Kokoomuksen Satonen vappupuheessaan: Kannustinloukkuja purettava välittömästi
1.5.2022 13:32:14 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen nosti Porin Kokoomuksen vappujuhlassa esille työmarkkinoiden kannustinongelman. Satonen viittasi Etlan tuoreeseen tutkimukseen, jonka mukaan Suomessa on 100 000 työtöntä, joilla työllistyminen lisäisi käteen jääviä tuloja alle neljänneksellä.
"Monilla työllistyvillä todellinen veroaste on 75% ja jopa yli, kun lasketaan verot, päivähoitomaksujen korotukset ja asuntotuen menetykset. Yhteiskunnassa on paljon korjattavaa, kun edes kokoaikatyön saaminen ei suurella osaa työttömistä paranna merkittävästi toimeentuloa", Satonen sanoi.
Satosen mielestä kannustinloukkujen purkamiselle on juuri nyt kova tarve, koska samaan aikaan avoimia työpaikkoja on ennätysmäärä. Helmikuussa 2022 avoimia työpaikkoja oli työ- ja elinkeinoministeriön mukaan jopa 242 000. Satosen muistuttaa, että työvoimapula koskettaa lähes kaikkia toimialoja.
”Kannustinloukuista on jo tullut este talouden ja työllisyyden kasvulle ja sitä kautta suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan kestävälle rahoitukselle”, Satonen sanoi.
Kokoomus esitti viime syksyn budjettikeskustelun yhteydessä omassa vaihtoehtobudjetissaan useita keinoja, joilla kannustinloukkuja olisi voitu purkaa. Näitä ovat esimerkiksi ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastus, ylivelkaantuneiden suojaosan korotus, opiskelijoiden vapaan tulorajan pysyvä ja tuntuva nosto, asumistuen uudistaminen sekä päivähoitomaksujen alentaminen.
"Annan Marinin hallitukselle pisteet eläkeputken poistamisesta, mutta valitettavasti muut työn tarjontaa lisäävät uudistukset puuttuvat. Tehdään historiallinen ja kauaskantoinen virhe, jos kannustinloukkuja ei pureta nyt, kun työmarkkinat suorastaan huutavat työvoimaa”, Satonen sanoi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arto SatonenKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa (Pirkanmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Heikkinen: Yrityksille enemmän rahaa kasvuun – yhteisövero päätettiin laskea 18 prosenttiin23.10.2026 13:02:59 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja Janne Heikkinen pitää tänään eduskunnassa hyväksyttyä yhteisöveron kevennystä tärkeänä päätöksenä suomalaisen yrittäjyyden ja työn puolesta. Yhteisövero laskee 20 prosentista 18 prosenttiin vuoden 2027 alusta.
Kokoomuksen Kopra: Työssäkäyvä suomalainen on nostettu viimein etusijalle23.10.2026 12:03:15 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra vastaa SDP:n Eveliina Heinäluoman väitteeseen, jonka mukaan tavallinen suomalainen on hallitukselle jonon viimeinen. Kopran mukaan ei ole ketään kohtaan oikein, että työnteosta ja yrittämisestä rankaistaan ottamalla aina vähän suurempi siivu valtion kasvaviin tarpeisiin sen sijaan, että valtio laittaa menonsa tärkeysjärjestykseen. Julkisen talouden ja valtion on palveltava suomalaisia, ei päinvastoin, Kopra lataa.
Finanssipoliittinen työryhmä linjasi velkajarrutavoitteen aikataulusta – ”Toimeenpano etenee”23.10.2026 11:58:12 EEST | Tiedote
Finanssipoliittinen parlamentaarinen työryhmä on päättänyt finanssipolitiikan 2027-2031 tavoitteen laatimisen aikataulusta.
Kokoomuksen Partanen välikysymyksestä: Parasta ostovoimapolitiikkaa on kevyempi työn verotus, ei uusi velka23.10.2026 11:44:41 EEST | Tiedote
Oppositio jätti tänään välikysymyksen arjen kustannuksista. Kokoomuksen varapuheenjohtaja, sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasen mukaan työssäkäyvän perheen ostovoima on kasvanut tällä hallituskaudella. Kokoomusjohtoinen hallitus on keventänyt työn verotusta 1,5 miljardilla eurolla. Satojen miljoonien tukipaketteihin ei yksinkertaisesti ole varaa.
Kokoomuksen Limnell: Älypuhelimesta on tullut tekoälypuhelin – lasten turvallisuus edellyttää kuutta toimenpidettä22.10.2026 15:19:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell esittää kuutta toimenpidettä lasten ja nuorten turvallisen tekoälyn käytön vahvistamiseksi. Limnellin mukaan tekoälyn nopea yleistyminen on yhteiskunnallinen murros, jonka vaikutukset ulottuvat koulutuksesta ja lasten hyvinvoinnista informaatioturvallisuuteen ja demokratian tulevaisuuteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme