HSL Helsingin seudun liikenne

Korjaus HSL:n tiedotteeseen 22.5.; Yhä useampi työkone kulkee uusiutuvalla polttoaineella

23.5.2019 09:45:59 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Jaa
Eilisessä tiedotteessamme oli harmillinen virhe. Kerroimme, että HSL:n tilaama bussiliikenne ja Helsingin kaupungin hyötyajoneuvot mukaan lukien työkoneet siirtyvät käyttämään vain uusiutuvia polttoaineita vuoteen 2020 mennessä. Oikea vuosiluku on 2025.

Tiedote korjattuna löytyy osoitteesta: https://www.hsl.fi/uutiset/2019/liikenteen-paastot-pienemmiksi-yha-useampi-tyokone-kulkee-uusiutuvalla

Muutoin tiedotteen sisältö on pysynyt samana. Pahoittelemme virhettä.

Tietoja julkaisijasta

HSL Helsingin seudun liikenne
HSL Helsingin seudun liikenne
Opastinsilta 6 A
00520 Helsinki

09 4766 4444http://www.hsl.fi

HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne

HSL:n hallituksen puheenjohtajat: Yhteistyöllä tuloksia – HSL:n lippujen reaalihinnat laskevat ja matkustajamäärät kasvavat27.10.2026 14:49:49 EET | Tiedote

HSL:n hallitus päätti esittää yhtymäkokoukselle, että vuoden 2027 lippujen hintoihin tehdään keskimäärin 1,8 prosentin indeksitarkistus. Jos yleinen hintataso nousee ennustetusti 1,9 prosenttia, lippujen keskimääräiset reaalihinnat laskevat. Suhteessa muuhun kulutukseen joukkoliikenteestä tulee hieman edullisempaa. Samalla huolehditaan vastuullisesti kuntataloudesta pitkällä aikavälillä.

HSL panostaa tulevina vuosina kasvuun – lippujen hintoihin maltillisia muutoksia ensi vuodelle27.10.2026 11:13:04 EET | Tiedote

HSL hallitus hyväksyi kuntayhtymän toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2027–2029 ja päätti vuoden 2027 lippujen hinnoista kokouksessaan tiistaina 27.10.2026. Joukkoliikenteellä matkustamisen kasvu ja sitä kautta lipputulojen lisääntyminen sekä toiminnan tehostaminen hillitsivät hinnankorotusten tarvetta. Lisäksi Junatien metrokatkon vuoksi kuntien osuus HSL:n rahoituksesta kasvaa vuodelle 2027. Lippujen hintoihin tulee ensi vuodelle keskimäärin noin 1,8 prosentin korotus, joka alittaa kuluttajahintaindeksin ennakoidun vuosimuutoksen.

Ratikkaliikenne Kruunusilloilla käynnistyy 7. marraskuuta – maailman kauneimman ratikkareitin avajaisia juhlistetaan tapahtumilla26.10.2026 13:39:10 EET | Tiedote

Kruunusiltojen ratikkaliikenne käynnistyy lauantaina 7. marraskuuta klo 10, kun uudet ratikkalinjat 11 ja 12 aloittavat liikenteen. Kutsumme kaupunkilaisia tutustumaan uusiin ratikkalinjoihin ja kokemaan merellinen Helsinki ja kaupunginosat reitin varrella. Avajaispäivää juhlistetaan kaikille avoimissa tapahtumissa Korkeasaaressa, Kruunuvuorenrannassa, Yliskylässä ja Hakaniementorilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye