Kokoomusedustajat: Asuntomarkkinat kaipaavat lisää kilpailua — eivät sääntelyä ja tukihimmeleitä

Eduskunta päättää asuntopoliittisesta kehittämisohjelmasta 2021–2028 tällä viikolla. Kokoomus on esittänyt ohjelmaan useita korjausehdotuksia jo eduskunnan ympäristövaliokunnan käsittelyssä.
"Hallitus luottaa asuntopolitiikassa markkinaehtoisuuden sijaan valtion sääntelemään ja tukemaan asuntotuotantoon. Kokoomus katsoo, että kohtuuhintaista asumista saadaan laadukkaalla rakentamisella, riittävällä tontti- ja asuntotarjonnalla sekä paremmin kohdennetulla tukemisella. Erityisesti suuret kaupungit tarvitsevat työkaluja sujuvampiin kaava- ja lupaprosesseihin riittävän asuntotarjonnan varmistamiseksi. Rakentamista rajoittavaa ja täydennysrakentamista vaikeuttavaa sääntelyä tulee vähentää”, kansanedustaja Mari-Leena Talvitie sanoo.
Talvitien, Sirénin ja Valkosen mukaan toimivat asuntomarkkinat luovat pohjaa talouskasvulle, työmarkkinoiden toimivuudelle, alueiden elinvoimalle sekä perheiden hyvinvoinnille ja sujuvalle arjelle. Heidän mukaansa kasvukeskusten kohoavat asumiskustannukset ovat hidaste työllisyyden vahvistumiselle.
”Hallituksen valtiouskoisen asuntopolitiikan sijaan Suomen asuntomarkkinat kaipaavat lisää kilpailua. Kaiken keskiössä ovat kaupunkien keinot kaavoittaa riittävästi monipuolista ihmisten tarpeisiin vastaavaa tonttitarjontaa. ARA-tuotannon roolia asuntomarkkinoilla ei pidä kasvattaa, vaan pikemminkin supistaa. Valtion ei kannata tukea sellaista, mikä syntyy markkinoilla tukemattakin”, kansanedustaja Saara-Sofia Sirén sanoo.
Kokoomuksen mielestä hallituksen asuntopolitiikka osoittaa ymmärtämättömyyttä asuntomarkkinoiden toiminnasta. Talvitien, Sirénin ja Valkosen mukaan kehittämisohjelmasta paistaa läpi hallituksen epäilevä suhtautuminen yksityistä sektoria ja asuntosijoittajia kohtaan.
”Suomalaisten asumista ei voi rakentaa vain julkisesti omistetun tai tuetun vuokra-asumisen varaan. Yhteiskunnan tukemat asunnot on kohdistettava niitä aidosti tarvitseville, kuten asunnottomille, luottotiedottomille ja muille ryhmille, jotka eivät löydä asuntoa ilman yhteiskunnan apua. Valtaosalle suomalaisista omistus- tai vuokra-asunto löytyy vapaarahoitteisilta markkinoilta, jos markkinoiden vain annetaan toimia ilman yhteiskunnan tarpeettomia väliintuloja. Jotta tämä olisi mahdollista yhä useammalle, tulee varainsiirtoveron alentamista pitkällä aikavälillä selvittää”, kansanedustaja Ville Valkonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari-Leena TalvitieKansanedustaja
Hallintovaliokunnan varapuheenjohtaja (Oulun vaalipiiri)
Saara-Sofia SirénKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava ympäristövaliokunnassa (Varsinais-Suomen vaalipiiri)
Ville ValkonenKansanedustaja
(Varsinais-Suomi)
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Satonen: SDP:n väite osa-aikatyön romuttamisesta on yksinkertaisesti väärin20.10.2025 15:15:51 EEST | Tiedote
Työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja, kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen pitää SDP:n Piritta Rantasen väitteitä työnteon kannustimien romuttamisesta virheellisinä ja harhaanjohtavina.
Kokoomuksen Limnéll: Mahdollinen Trumpin ja Putinin tapaaminen Unkarissa olisi vakava varoitus Euroopalle17.10.2025 11:53:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnéll varoittaa, että mahdollinen Donald Trumpin ja Vladimir Putinin tapaaminen Unkarissa olisi vakava viesti koko Euroopalle. Limnéllin mukaan kyse ei olisi vain uutistapahtumasta, vaan merkistä, joka heijastaisi laajempaa muutosta maailmanpoliittisessa asetelmassa.
Kokoomuksen Satonen: Suomella on kaikki edellytykset uuteen nousuun – tarvitsemme rohkeutta, pitkäjänteisyyttä ja uskoa suunnan kääntymiseen15.10.2025 14:54:17 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen muistutti eduskunnan välikysymyskeskustelussa, että hallituksen työllisyyspolitiikan tavoite on selvä: luoda edellytykset uusille työpaikoille ja talouskasvulle. Hallituksen tekemät uudistukset nostavat valtiovarainministeriön virkamiesarvion mukaan pitkällä aikavälillä työllisyyttä 90000:lla ja parantavat julkista taloutta 2 miljardilla.
Kokoomuksen Kopra: Kokoomus kiittää historiallisesta päätöksestä – ”Velkajarru turvaa hyvinvoinnin tuleville sukupolville”14.10.2025 14:34:42 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään velkajarrun, joka luo Suomeen pysyvät ja yli hallituskausien ulottuvat pelisäännöt velkaantumisen hillitsemiseksi. Puolueista ainoastaan Vasemmistoliitto jättäytyi sovun ulkopuolelle. Jatkossa tulevat hallitukset sitoutuvat yhdessä taittamaan valtion velkasuhteen ensin kohti 60 prosentin EU-rajaa ja pitkällä aikavälillä pohjoismaista, alle 40 prosentin tasoa.
Kokoomuksen Valtola: SDP leikkaisi 139 miljoonaa koulutuksesta12.10.2025 17:01:00 EEST | Tiedote
SDP:n esittämä kahden miljardin euron juustohöyläleikkaus vaarantaisi koulutuksen ja kasvun edellytykset, varoittaa kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtola.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme