Kolmen maakunnan uusi Taidevaltakunta-biennaali antaa vallan taiteelle
Kolmen alueellisen vastuumuseon perustaman Taidevaltakunnan tavoite on antaa valta taiteelle. Käytännössä Taidevaltakunta elää jatkuvasti uudistuvana tutkimuksellisena prosessina, jonka kiinnekohtia ovat kahden vuoden välein toteutuvat näyttelyt. Ensimmäinen biennaali Hämeenlinnan taidemuseossa ja Kanta-Hämeessä kesällä ja alkusyksystä 2024 tutkii tulevaisuutta ja taidevaltaa. Biennaali levittäytyy Tampereelle ja Pirkanmaalle 2026 ja vuonna 2028 Lahteen ja Päijät-Hämeeseen.
Valmisteleva työpaja taiteilijoille Hämeenlinnassa to 30.3.2023
Taidevaltakunnasta kiinnostuneille ja näihin kolmeen maakuntaan sitoutuneille tai kiinnittyneille taiteilijoille järjestetään hakua valmisteleva työpaja Hämeenlinnassa Verkatehtaalla torstaina 30.3.2023 klo 10–16. Työpajassa pohditaan yhdessä eri alojen asiantuntijoiden antamien ilmiöennusteiden pohjalta Taidevaltakunnan peruspilareita, tulevaisuuskuvia ja heikkoja signaaleja. Taiteilijat pääsevät tutustumaan työpajan yhteydessä kesän 2024 biennaalia varten museon näyttelytiloihin ja lähiympäristöön.
Tilaisuuteen on ennakkoilmoittautuminen ja mukaan mahtuu 60 ensimmäistä osallistujaa. Vuoden 2024 biennaalin teoshakuun osallistuminen ei edellytä osallistumista työpajaan. Ilmiöennusteet julkaistaan myös Taidevaltakunnan verkkosivuilla to 30.3.2023 kaikkien kiinnostuneiden käyttöön.
Taiteilija- ja teoshaku kesän 2024 biennaaliin avautuu maaliskuun lopussa
Taidevaltakunnan kolme vastuumuseota kutsuvat alueisiinsa sitoutuneet tai kiinnittyneet taiteilijat mukaan osallistumaan Taidevaltakuntaan ja sen rakentamiseen. Avoin taiteilija- ja teoshaku Taidevaltakunnan ensimmäiseen biennaaliin avautuu pe 31.3.2023 klo 12.00 ja päättyy ke 31.5.2023. Vuoden 2024 biennaalin taiteilijavalinnat julkistetaan kesäkuun 2023 lopussa.
Ensimmäinen biennaali toteutetaan Hämeenlinnan taidemuseon molemmissa näyttelyrakennuksissa kesällä 2024. Ehdotettava teos voi myös sijoittua julkisen tilaan tai muuhun saavutettavissa olevaan ympäristöön Kanta-Hämeessä. Hakulomake ja tarkemmat hakuohjeet löytyvät Taidevaltakunnan verkkosivuilta.
Työpajan ilmoittautumislomake ja ohjelma sekä lisätiedot ja linkki taiteilija- ja teoshakuun löytyy osoitteesta hameenlinna.fi/taidevaltakunta
Hämeenlinnan taidemuseo, Tampereen taidemuseo sekä Lahden visuaalisten taiteiden museo Malva toteuttavat Taidevaltakunnan yhteistyössä osana alueellista taidemuseotyötä.
Lehdistökuvat:
www.hameenlinnantaidemuseo.fi/lehdisto
lehdistötunnus: 20Lohrmann22
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Soile Ollikainen
amanuenssi, Hämeenlinnan taidemuseo
puh. 040-7229186, soile.ollikainen@hameenlinna.fi
Elisa Lindell
tutkija, Lahden visuaalisten taiteiden museo Malva
puh. 044-826371, elisa.lindell@lahti.fi
Virpi Nikkari
Näyttelypäällikkö (ma.), Tampereen taidemuseo
puh. 040-8004389, virpi.nikkari@tampere.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen taidemuseo on Pirkanmaan alueen vastuumuseo.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo
Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo vuonna 2026 – Omien kokoelmien juhlaa ennen museon sulkeutumista sekä muumimukimaniaa4.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Tampereen museot julkistivat tänään vuoden 2026 näyttelynsä. Koko taidemuseon kattava Encore!-näyttely tuo keväällä ihailtavaksi rakastetut klassikot, isot nimet ja nykytaiteen helmet omista kokoelmista ennen kuin museo sulkeutuu uudisrakennushankkeen vuoksi. Kokoelmanäyttelyä täydentää toukokuussa harvinainen Helene Schjerfbeckin näyttely Nordea Taidesäätiöltä. Kesän Taidevaltakunta ’26 -biennaali nähdään jo väistötiloissa samoin kuin Vuoden nuori taiteilija -näyttely. Muumimuseon seuraava vaihtuva näyttely syventyy muumimukeihin ja niiden keräilyn filosofiaan – miksi lähes jokaisella suomalaisella on kaapissaan muumimukeja?
KUTSU: Tampereen museot julkistavat vuoden 2026 näyttelynsä23.10.2025 12:41:24 EEST | Tiedote
Tampereen museot kutsuvat median edustajia museonjohtajien tarjoamalle aamiaiselle Museo Milavidaan tiistaina 4.11. klo 8.30–10.00. Aterioinnin lomassa kuullaan, mitä Tampereen museoissa nähdään vuonna 2026. Samalla kuullaan muista museoiden ajankohtaisista asioista.
Lotta Svärd -muistomerkki julkistetaan Tampereen Tuomiokirkonpuistossa 28.9.202528.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Tampereelle on valmistumassa Lotta Svärd -muistomerkki kunnianosoituksena lottien työlle ja perinnölle. Kuvanveistäjä Anne Koskisen toteuttama teos Läpi harmaan kiven sijaitsee Tampereen Tuomiokirkonpuiston pohjoisosaan. Lotta Svärd -muistomerkki paljastetaan yleisölle julkistustilaisuudessa 28.9.2025. Teos liitetään Tampereen taidemuseon hallinnoimaan Tampereen kaupungin taidekokoelmaan.
Vuoden nuoren taiteilijan Man Yaun sekä mediataiteilija Hanna Haaslahden näyttelyt avautuvat Tampereen taidemuseossa 27.9.202526.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen taidemuseossa avautuu lauantaina 27.9.2025 kahden näyttelyn kokonaisuus. Vuoden 2025 nuoren taiteilijan Man Yaun näyttely esittelee teoksia varhaisista prototyypeistä tuoreimpiin kokonaisuuksiin, mukaan lukien ensimmäistä kertaa esitettävä Peep show -teossarja. Museon alakerrassa mediataiteilija Hanna Haaslahden uusi immersiivinen installaatio Kaltaiset tekee museovieraista virtuaalisia kaksoisolentoja ja sukulinjan esivanhempia.
Valogalleria 2025: Tove Janssonin ensimmäinen muumitarina valotaiteena Tampereella6.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Muumi 80 -juhlavuoden kunniaksi Tampereen taidemuseon kokoelmataiteilija Tove Jansson on valittu vuoden 2025 Valogallerian taiteilijaksi. Keskustan rakennusten seiniin heijastettava valotaidekokonaisuus kantaa nimeä Muumien matka kotiin. Kuvitukset on valittu Janssonin ensimmäisestä muumitarinasta. Valogalleria on osa lokakuussa avautuvien Tampereen Valoviikkojen kokonaisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
