Kokoomuksen Sarkomaa ja Multala: Hallituksen on budjettiriihessä lisättävä varhaiskasvatuksen opettajien koulutusmääriä
22.8.2022 11:22:20 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Laadukkaan varhaiskasvatuksen edellytyksenä ovat korkeasti koulutetut ammattilaiset. Uusi varhaiskasvatuslaki vahvistaa moniammatillisuutta, jossa jokaisella henkilöstöryhmällä on oma tehtävänsä. Sarkomaa ja Multala peräänkuuluttavat, että hallitus tunnistaa tämän ja nostaa varhaiskasvatuksen ammattilaisten koulutusmääriä. Yliopistot tarvitsevat pysyvää rahoitusta varhaiskasvatuksen opettajien aloituspaikkojen vakiinnuttamiseen ja kehittämiseen.
”Varhaisiin vuosiin panostamalla edistämme vaikuttavasti lasten kasvua ja kehitystä, ennaltaehkäisemme syrjäytymistä sekä turvaamme lapsille yhdenvertaisemmat mahdollisuudet pärjätä koulutiellä ja elämässä”, edustajat aloittavat.
Edustajat muistuttavat, että kasvatus- ja koulutusalan veto- ja pitovoimaa on myös vahvistettava. Osana alan houkuttelevuutta työoloja on parannettava. Ylimääräistä byrokratiaa tulee vähentää, jotta ammattilaiset voivat keskittyä päätyöhönsä. Lisäksi on luotava joustavia koulutuspolkuja eri tehtäviin pätevöimiseksi.
”Varhaiskasvatuslaki vahvisti varhaiskasvatuksen asemaa osana suomalaisten lasten koulutuspolkua ja koulutuksellisen tasa-arvon tuottamisessa. Se oli vaikuttava ja välttämätön toimi tilanteessa, jossa oppimistulokset ovat heikentyneet. Päiväkotien henkilöstö kaipaa päättäjiltä työ- ja kehittämisrauhaa,” toteaa Sarkomaa.
Pääministeripuolue tuli vihdoin viime viikolla Kokoomuksen linjoille esittäessään kaksivuotista esiopetusta.
”Kokoomus on useaan otteeseen esittänyt, että kaksivuotinen esiopetus toteutetaan pysyvästi. Valitettavasti hallituspuolueet eivät ole esityksiämme edistäneet. Toivottavasti ensi vaalikaudella kaksivuotisesta esiopetuksesta tehdään totta!” Multala jatkaa.
Edustajat muistuttavat, että varhaiskasvatuksen opettajapulan taustalla on se, että yliopistojen koulutusmäärät ovat olleet jo pitkään täysin riittämättömiä. Nyt tarvitaan toimenpiteitä hallitukselta.
”Varhaiskasvatuksen laadun vahvistamista on jatkettava varhaiskasvatuslain mukaisesti. Hallituksen tehtävänä on varmistaa, että meillä on riittävästi ammattilaisia, kun uusi henkilöstörakenne astuu voimaan vuonna 2030. Koulutusmäärien nostaminen on olennaista myös, jotta kaksivuotinen esiopetus voidaan toteuttaa”, edustajat päättävät.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari MultalaKansanedustaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Sari SarkomaaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Helsingin vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kaunistola: Oikeudenhoidon ruuhkia puretaan miljoonapanostuksilla27.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Mari Kaunistola pitää Orpon hallituksen päätöstä panostaa oikeudenhoidon toimivuuteen tärkeänä tilanteessa, jossa tuomioistuinten ja syyttäjälaitoksen käsittelyjonot ovat kasvaneet liian pitkiksi.
Kokoomuksen Sarkomaa: Hallitusohjelmaan kirjattu selvitys ikäihmisten parannetusta kotitalousvähennyksestä on saatava valmiiksi27.6.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Orpon hallitusohjelmaan kirjattu selvitys mahdollisuuksista ottaa käyttöön ikäihmisten parannettu kotitalousvähennys on viisasta ja välttämätöntä tehdä ripeästi valmiiksi, kirittää kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa.
Kokoomuksen Kopra: Kaikki muut kertoivat talouslinjastaan – SDP:n Lindtman pakeni jälleen vastuuta25.6.2026 14:54:12 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman jätti eilen MTV:n Suomi Areenassa järjestetyssä puheenjohtajatentissä vastaamatta, sopeuttaisiko puolue taloutta ensi kaudella enemmän veronkorotuksilla vai leikkauksilla. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan Lindtmanin pakoilu kysymykseen vastaamisessa osoittaa SDP:n pakan olevan edelleen talouspolitiikassa täysin sekaisin.
Kokoomuksen Autto: Eduskunta hyväksyi lisätalousarvion – 50 miljoonaa droonien torjuntaan23.6.2026 16:07:20 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään lisätalousarvion, jolla myönnetään kohdennettua lisärahoitusta ajankohtaisiin tarpeisiin. Vuoden toisessa lisätalousarviossa painottuvat turvallisuus, puolustus ja Ukrainan tuki. Viranomaisten droonitorjuntakyvyn vahvistamiseen myönnettiin 50 miljoonaa euroa, josta 44 miljoonaa euroa kohdennetaan Rajavartiolaitokselle ja 6,2 miljoonaa euroa poliisille.
Kokoomuksen Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen23.6.2026 11:32:27 EEST | Tiedote
Eduskunta on juuri hyväksynyt lisätalousarvion, jossa tehdään tuntuvia lisäpanostuksia nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistämiseksi. Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Henrik Vuornos pitää päätöstä tärkeänä tilanteessa, jossa työttömyys koskettaa monia suomalaisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme