Kokoomuksen Tolvanen: Ruotsin tie ei ole meidän
22.4.2022 10:16:53 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Tolvanen on huolestunut väkivaltaisuuksista, jotka ovat viime päivinä ravistelleet useita Ruotsin kaupunkeja. Tolvanen on jäsenenä eduskunnan hallintovaliokunnassa, joka käsittelee mm. Suomen sisäiseen turvallisuuteen liittyviä asioita.
”Ruotsin mellakat ovat varoittava esimerkki myös Suomelle. Myös meillä katujengien asema on vahvistunut ja viranomaisvastaisuus lisääntynyt. Jotta emme päädy samaan tilanteeseen kuin Ruotsi, on määrätietoisiin toimenpiteisiin jengiytymisen torjumiseksi ryhdyttävä ajoissa. Yhtä viisasten kiveä ei ole olemassa. Tarvitsemme sekä kovia että pehmeitä keinoja”, Tolvanen sanoo.
Tarvittavina keinoina Tolvanen mainitsee mm. nuorten tukipalvelujen parantamisen, lastensuojelun uudistamisen sekä viranomaisten välisen yhteistyön tiivistämisen. Tolvasen mukaan sisäisen turvallisuuden varmistaminen edellyttää myös poliisien määrän kasvattamista nykyisestä noin 7400 poliisista yli 8000 poliisiin. Lisäksi Tolvanen kaipaa muutoksia lainsäädäntöön.
”Katujengien väliseen välienselvittelyyn liittyvien rikosten rangaistuksia on Suomessa kovennettava esimerkiksi laajentamalla nykyinen järjestäytynyttä rikollisuutta koskeva rikoksen koventamisperuste koskemaan myös jengien välienselvittelyä. Samansuuntaista sääntelyä on otettu käyttöön Tanskassa, jossa rangaistukset ovat jopa kaksinkertaiset rikoksista, joilla on yhteys erimielisyyksiin rikollisjengeissä”, Tolvanen sanoo.
”Törkeän ampuma-aserikoksen vähimmäisrangaistus on nostettava nykyisestä neljästä kuukaudesta kahteen vuoteen vankeutta, jotta varmistetaan niistä tuomittavien vankeusrangaistusten pääsääntöinen ehdottomuus. Törkeän ampuma-aserikoksen tunnusmerkistöä on muutettava siten, että luvattoman ampuma-aseen kantaminen tai kuljettaminen yleisellä paikalla tai kulkuneuvossa tulee rangaistavaksi törkeänä ampuma-aserikoksena”, Tolvanen sanoo.
Korjausliikettä tarvitaan myös kotouttamispolitiikkaan
Tolvanen peräänkuuluttaa korjausliikettä myös kotouttamispolitiikkaan. Tolvanen toivoo, että maahanmuuttajayhteisöissä vaikuttavia avainhenkilöitä saadaan yhä aktiivisemmin mukaan työhön, jossa nuorille luodaan tulevaisuudennäkymiä ja ennaltaehkäistään rikollisen elämäntavan piiriin ajautumista.
”On rehellisesti tunnustettava, että katujengi-ilmiö on osaltaan kytköksissä epäonnistumisiin maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikassa. Suomen kotouttamispolitiikan punaiseksi langaksi otetaan kielen oppiminen, koulutus, osallisuus ja työnteko, jotka ovat tärkeimmät avaimet suomalaiseen yhteiskuntaan integroitumiseen”, Tolvanen sanoo.
Tolvasen johdolla valmisteltu 10 keinoa jengirikollisuuden torjumiseksi on luettavissa kokoomuksen verkkosivuilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kari TolvanenKansanedustaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Nyt rytisee! Hallituksen iso uudistus nuorille – opintoseteli ilman opiskelupaikkaa jääville21.5.2026 15:31:55 EEST | Tiedote
Hallitus tuo käyttöön opintosetelin, jonka avulla ilman korkeakoulupaikkaa jääneet nuoret voivat aloittaa korkeakouluopinnot maksutta avoimessa korkeakoulussa. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra sanoo kyseessä olevan merkittävä uudistus nuorten tulevaisuuden kannalta.
Kokoomuksen Kaunistola: Suomi ei saa toistaa Ruotsin virheitä20.5.2026 20:35:11 EEST | Tiedote
Kokoomuksen poliisitaustainen kansanedustaja Mari Kaunistola painottaa, että rikollisuuden uusiin ilmiöihin, kuten katujengeihin ja lasten rekrytointiin on reagoitava tehokkaasti. Viranomaisille on turvattava riittävät resurssit ja ajanmukaiset toimivaltuudet. Kokoomuksella on tiukka viesti: huumeet eivät ole harmitonta viihdettä, vaan jokainen huumekauppaan päätyvä euro vahvistaa järjestäytynyttä rikollisuutta ja heikentää suomalaisten turvallisuutta.
Kokoomuksen Kaleva: Venäjä on myös Suomelle eksistentiaalinen uhka – Suomi mukaan uuteen Ukrainan koulutusoperaatioon20.5.2026 14:25:37 EEST | Tiedote
Suomi osallistuu Norjan johtamaan Operaatio Legioon, jossa koulutetaan ukrainalaisia sotilaita Ukrainan tarpeiden mukaisesti. Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kalevan mukaan kyse on sekä tuesta Ukrainalle että investoinnista Suomen omaan turvallisuuteen.
Kokoomuksen Aalto-Setälä ja Kaunisto: Järkevämpi kestävyysraportointi vahvistaa suomalaisyritysten kasvua20.5.2026 13:41:10 EEST | Tiedote
Eduskunnan talousvaliokunta antoi tänään mietintönsä hallituksen esityksestä, joka keventää suomalaisten yritysten kestävyysraportointivelvoitteita tuntuvasti. Raportointivelvollisten yritysten määrä supistuu noin 1 300 yrityksestä noin 130 yritykseen, kymmenesosaan nykyisestä.
Kokoomuksen Valtola: Työllisyys kääntyy kasvuun – pitkäaikaistyöttömyys laskuun jo kesän jälkeen20.5.2026 08:26:33 EEST | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreen työmarkkinaennusteen mukaan työllisyys kääntyy kasvuun jo tänä vuonna ja työllisten määrän ennustetaan vahvistuvan edelleen tulevina vuosina. Kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtolan mukaan kyse on erittäin rohkaisevasta käänteestä Suomen työmarkkinoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme