Kokoomuksen Sirén: Vihreät ovat jo ilmastotoimia jarruttavassa hallituksessa

”Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo linjasi, että puolueensa ei tule olemaan hallituksessa, joka jarruttaa ilmastotoimissa. Kai sama linjaus koskee myös nykyistä hallitusta?” kokoomuksen Sirén ihmettelee.
Nykyinen hallitus on hallitusohjelmassaan linjannut ilmastotoimista kunnianhimoisesti ja selkeästi. Teot kuitenkin ovat jääneet tavoitteisiin nähden vähäisiksi. Ilmastotoimien toimeenpano ja rahoitus on jätetty pitkälti seuraavan hallituksen harteille.
”Vihreiltä odotetaan konkreettisia tekoja. Ilmastohallitus on tehnyt kyllä hyviä suunnitelmia ja tiekarttoja, mutta nyt se jopa peruuttaa omissa suunnitelmissaan. Kävelettekö siis budjettiriihen yhteydessä ulos hallituksesta, jos ette saa uusia ilmastotoimia sovituksi?” Sirén kysyy Ohisalolta.
Hallitus on esimerkiksi linjannut liikennepolttoaineen jakeluvelvoitteen noston yhdeksi keinoksi saavuttaa Suomen hiilineutraaliustavoite, mutta se päinvastoin on laskenut sitä.
Vihreiden puheenjohtaja Ohisalo itse korosti tällä viikolla, miten ilmastotoimissa jarruttaminen on vihreille kynnyskysymys hallituksessa ololle.
”Maria Ohisalo, te olette tällä hetkellä ilmastoministeri. Teillä on nyt viimeinen hetki terästäytyä, kun viette puolueenne tämän hallituksen viimeiseen budjettiriiheen. Kommenttinne perusteella esimerkiksi energiaverotuksen keventäminen budjettiriihessä ilman korvaavia ilmastotoimia tarkoittanee vihreiden hallituksesta lähtöä”, Sirén huomauttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara-Sofia SirénKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava ympäristövaliokunnassa (Varsinais-Suomen vaalipiiri)
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: SDP sortuu jälleen populismiin – hallituksen uudistukset toimivat ja työmarkkinoilla on kasvua2.12.2025 17:52:47 EET | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen jatkaa tuttuun tapaan synkistelylinjaa, jossa valikoiduilla luvuilla luodaan kuva hallituksen epäonnistumisesta ja unohdetaan kokonaan oma politiikka ja sen seuraukset. Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Karoliina Partasen näkökulmasta kyse on selkeästä populismista.
Kokoomuksen Jukkola: Hallitus perustaa kansallisen salmonellarahaston turvaamaan suomalaisen sianlihan salmonellavapauden myös tulevaisuudessa2.12.2025 14:14:09 EET | Tiedote
Lakiesitys sika-alan salmonellavahinkorahastosta lähti lausuntokierrokselle perjantaina 28.11.2025. Rahastosta maksettaisiin sikayrittäjille korvauksia salmonellatartuntojen hävittämisestä aiheutuneista kustannuksista. Rahaston avulla turvattaisiin Suomessa myytävän sianlihan salmonellavapaus myös jatkossa.
Kokoomuksen Kilpi: Luottamus takseihin rakentuu valvonnalla ja koulutuksella28.11.2025 15:51:42 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi pitää taksisääntelyn uudistusta askeleena kohti turvallisempaa ja luotettavampaa taksialaa. Hallituksen esitys annetaan eduskunnalle keväällä 2026.
Kokoomuksen Sammallahti: Hallitus turvaa miljardiluokan tuulivoimainvestoinnit Suomeen28.11.2025 15:37:30 EET | Tiedote
Hallitus pääsi sopuun tuulivoiman vähimmäisetäisyydestä asutukseen. Lausuntokierroksen jopa yli kaksikilometrisen etäisyysvaatimus laskettiin alas 1,25 kilometriin. Kokoomuksen Tere Sammallahden mukaan tämä on linja, joka mahdollistaa tuulivoiman kasvun myös Etelä-Suomessa ja varmistaa miljardien eurojen investoinnit Suomeen.
Kokoomuksen Vuornos: Keskusta ajaa eläkkeiden, työttömyysturvan ja sairausvakuutuksen Amerikan mallia27.11.2025 15:01:24 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos kritisoi Keskustan vaihtoehtobudjettia ansiosidonnaisten työeläkkeiden, sairausvakuutuksen ja työttömyysturvan romuttamisesta. Keskusta esittää vaihtoehtobudjetissaan, että yli 4000 euron kuukausituloista ei perittäisi sairausvakuutus- ja työttömyysturvamaksuja, eikä tämän ylittävät tulot siten myöskään kerryttäisi päivärahoja. Lisäksi Keskusta esittää, että eläkemaksuja ja eläkekertymää laskettaisiin noin 4000 euron kuukausitulojen jälkeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
