Kokoomuksen Wallinheimo: THL:n pääjohtaja ei kuulu Alkon hallitukseen

8.3.2023 13:33:28 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa
Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo pitää käsittämättömänä, että Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) pääjohtaja toimii Alko Oy:n hallituksen jäsenenä. Wallinheimon mukaan tämä on osasyy tämänhetkisen alkoholikeskustelun epä-älyllisyyteen.

Sinuhe Wallinheimo. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Sinuhe Wallinheimo. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimon mielestä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) pääjohtajan ei pidä toimia Alko Oy:n hallituksen jäsenenä. Viimeksi eilen THL:n pääjohtaja Markku Tervahauta puolusti Ylen A-studiossa Alkon monopoliasemaa.

“On käsittämätöntä, että terveyshaittojen ehkäisystä vastaavan viraston pääjohtaja toimii Alkon hallituksessa. Rooli hallituksessa vaarantaa pääjohtajan riippumattomuuden ja puolueettomuuden. Kyse on räikeästä kaksoiroolista, joka ei ole perusteltu 2020-luvun Suomessa. Jossain muualla tätä kutsuttaisiin korruptioksi”, Wallinheimo sanoo.

Wallinheimoa myös harmittaa, että alkoholipolitiikasta käydään keskustelua faktojen sijaan pelottelemalla. Eilen A-studiossa Tervahauta sanoi, että hänelle tulee alkoholin myynnin vapauttamisesta mieleen Itä-Eurooppa.

“Tervahaudan kommentti oli rimanalitus. Huomaa, että faktat loppuvat kesken kun lähdetään asiattomuuksilla debatoimaan”, Wallinheimo sanoo.

Wallinheimo muistuttaa, että ennen edellistä alkoholin myynnin vapautusta maalatut uhkakuvat eivät toteutuneet. Alkoholin kulutus on jatkanut laskuaan.

“Suomalaiset ovat osoittaneet, että he eivät tarvitse holhoamista nauttiakseen alkoholia vastuullisesti. Kyllä poliittisella järjestelmällä pitää olla sen verran luottamusta ihmiseen, että annetaan tämän ostaa ruokaviininsä samasta kaupasta ruuan kanssa”, Wallinheimo sanoo.

A-studio oli kysynyt myös puolueiden näkemyksiä alkon monopolin purkamiseen. Kokoomus oli suurista puolueista ainoa, joka kannatti viinien myynnin vapauttamista. Wallinheimo muistuttaa, että kansalaisten enemmistö kannattaa viinien tuomista ruokakauppoihin.

“Toivoisin, että poliitikot uskaltaisivat kyseenlaistaa Alkon harjoittaman pelottelun ja antaisivat kansalaisille näiden kaipaamaa vapautta. Faktat osoittavat, että suomalaiset osaavat kyllä nauttia alkoholia vastuullisesti. Erityisen yllättynyt olen perussuomalaisten halusta jatkaa holhousta”, Wallinheimo sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat


Sinuhe Wallinheimo. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Sinuhe Wallinheimo. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kokoomuksen eduskuntaryhmä



http://www.kokoomus.fi

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.

Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä. 

Lue lisää eduskuntaryhmästä.

Tutustu myös puolueen uutishuoneeseen.

Tutustu kokoomuksen kuvapankkiin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Wallinheimo: 17 vuotta ilman korotusta – hallitus nostaa liikunta- ja kulttuuriedun arvoa ensimmäistä kertaa sitten vuoden 200913.6.2026 09:49:44 EEST | Tiedote

Orpon hallitus esittää työnantajan tarjoaman verovapaan liikunta- ja kulttuuriedun enimmäismäärän nostamista 400 eurosta 540 euroon. Liikunta- ja kulttuuriedun arvoa ei ole korotettu sitten vuoden 2009. Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimon mukaan korotus vahvistaa suomalaisten hyvinvointia, lisää osallistumista harrastuksiin ja tukee samalla tapahtuma-alaa sekä kotimaista palvelutaloutta. Muutosta on tarkoitus soveltaa takautuvasti vuoden 2026 alusta.

Kokoomuksen Limnell ehdottaa Suomeen kansallista kansalaistaitohaastetta13.6.2026 09:30:23 EEST | Tiedote

Kansanedustaja, sotatieteiden dosentti ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell ehdottaa Suomeen kansallista kansalaistaitohaastetta. Jokaisen suomalaisen olisi hyvä hallita kolme turvallisuuden perustaitoa. Tavoitteena olisi vahvistaa suomalaisten käytännön valmiuksia toimia erilaisissa häiriötilanteissa sekä lisätä arjen turvallisuutta, yhteisöllisyyttä ja yhteiskunnan kriisinkestävyyttä.

Kokoomuksen maa- ja metsätalousvaliokunnan edustajat: Ennallistamissuunnitelma tullaan toteuttamaan maanomistajan oikeudet sekä maa- ja metsätalouden toimintaedellytykset huomioiden12.6.2026 17:21:35 EEST | Tiedote

Tänään 12.6. valmistuneessa ympäristövaliokunnan mietinnössä määritellään puitteet EU:n ennallistamisasetukseen liittyvän kansallisen suunnitelman toteuttamiselle. Kokoomuksen maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet eivät allekirjoita oppositiosta esitettyä kritiikkiä esitystä kohtaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye