Kokoomuksen Valtonen: Vain ääni Kokoomukselle on ääni veronkevennyksille

Kokoomuksen varapuheenjohtajan Elina Valtosen mukaan Kokoomukselle vaaleissa on kyse Suomen suunnan kääntämisestä kohti toiveikkuutta. Valtonen arvioi vaalien tiukan loppukirin ratkeavan sen perusteella, minkä joukkueen keinoilla suomalaiset uskovat Suomen suunnan muuttuvan.
“Suomi valitsee joko valtiokeskeisen tai ihmiskeskeisen vaihtoehdon välillä. Velkaantuminen uhkaa hyvinvointimme kasvua. Menojen kasvu on saatava pysähtymään ja kasvu vauhtiin”, Valtonen sanoo.
“Ymmärrys julkisen talouden tilasta on ehdoton edellytys hallitusyhteistyölle. Ennusteet ovat synkentyneet, mutta SDP on pysynyt rahaa on -linjallaan. Marin on lukinnut demarit uusvasemmistolaiseen velkapolitiikkaan. SDP on irti todellisuudesta”, Valtonen sanoo.
Valtosen mukaan vaalipaneeleiden perusteella on tullut selväksi, että vain Kokoomuksella on uskottavat keinot talouskasvun vauhdittamiseksi ja velkaantumisen lopettamiseksi.
“Kokoomus on esittänyt konkreettiset keinot kestävälle kasvulle ja velkaantumisen taittamiseksi. Suomalaisten on voitava luottaa siihen, että puolue pitää keskeisistä tavoitteistaan kiinni”, Valtonen sanoo.
“Marin hyökkäsi voimalla Kokoomuksen talouspolitiikkaa vastaan alusta asti. Valtiouskoiset demarit pitävät Kokoomuksen ihmiskeskeistä linjaa vaarallisena, sillä se antaisi ihmisille enemmän valtaa päättää omista asioistaan. Viimeisessä vaalipaneelissa Marin kauhisteli, miten Kokoomuksen ehdotukset voisivat johtaa siihen, että ihmisille voi jopa kertyä säästöjä”, Valtonen sanoo.
”Marin maalailee viholliskuvia, kun omat ratkaisut ovat johtaneet taantuvaan Suomeen, jossa sote on kriisissä. Demarivallan jälkeen suomalaiset ovat veloissaan ja peloissaan,” Valtonen sanoo.
Valtosen mukaan kasvu ei käynnisty, jos raskasta verotaakkaa ei pureta ja lisätä työmarkkinoiden joustavuutta.
“Kokoomus on sitoutunut työn verotuksen keventämiseen. Suomi on kovaa vauhtia menossa kohti maailman kireintä kokonaisveroastetta. Raskas verotaakka on pallona kasvun jalassa. On vaikea ymmärtää, miksi keskeiset kilpakumppanimme haluavat pitää kiinni kireästä työn verotuksesta”, Valtonen sanoo.
Suomen Yrittäjien teettämän kyselyn mukaan Perussuomalaiset kannattavat valtion veronmaksajien rahoilla tekemää yritystoimintaa, vaikka tuotantoa syntyisi markkinaehtoisesti.
”Persuista on kuoriutunut näissä vaaleissa demarien kaltainen valtiouskovainen puolue. Veroja ei haluta laskea ja julkinen tuotanto menee yritysten edelle. Työmarkkinoilla halutaan säilyttää kankeat ja suuria suosivat yhden koon työehdot,” Valtonen linjaa.
Valtosen mukaan tulevan hallituksen keskeinen tehtävä on pienentää vasemmistohallituksen aikana paisunutta valtion suurta roolia taloudessa.
“Ihmisille tulee antaa enemmän tilaa yrittää ja onnistua. En käsitä, miksi veronmaksajien rahoilla pitää tuottaa esimerkiksi fysioterapiaa, siivousta tai catering -palveluita. Valtion ei pidä kilpailla yksityisten yritysten kanssa. Kokoomus on ainoana puolueena yrittäjän, markkinatalouden ja sellaisen yhteiskunnan puolella, jossa asiakkaalla on vapaus valita”, Valtonen sanoo.
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Ajankohtaiskeskustelu vauhdittamaan lasten suojelua sosiaalisen median vaaroilta3.1.2026 07:06:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa esittää, että eduskunta käy ajankohtaiskeskustelun lasten ja nuorten sosiaalisen median käytön rajoittamisesta ja digitaalisen kasvurauhan turvaamisesta. Sarkomaa jättää ajankohtaiskeskustelualoitteen valtiopäivien alkaessa helmikuussa.
Kokoomuksen Sirén: Suomen tavoite on yksiselitteinen – Ukrainan tuki on varmistettava22.12.2025 14:44:30 EET | Tiedote
Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén korostaa, että Suomen lähtökohta Ukrainan rahoituksesta on ollut koko ajan selvä: tuki Ukrainalle on turvattava. Sirénin mukaan paras ja oikeudenmukaisin ratkaisu olisi ollut Venäjän jäädytettyjen varojen käyttö, mutta Suomi on ollut valmis myös muihin ratkaisuihin, jotta Ukrainan tukeminen ei vaarannu.
Kokoomuksen Kaunisto: EU:n päätös tukea Ukrainaa on huono uutinen Venäjälle22.12.2025 14:09:12 EET | Tiedote
EU on päättänyt turvata Ukrainan rahoituksen seuraavalle kahdelle vuodelle 90 miljardin euron suuruisella tukipaketilla. Päätös syntyi vaikeiden neuvottelujen jälkeen, mutta lopputulos selvä: Ukrainan kyky puolustautua ja ylläpitää valtion perustoimintoja on turvattu. Ukrainan taistellessa itsenäisyydestään ei käytännössä ole väliä, tulevatko rahat lainasta vai Venäjän jäädytetyistä varoista.
Kokoomuksen Valtola: Hallitus kitkee raskaus- ja perhevapaasyrjintää työelämästä18.12.2025 11:50:57 EET | Tiedote
Hallitus esittää muutoksia tasa-arvolakiin puuttuakseen nykyistä tehokkaammin raskaus- ja perhevapaasyrjintään työelämässä. Esityksellä vahvistetaan työntekijöiden oikeusturvaa, lisätään työnantajien läpinäkyvyysvelvoitteita ja päivitetään lainsäädäntö vastaamaan muuttuneita työelämän käytäntöjä.
Kokoomuksen Keto-Huovinen: Sosiaaliturvan väärinkäyttö heikentää hyvinvointiyhteiskunnan rahoituspohjaa18.12.2025 08:28:10 EET | Tiedote
Hallituksen esitys sosiaaliturvan väärinkäytöksiin puuttumiseksi lähti tänään lausuntokierrokselle. Kansanedustaja Pihla Keto-Huovisen mukaan väärinkäytökset vievät resursseja sekä veronmaksajilta että niiltä, jotka tarvitsevat tukea aidosti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme