Kokoomuksen varapuheenjohtaja Elina Valtonen osallistuu Münchenin turvallisuuskokoukseen

Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja Suomen Nato-valtuuskunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Elina Valtonen osallistuu viikonloppuna järjestettävään Münchenin turvallisuuskokoukseen. Turvallisuuskokous järjestetään tänä vuonna 59. kertaa. Kokous järjestettiin edellisen kerran viime vuoden helmikuussa.
Viime vuonna kokoukseen saapui noin 600 osallistujaa, joihin lukeutuu 30 länsimaan valtioiden ja hallitusten johtajia. Suomesta kokoukseen osallistuvat muun muassa tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.).
“Venäjän hyökkäys Ukrainaan alkoi viime vuonna vain muutama päivä Münchenin turvallisuuskokouksen jälkeen. On selvää, että tämän vuoden kokous keskittyy vahvasti Ukrainan tilanteeseen ja Euroopan turvallisuusarkkitehtuuriin,” Valtonen sanoo.
Tämän vuoden kokouksen tavoitteena on edistää ja tukea länsimaisten valtioiden yhtenäisyyttä sekä vahvistaa valtioiden poliittista sitoutumista sääntöihin perustuvaan kansainväliseen järjestykseen. Myös Suomi on huomion kohteena, sillä Suomi ja Ruotsi palkitaan kokouksessa Nato-ratkaisustaan Ewald von Kleist -palkinnolla.
“Suomen ja Ruotsin Nato-ratkaisu ja jäsenyysprosessi kiinnostavat. Kokous tarjoaa erinomaisen paikan käydä keskustelua ulko- ja turvallisuuspolitiikasta. On tärkeää, että Eurooppa kantaa yhä vahvemmin vastuuta omasta puolustuksestaan. Samalla vahvistamme transatlanttista suhdettamme ja läntisten demokratioiden vahvuutta. Suomella on tässä työssä suunnannäyttäjän rooli”, Valtonen sanoo.
Turvallisuuskokous kestää kolme päivää ja päättyy sunnuntaina.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina ValtonenPuolueen varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sirén: Suomen tavoite on yksiselitteinen – Ukrainan tuki on varmistettava22.12.2025 14:44:30 EET | Tiedote
Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén korostaa, että Suomen lähtökohta Ukrainan rahoituksesta on ollut koko ajan selvä: tuki Ukrainalle on turvattava. Sirénin mukaan paras ja oikeudenmukaisin ratkaisu olisi ollut Venäjän jäädytettyjen varojen käyttö, mutta Suomi on ollut valmis myös muihin ratkaisuihin, jotta Ukrainan tukeminen ei vaarannu.
Kokoomuksen Kaunisto: EU:n päätös tukea Ukrainaa on huono uutinen Venäjälle22.12.2025 14:09:12 EET | Tiedote
EU on päättänyt turvata Ukrainan rahoituksen seuraavalle kahdelle vuodelle 90 miljardin euron suuruisella tukipaketilla. Päätös syntyi vaikeiden neuvottelujen jälkeen, mutta lopputulos selvä: Ukrainan kyky puolustautua ja ylläpitää valtion perustoimintoja on turvattu. Ukrainan taistellessa itsenäisyydestään ei käytännössä ole väliä, tulevatko rahat lainasta vai Venäjän jäädytetyistä varoista.
Kokoomuksen Valtola: Hallitus kitkee raskaus- ja perhevapaasyrjintää työelämästä18.12.2025 11:50:57 EET | Tiedote
Hallitus esittää muutoksia tasa-arvolakiin puuttuakseen nykyistä tehokkaammin raskaus- ja perhevapaasyrjintään työelämässä. Esityksellä vahvistetaan työntekijöiden oikeusturvaa, lisätään työnantajien läpinäkyvyysvelvoitteita ja päivitetään lainsäädäntö vastaamaan muuttuneita työelämän käytäntöjä.
Kokoomuksen Keto-Huovinen: Sosiaaliturvan väärinkäyttö heikentää hyvinvointiyhteiskunnan rahoituspohjaa18.12.2025 08:28:10 EET | Tiedote
Hallituksen esitys sosiaaliturvan väärinkäytöksiin puuttumiseksi lähti tänään lausuntokierrokselle. Kansanedustaja Pihla Keto-Huovisen mukaan väärinkäytökset vievät resursseja sekä veronmaksajilta että niiltä, jotka tarvitsevat tukea aidosti.
Kokoomuksen Sirén: Luonnonarvomarkkinat tuovat lisäresursseja luontotekoihin17.12.2025 16:20:53 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Sirén katsoo, että lausunnoille lähtenyt hallituksen esitys luonnonsuojelulain muuttamisesta on tärkeä askel luontokadon pysäyttämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme