Kokoomuksen Wallinheimo: THL:n pääjohtaja ei kuulu Alkon hallitukseen
8.3.2023 13:33:28 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimon mielestä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) pääjohtajan ei pidä toimia Alko Oy:n hallituksen jäsenenä. Viimeksi eilen THL:n pääjohtaja Markku Tervahauta puolusti Ylen A-studiossa Alkon monopoliasemaa.
“On käsittämätöntä, että terveyshaittojen ehkäisystä vastaavan viraston pääjohtaja toimii Alkon hallituksessa. Rooli hallituksessa vaarantaa pääjohtajan riippumattomuuden ja puolueettomuuden. Kyse on räikeästä kaksoiroolista, joka ei ole perusteltu 2020-luvun Suomessa. Jossain muualla tätä kutsuttaisiin korruptioksi”, Wallinheimo sanoo.
Wallinheimoa myös harmittaa, että alkoholipolitiikasta käydään keskustelua faktojen sijaan pelottelemalla. Eilen A-studiossa Tervahauta sanoi, että hänelle tulee alkoholin myynnin vapauttamisesta mieleen Itä-Eurooppa.
“Tervahaudan kommentti oli rimanalitus. Huomaa, että faktat loppuvat kesken kun lähdetään asiattomuuksilla debatoimaan”, Wallinheimo sanoo.
Wallinheimo muistuttaa, että ennen edellistä alkoholin myynnin vapautusta maalatut uhkakuvat eivät toteutuneet. Alkoholin kulutus on jatkanut laskuaan.
“Suomalaiset ovat osoittaneet, että he eivät tarvitse holhoamista nauttiakseen alkoholia vastuullisesti. Kyllä poliittisella järjestelmällä pitää olla sen verran luottamusta ihmiseen, että annetaan tämän ostaa ruokaviininsä samasta kaupasta ruuan kanssa”, Wallinheimo sanoo.
A-studio oli kysynyt myös puolueiden näkemyksiä alkon monopolin purkamiseen. Kokoomus oli suurista puolueista ainoa, joka kannatti viinien myynnin vapauttamista. Wallinheimo muistuttaa, että kansalaisten enemmistö kannattaa viinien tuomista ruokakauppoihin.
“Toivoisin, että poliitikot uskaltaisivat kyseenlaistaa Alkon harjoittaman pelottelun ja antaisivat kansalaisille näiden kaipaamaa vapautta. Faktat osoittavat, että suomalaiset osaavat kyllä nauttia alkoholia vastuullisesti. Erityisen yllättynyt olen perussuomalaisten halusta jatkaa holhousta”, Wallinheimo sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sinuhe WallinheimoKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava tulevaisuusvaliokunnassa (Keski-Suomen vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa ja Laiho: Syöpästrategian toimeenpanon jatkaminen seuraavalla hallituskaudella on välttämätöntä10.5.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Syöpään sairastuu Suomessa vuosittain 35 000 ihmistä, ja määrä kasvaa. Silti Suomi oli pitkään harvinainen poikkeus EU-maissa vailla kansallista syöpästrategiaa. Marraskuussa julkaistu strategia korjaa tämän puutteen – nyt kokoomusedustajat Sarkomaa ja Laiho haluavat varmistaa, että työ jatkuu myös seuraavalla hallituskaudella.
Kokoomuksen Partanen: Keskustan lääke luottamuspulaan on ahkerimpien suomalaisten eläkkeiden leikkaaminen9.5.2026 10:12:37 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen kritisoi keskustan eläkekattoavausta voimakkaasti. Partasen mukaan keskustan viesti tarkoittaa käytännössä sitä, että pitkän työuran tehneiden, korkeasti koulutettujen ja eniten eläkemaksuja maksaneiden suomalaisten eläkkeitä leikattaisiin samalla, kun työnteon kannusteita heikennettäisiin.
Pertti Hemmilä nousee kokoomuksen kansanedustajaksi8.5.2026 15:51:06 EEST | Tiedote
Pertti Hemmilä nousee kokoomuksen kansanedustajaksi. Hemmilä on Varsinais-Suomen vaalipiiristä ja aloittaa kansanedustajana maanantaina 11.5.
Ville Valkonen Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajaksi7.5.2026 15:30:44 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi torstaina 7.5. kokouksessaan ryhmän 2. varapuheenjohtajaksi Ville Valkosen. Valkonen on Varsinais-Suomen vaalipiiristä ja toiminut kansanedustaja vuodesta 2022 lähtien.
Kokoomuksen Heikkinen: Velan korkolasku uhkaa jo suomalaisten palveluita – “Tämä on järkyttävä luku”6.5.2026 15:00:15 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Janne Heikkinen sanoo, että Suomen talouspolitiikassa on kyse lopulta sukupolvien välisestä oikeudenmukaisuudesta. Hänen mukaansa Orpon hallituskauden aikana päätetty velkajarru on välttämätön päätös, jotta hyvinvointiyhteiskunnan rahoitus, turvallisuus ja lasten tulevaisuus eivät jää kasvavien korkomenojen alle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme