SDP EDUSKUNTA

Korjattu: SDP:n Kim Berg: Pakkotöihin ei ole vielä syytä pakottaa

29.4.2020 17:13:08 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Korjattu versio aiemman tulleesta tiedotteesta

Kansanedustaja Kim Bergin (sd) mukaan yliopisto- ja keskussairaaloissa on otettu käyttöön valmiuslain mukaiset terveydenhoitoalan työvelvoitteet eli pakkotyö, vaikka siihen ei ole ollut muuta tarvetta kuin työnantajien intressit.

Hoitajataustainen Berg kertoo saaneensa sairaaloista viestejä, joiden mukaan työntekijöitä on valmiuslain nojalla pakotettu mm. ylitöihin, vuoronvaihtoihin ja lomia siirretty. Bergin mukaan koronaepidemian vuoksi ei vielä kuitenkaan olla tilanteessa, jossa näitä äärimmäisiä keinoja voisi ottaa täysimääräisesti käyttöön.

- Valmiuslakia ei tule soveltaa ennen kuin olemme tilanteessa, jossa poikkeusten käyttö on välttämätöntä ja viimesijainen keino työntekijäresurssien turvaamiseksi, Berg toteaa.

Jos tilanne jatkuu näin, on Bergin mukaan vaarana, että terveydenhuollolle elintärkeä henkilökunta uupuu ennen aikojaan. Siitä seuraisin vakavia ongelmia, jos pakkotyötä jouduttaisiin tällöin ottamaan laajamittaisesti käyttöön. Hän muistuttaa työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan todenneen, että yhteiskunnan kriittisten toimintojen turvaaminen edellyttää kriittisillä aloilla työskentelevien jaksamisen turvaamista.

- Tätä pykälää eivät työnantajat nyt noudata. Jos epidemia pitkittyy, se voi johtaa henkilöstön kuormittumiseen. Nyt olisi äärimmäisen tärkeää pitää huolta siitä, että henkilöstö ei pala jo nyt loppuun. Valmiuslakia ei tule soveltaa lyhytnäköisesti työnantajan omien etujen mukaisesti, valiokunnan jäsen Berg sanoo.

Bergin mielestä on erikoista, että samalla kun suunnitellaan yt-neuvotteluja henkilökunnan lomauttamiseksi, turvaudutaan valmiuslain toimiin.

- Työnantajilla on nyt velvollisuus huolehtia työntekijöiden terveydestä ja turvallisuudesta ja heidän jaksamisensa yksilöllisestä arvioimisesta, Berg muistuttaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote

Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.

SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote

Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.

SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye