Kokoomuksen Virolainen: Suuri valiokunta tuli kokoomuksen linjoille ennallistamisasetuksessa – Suomi ei hyväksy komission esitystä

Kokoomuksen kansanedustaja Anne-Mari Virolainen on tyytyväinen suuren valiokunnan lausuntoon EU-komission esittämään ennallistamisasetukseen liittyen. Virolaisen kiittää, että suuren valiokunnan enemmistö tuli kokoomuksen kriittiselle linjalle ennallistamisasetuksen käsittelyssä.
“Olemme saaneet Brysselistä viestiä, että Suomen kanta on epäselvä. Toivon, että suuren valiokunnan kriittinen lausunto yhdenmukaistaa Suomen viestin ennallistamisasetukseen liittyen”, Virolainen sanoo.
”Valiokunta ei hyväksy komission ehdotusta ennallistamisasetuksesta. Se aiheuttaisi Suomelle kohtuuttoman korkeat kustannukset suhteessa toisiin jäsenmaihin eikä esityksessä ole otettu riittävästi huomioon jäsenvaltioiden kansallista budjettivaltaa”, Virolainen sanoo.
Suuri valiokunta painottaa erityisesti, että toimeenpanon kansallisia kustannuksia täytyy saada olennaisesti ehdotuksessa arvioituja kustannuksia pienemmiksi.
“Jäsenmaiden liikkumavaraa toimenpiteiden valinnassa ja kohdentamisessa on lisättävä ja asetuksen on otettava huomioon jäsenmaiden erilaiset luonnonolosuhteet ja muut erityispiirteet sekä luonnon tilan parantamiseksi jo tehdyt toimenpiteet. Suuren valiokunnan kannan mukaan velvoitteiden pitää olla kohtuullisia ja toteuttamiskelpoisia toisin kuin hallitus oli linjannut aiemmin”, Virolainen sanoo.
Suuri valiokunta painottaa myös sääntelyn sosiaalisen hyväksyttävyyden tärkeyttä. Lopputuloksen tulee olla sosiaalisesti, alueellisesti, taloudellisesti ja ekologisesti kestävä.
“Neuvottelut asetuksesta ovat käynnissä työryhmävaiheessa, joten Suomen kanta on oltava selkeä ja ministereiden viestit yhteneväiset. Suuri valiokunta edellyttää kansallisen metsäpolitiikan huomioon ottamista jatkoneuvotteluissa sekä ehdotukseen merkittäviä muutoksia, joita eduskunnan valiokunnat ovat asian käsittelyn yhteydessä korostaneet. Eduskunta ei hyväksynyt valtioneuvoston alkuperäistä myötämielistä suhtautumista komission ehdotukseen”, Virolainen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne-Mari VirolainenKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava suuressa valiokunnassa (Varsinais-Suomen vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Laiho: Influenssarokotukset päiväkoteihin, myös nenäsumutteina27.10.2025 09:19:25 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho tukee ajatusta lasten influenssarokottamisesta päiväkodeissa. STT uutisoi eilen, että eli 0–6-vuotiaista suomalaisista vain kolmasosa saa kausi-influenssarokotuksen.
Kokoomuksen Kauma: SDP:ltä vaaditaan nyt luvut pöytään25.10.2025 14:24:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma vaatii SDP:ltä konkretiaa talouspuheisiin. ”On aika lopettaa tyhjät lupaukset ja näyttää luvut – paljonko SDP:n vaihtoehdot todella vahvistaisivat Suomen taloutta?”
Kokoomuksen Aalto-Setälä ja Limnell: Suomalainen media on kriittisen tärkeä informaatiopuolustuksellemme – STT on säilytettävä.25.10.2025 13:43:13 EEST | Tiedote
Kansanedustajat Jarno Limnell ja Pauli Aalto-Setälä korostavat, että luotettava tieto on kansallinen turvallisuuskysymys ja että uutistoimisto STT:llä on keskeinen rooli Suomen informaatiopuolustuksessa ja demokratian turvaamisessa.
Kokoomuksen Partanen: Orpon hallitus purkaa työllistämisen esteitä – pk-yrittäjille vihdoin kaivattua rohkaisua työllistää23.10.2025 15:17:33 EEST | Tiedote
Irtisanomiskynnyksen madaltaminen on merkittävä askel kohti joustavampia ja toimivimpia työmarkkinoita. Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Karoliina Partanen korostaa, että uudistus vastaa pitkään jatkuneeseen tarpeeseen helpottaa etenkin pienten yritysten mahdollisuuksia työllistää.
Kokoomuksen Satonen: Työpaikkoja syntyy vain, jos yritykset uskaltavat työllistää23.10.2025 14:49:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen pitää hallituksen esitystä irtisanomiskynnyksen madaltamisesta välttämättömänä askeleena kohti toimivampia työmarkkinoita. Satosen mukaan uudistus avaa ovia työelämään etenkin niille, jotka nyt ovat jääneet työttömyyden loukkuun liian korkean palkkaamiskynnyksen vuoksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme