Konalan Sortti-asema on suljettu remontin vuoksi viikon 20 toukokuussa
5.5.2021 07:00:00 EEST | HSY | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY uudistaa Konalan Sortti-aseman pihan asfaltoinnin ja viemäröinnin päivitetyn ympäristöluvan mukaiseksi.
- Ympäristölupa edellyttää remontin toteuttamista, jotta viikonloppuaukioloja voidaan jatkaa. Konalan Sortti-asema on remontin jälkeen auki normaalisti arkisin ja viikonloppuisin, kertoo Sortti-asemien toimintovastaava Eetu Keinänen HSY:sta.
Neljä Sortti-asemaa on auki normaalisti
Muut neljä Sortti-asemaa palvelevat asiakkaita normaalisti arkisin kello 7–21. Asiakkaat voivat hyödyntää eSorttia ja maksaa jätekuorman ennakkoon. Myös asemilla olevien itsepalvelulaitteiden käyttö nopeuttaa asiointia ruuhkatilanteissa.
- Kivikon Sortti-asema, Helsinki
- Ruskeasannan Sortti-asema, Vantaa
- Jorvaksen Sortti-asema, Kirkkonummi
- Ämmässuon Sortti-asema, Espoo
Jatkamme Sortti-asemilla asiakkaiden ja henkilökunnan turvallisuuden vuoksi asiakasmäärän rajoittamista. Jätteiden lajittelualueella voi olla vain tietty määrä ihmisiä kerrallaan, mikä tarkoittaa sitä, että asemilla saattaa olla jonoja.
- Sortti-asemilla käynti kannattaa ajoittaa aikaiseen aamuun tai iltaan, jos se vain on mahdollista, sillä tuolloin niillä on vähiten ruuhkaa, toteaa Eetu Keinänen.
eSortti-palvelussa jätekuorman voi maksaa ennakkoon
eSortissa voi kirjata ja maksaa jätteet ennakkoon, valita maksutavaksi laskun sekä tunnistautumalla tarkastella ja hallinnoida asiakastietoja. Yritysasiakkaat voivat käyttää eSorttia vain suomi.fi-tunnistautumista käyttäen.
Palvelussa voi myös luoda Sortti-kortin suomi.fi-tunnistautumista käyttäen. Sortti-kortti on asiakaskortti, joka mahdollistaa itsepalvelulaitteiden käytön. Itsepalvelulaitteiden käyttö nopeuttaa ja helpottaa asiointia Sortti-asemalla.
- Asiakkaat ovat ottaneet eSortti-palvelun ja itsepalvelulaitteet jo käyttöön. Itsepalvelulaitteita ja eSorttia käyttää 20 prosenttia asiakkaista, kertoo HSY:n käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HSY:n Sortti-asemien toimintovastaava Eetu Keinänen, p. 050 383 2646, eetu.keinanen@hsy.fi.
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Sortti-keräysautojen suosio kasvoi – erityisesti vaarallista jätettä tuotiin aikaisempaa enemmän23.6.2026 08:46:00 EEST | Tiedote
Asukkaat toivat maalis–kesäkuussa 2026 kiertäneisiin HSY:n Sortti-keräysautoihin yhteensä 161 000 kiloa metalli-, sähkö- ja elektroniikkaromua sekä kodin vaarallista jätettä. Sortti-keräysautot pysähtyivät kevään aikana lähes 300 pysähdyspaikalla ympäri pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea. Sortti-keräysautoilla kävi jätteiden tuojia noin kymmenen prosenttia enemmän kuin viime vuonna.
Pääkaupunkiseudulla tonttivarantoa yli 70 000 uuteen kerrostaloasuntoon17.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun asuntorakentamista mahdollistava tonttivaranto kasvoi selvästi viime vuonna, kertoo HSY:n tonttivarantokatsaus. Käyttämätöntä rakennusoikeutta on jäljellä jopa 70 000–80 000 uuden kerrostaloasunnon rakentamista varten. Pientalovarantoon ei juurikaan tullut muutoksia.
// KORJATTU TIEDOTE // Korjattu Kauniaisten kasvihuonekaasupäästöjen vähentymisprosentti tiedotteen loppuun // Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt laskivat 22 prosenttia16.6.2026 12:10:35 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt vähenivät viime vuonna noin 22 prosenttia edellisvuodesta, kertoo HSY:n julkaisema päästöseuranta. Kaukolämmön päästöt lähes puolittuivat, koska fossiilisten polttoaineiden käyttö vähentyi huomattavasti.
Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt laskivat 22 prosenttia16.6.2026 09:15:18 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt vähenivät viime vuonna noin 22 prosenttia edellisvuodesta, kertoo HSY:n julkaisema päästöseuranta. Kaukolämmön päästöt lähes puolittuivat, koska fossiilisten polttoaineiden käyttö vähentyi huomattavasti.
Lämmitä juhannussauna oikein15.6.2026 09:10:00 EEST | Tiedote
Puusauna on monelle suomalaiselle tärkeä juhannusperinne. Huolehdithan kuitenkin, että lämmität saunan siten, että terveydelle haitallisia päästöjä syntyy mahdollisimman vähän. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY antaa viisi vinkkiä, joilla saunan lämmitys onnistuu vähäpäästöisemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme