettää myös jokaisen lapsen kielitaidon arvioimista kolmevuotisneuvolassa. Kokoomuksen kansanedustaja, eduskunnan ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko korostaa, ettei yksikään nainen tai lapsi saa jäädä suomalaisen yhteiskunnan ulkopuolelle.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee16.10.2026 10:34:45 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä haluaa siirtää turvapaikkahakemusten käsittelyn EU:n ulkopuolelle, sitoa maahanmuuttajien työttömyysturvan Suomessa tehtyyn työhön ja tiukentaa perheenyhdistämistä. Kansanedustaja Atte Kalevan mukaan Suomen on voitava päättää, ketkä maahan tulevat ja millä ehdoilla tänne saa jäädä.
Venäläisten lomailulle laitettava stoppi Euroopassa16.10.2026 09:01:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajat, suuren valiokunnan jäsen Susanne Päivärinta ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell vaativat täyskieltoa venäläisturistien Schengen-viisumeille EU:ssa. Euroopan on lopetettava jahkailu ja osoitettava, että hyökkäyssodalla on todellisia seurauksia myös Venäjän kansalaisille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme