Kokoomuksen Sarkomaa: Missä viipyy hallituksen esitys sähköpotkulautakuskien promillerajasta?

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sari Sarkomaa vaatii hallitukselta ripeästi esitystä promillerajan säätämisestä sähköpotkulautojen kuljettajille.
”On täysin järjenvastaista, ettei sähköpotkulaudan käyttöä päihtyneenä ole kielletty, eikä käytölle ole asetettu promillerajaa. Poliisilla ei ole edes oikeutta puhalluttaa epäiltyjä ilman jo aiheutunutta vaaraa tai tapaturmaa”, Sarkomaa muistuttaa.
Yliopistollisten sairaaloiden tutkimukset sähköpotkulautaonnettomuuksista antavat vahvan tuen kiireellisille lakimuutoksilla. Esimerkiksi HUSin päivystyksiin tulleista loukkaantuneista sähköpotkulautailijoista reilu puolet oli päihtyneitä. Loukkaantuneista vajaalla puolella on keskivaikeita tai tätä vaikeampia vammoja ja vain kolme prosenttia heistä käytti kypärää.
”Sähköpotkulautaonnettomuudet tulevat inhimillisesti ja yhteiskunnallisesti erittäin kalliiksi sekä kuormittavat täysin kohtuuttomasti jo äärirajoilla toimivaa terveydenhuoltoamme. Tilanne on kestämätön”, Sarkomaa toteaa.
HUSin kesäkuussa julkaiseman tutkimuksen mukaan kustannukset yhteiskunnalle Helsingissä tapahtuneista sähköpotkulautaonnettomuuksista olivat vuonna 2021 peräti 1 712 400 euroa. Yksityisen sektorin kustannuksia ei ole tässä mukana.
”On vastuutonta olla toimimatta, jotta vakavia ongelmia voitaisiin viipymättä vähentää. On pakko kysyä sekä saada vastuuministeriltä vastaus, miksi toimeen ei ryhdytä”, Sarkomaa sanoo.
Asiaa kirittääkseen Sarkomaa jättää hallitukselle asiasta kirjallisen kysymyksen. Sarkomaa muistuttaa, että Kokoomuksen eduskuntaryhmästä on promillerajan säätämisestä tehty lakialoite.
”Kansalaisten enemmistö antaa promillerajalle tuen. On mahdotonta ymmärtää tai hyväksyä hallituksen hidastelua asiassa”, Sarkomaa ihmettelee.
Sarkomaa pitää muutoinkin perusteltuna laajoja toimia, joilla sähköpotkulautojen aiheuttamat ongelmat saadaan yhteistyössä kuriin. Helsingissä vuokrasähköpotkulautoja ei ole enää saatavilla viikonloppuöisin kello 00–05 ja enimmäisnopeuksia on laskettu. HUSin tutkimus puoltaa rajoitusaikojen tiukentamista.
”Sähköpotkulautojen käyttäjien olisi syytä muistaa heille kuuluvat liikennesäännöt. Varsinkin jalankulkijat ovat vaarassa jalkakäytävillä huristelevien sähköpotkulautojen keskellä. Lisäksi holtittomasti hylätyt laudat aiheuttavat haasteita liikkumiselle kaupungissa. On päivän selvää, etteivät rajoitukset ole olleet riittäviä, vaan lisätoimia tarvitaan”, Sarkomaa päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari SarkomaaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Helsingin vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Wallinheimo: Kaikkosen alkoholitiedote paljastaa Keskustan yritysajattelun17.11.2025 17:31:07 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän toinen varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo ihmettelee Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen tiedotetta alkoholin kotiinkuljetuksesta. Wallinheimon mukaan Kaikkosen esitys merkitsisi käytännössä sitä, että alkoholin etämyynti pysyisi edelleen vain ulkomaisten yritysten etuoikeutena.
Kokoomuksen Limnell ja Fagerström: Startup-yrityksissä on Suomen talouskasvun ja innovaatioiden tulevaisuus17.11.2025 14:09:53 EET | Tiedote
Kansanedustajat Jarno Limnell ja Noora Fagerström korostavat, että suomalaiset startup-yritykset ovat ratkaisevassa roolissa Suomen tulevaisuuden kasvun, innovaatiokyvyn ja kansainvälisen kilpailukyvyn kannalta.
Kokoomuksen Kopra: Hyvä, että soten rikkojat haluavat tulla sitä myös korjaamaan16.11.2025 19:35:41 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan on myönteistä, että soten täysin keskeneräiseksi jättänyt oppositio haluaa osallistua soten korjaamiseen. Kopra kuitenkin muistuttaa, että rakenneongelmia ei ratkaista kaatamalla lisää rahaa kaikille alueille. Oppositiolla konkreettiset keinot ovat hukassa ja siksi Kopra kannustaa myös oppositiota odottamaan alivaltiosihteeri Marina Erholan loppuraporttia, kuten pääministerikin on todennut.
Finanssipoliittinen työryhmä käynnistää laajan keskustelun taloudesta ja julkisen talouden vahvistamisesta15.11.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Finanssipoliittinen parlamentaarinen työryhmä toivoo laajaa yhteiskunnallista keskustelua taloudesta ja käynnistää avoimen kuulemiskierroksen julkisen talouden vahvistamisesta, kasvupolitiikasta ja velkakestävyydestä.
Kokoomuksen Kopra: Eikö oppositiolla ole soteen koskaan muuta ratkaisua kuin lisää rahaa?13.11.2025 17:59:09 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan opposition esitys alijäämien kattamisajan pidentämisestä kaikilla alueilla on vastuutonta ongelmien pitkittämistä. Orpon hallitus tekee sen, mitä aiemmat eivät tehneet – korjaa soten ongelmat juurisyistä lähtien ilman, että veronmaksajilta loppuvat rahat. Pelkkä rahan kaataminen ei auta, jos ongelmat ovat rakenteellisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme