Korjaus rahastotiedotteeseen 9.12.2022 kello 14.24

Sijoitusrahastoihin 364 miljoonaa uusia sijoituksia – pitkän koron rahastoissa tuottoisa marraskuu
Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin marraskuussa yhteensä 364 miljoonaa euroa uutta pääomaa. Rahastopääoma kasvoi myös suotuisan markkinakehityksen ansiosta. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 137 miljardia euroa.
Marraskuussa uusia pääomia sijoitettiin osakerahastoihin yhteensä 475 miljoonaa euroa ja yhdistelmärahastoihin yhteensä 37 miljoonaa euroa. Pitkän koron rahastoihin sijoitettiin 102 miljoonaa euroa ja vaihtoehtoisiin rahastoihin yhteensä 16 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin lyhyen koron rahastoista 266 miljoonaa euroa.
milj. EUR |
Nettomerkinnät marraskuu 2022 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 30.11.2022 |
Osakerahastot |
475 |
-1 587 |
53 876 |
Yhdistelmärahastot |
37 |
315 |
29 592 |
Pitkän koron rahastot |
102 |
-791 |
27 871 |
Lyhyen koron rahastot |
-266 |
-3 557 |
14 161 |
Vaihtoehtoiset rahastot |
16 |
932 |
11 251 |
YHTEENSÄ |
364 |
-4 689 |
136 751 |
Marraskuussa keskeiset globaalit osakeindeksit nousivat. Yhdysvalloissa inflaation hidastuminen ennakko-odotuksia enemmän antoi myötätuulta osakekurssien myönteiselle kehitykselle.
Rahapolitiikan odotetaan edelleen kiristyvän Yhdysvalloissa ja Euroopassa korkean inflaation selättämiseksi. Yhdysvaltain keskuspankki ilmoitti kuitenkin hillitsevänsä korkojen noston tahtia.
Kiinassa maan johto lopetti osan tiukoista koronarajoitustoimista, jotka haittasivat maan talouskasvua. Positiivinen markkinavire levisi globaalisti eri mantereiden osakeindekseihin.
Marraskuu oli pitkän koron rahastoihin sijoittaneille tuottoisa kuukausi. Pitkät korot laskivat, mikä vaikutti pitkän koron rahastojen arvostuksiin positiivisesti. Yrityslainojen riskimarginaalit kapenivat. Myös esimerkiksi Yhdysvaltojen ja Saksan 10 vuoden joukkovelkakirjalainojen korot laskivat. Keskuspankkien korkopäätösten seurauksena lyhyet korot nousivat, mikä vaikutti lyhyen koron rahastojen arvostuksiin negatiivisesti.
"Osake- ja korkosijoittajan näkökulmasta marraskuu oli pitkästä aikaa pääasiassa tuottoisa kuukausi. Historiassa saadut tuotot eivät kuitenkaan ole tae tulevista tuotoista. Talouden taantuman uhasta puhutaan paljon ja se mainitaan myös useissa yritysten antamissa tulosnäkymissä. Toisaalta esimerkiksi Yhdysvalloissa työllisyysluvut ovat pysyneet edelleen hyvällä tasolla. Osakesijoittaja joutuu nyt pohtimaan, mihin suuntaan maailmantalous kehittyy ensi vuonna ja kuinka paljon odotuksista on jo hinnoiteltu osakekursseihin”, analysoi johtava asiantuntija Mariia Somerla Finanssiala ry:stä (FA).
Osakerahastoissa uusia varoja sijoitettiin pääasiassa Eurooppaan, Pohjois-Amerikkaan, eri toimialoille ja globaalisti sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 468 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin vain Pohjoismaihin ja kehittyville markkinoille sijoittavista rahastoluokista, yhteensä 32 miljoonaa euroa. Kaikkien rahastoluokkien vuosituotot ja Sharpen 12 kk:n arvot olivat miinusmerkkisiä. Mitä suurempi Sharpen luku on, sitä paremmin rahasto on tuottanut suhteessa riskiinsä.
milj. EUR |
Nettomerkinnät marraskuu 2022 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 30.11.2022 |
Tuotto |
Suomi |
20 |
-312 |
5 771 |
-13 % |
Pohjoismaat |
-12 |
-259 |
7 087 |
-22 % |
Eurooppa |
190 |
-561 |
5 450 |
-12 % |
Pohjois-Amerikka |
96 |
-173 |
7 708 |
-4 % |
Japani |
13 |
-17 |
541 |
-14 % |
Tyynenmeren alue |
6 |
-38 |
895 |
-10 % |
Kehittyvät markkinat |
-20 |
-272 |
4 548 |
-11 % |
Maailma |
139 |
60 |
20 306 |
-9 % |
Toimialarahastot |
43 |
-15 |
1 570 |
-10 % |
YHTEENSÄ |
475 |
-1 587 |
53 876 |
|
Pitkän koron rahastoissa uusia varoja sijoitettiin pääasiassa euroalueen luokiteltuihin yrityslainoihin sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 239 miljoonaa euroa.Varoja lunastettiin globaalisti luokiteltuihin ja korkeariskisiin yrityslainoihin, euroalueen valtionlainoihin ja kehittyville markkinoille sijoittavista rahastoista yhteensä 142 miljoonaa euroa. Kaikkien rahastoluokkien vuosituotot ja Sharpen 12 kk:n arvot olivat miinusmerkkisiä.
milj. EUR |
Nettomerkinnät marraskuu 2022 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 30.11.2022 |
Tuotto |
Valtioriski EUR |
-11 |
243 |
5 314 |
-13,7 % |
Luokitellut yrityslainat EUR |
239 |
13 |
8 891 |
-11,7 % |
Korkeariskiset yrityslainat EUR |
2 |
-74 |
3 263 |
-8,5 % |
Valtioriski maailma |
3 |
55 |
202 |
-6,3 % |
Luokitellut yrityslainat maailma |
-73 |
-710 |
6 059 |
-8,7 % |
Korkeariskiset yrityslainat maailma |
-35 |
-56 |
1 447 |
-9,2 % |
Kehittyvät markkinat |
-23 |
-262 |
2 696 |
-9,3 % |
YHTEENSÄ |
102 |
-791 |
27 871 |
|
Rahastoraportti, marraskuu 2022
Markkinakatsaus, marraskuu 2022
Tilastokeskuksen vuoden 2020 varallisuustutkimuksen mukaan noin 1,3 miljoonalla suomalaisella oli rahastosijoituksia.Sijoitusrahastovarallisuuden mediaani on 4 000 euroa.Suomeen on rekisteröity 24 rahastoyhtiötä. Kotimaisten sijoitusrahastojen lukumäärä oli yhteensä noin 500 kpl.
ESG-arvosana mittaa rahaston omistusten kykyä hallita ympäristöön, sosiaalisiin tekijöihin ja hyvään hallintotapaan liittyviä keski- ja pitkän aikavälin riskejä ja mahdollisuuksia. Rahastojen ESG-tekijöistä ei ole vielä yhtenäistä sääntelyä tai ohjeistusta. Siksi eri palveluntuottajien tarjoamat luvut voivat jonkin verran vaihdella rahastoittain, kohdeyhtiöittäin ja markkinoittain.
Suomen Sijoitustutkimus Oy:n FA:lle tuottama Rahastoraportti sisältää MSCI Inc:n analyysiin perustuvat rahastokohtaiset ESG-arvosanat ja ESG-kattavuuden. Ne kuvaavat sitä, miten rahaston sijoitukset huomioivat sosiaalisia, ympäristöllisiä sekä hallinnollisia tekijöitä. Luvut tarjoavat työkalun tarkastella vastuullisen sijoittamisen aspektia rahastoissa. ESG-arvosanojen asteikko on 0 - 10, jossa 10 on paras mahdollinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mariia SomerlaJohtava asiantuntija
Puh:+358 20 793 4292mariia.somerla@finanssiala.fiJohannes PalmgrenMonimediatoimittaja
Puh:+358 20 793 4229johannes.palmgren@finanssiala.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Finanssiala - Uudistuvan alan ääni
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Jopa 15-vuotiaita värvätty rahamuuleiksi – Pankkitilin luovuttaminen rikollisten käyttöön voi johtaa raskaisiin rikossyytteisiin ja jopa väkivallan uhkaan18.9.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Huijauksilla ja muilla rikoksilla hankittujen rahojen alkuperän häivyttämiseen käytetään muulitilejä. Muuli antaa tilinsä rahanpesuun eli rikoksilla saatujen varojen vastaanottamiseen ja edelleen lähettämiseen. Rikolliset värväävät palkkiota vastaan muuleiksi jopa 15-vuotiaita. Finanssiala ry varoittaa, että rahamuuliksi ryhtymällä saattaa helposti saada niskaansa raskaat rikossyytteet. Varojen siirtelyyn muuleja tarvitsevat sekä kotimaiset että ulkomaiset verkkorikolliset. Toiminta on toisinaan ammattimaista rikollisuutta, ja yhteistyön jatkamisesta kieltäytyminen voi johtaa myös väkivaltaan tai sen uhkaan. Lainsäädäntö estää pankkeja vaihtamasta tietoja muulitileistä.
Kutsu: Säästävätkö suomalaiset väärässä paikassa? Ilmoittaudu Vakuutustutkimuksen julkistuswebinaariin 22.9.202516.9.2025 12:52:31 EEST | Tiedote
Vapaaehtoisten vakuutusten suosio on pudonnut selvästi. Asia käy ilmi Finanssiala ry:n (FA) uusimmasta Vakuutustutkimuksesta, joka julkaistaan webinaarin yhteydessä. Mistä ilmiö johtuu? Pitääkö olla huolissaan? Tätä kysymme webinaarissamme maanantaina 22.9.2025 klo 13–13.45. Tervetuloa linjoille!
Ahosniemi: Fivan huoli sijoitus- ja muiden huijausten kasvusta aiheellinen – Tarkista aina houkuttelevan sijoitustarjouksen tekijän taustat15.9.2025 16:57:38 EEST | Tiedote
Pankki-, eläke- ja vakuutussektoreiden vakavaraisuus säilyi vahvana vuoden ensimmäisellä puolikkaalla, tiedottaa Finanssivalvonta (Fiva). Fiva muistuttaa, että huijausten estämiseen on kiinnitettävä erityistä huomiota ja varoittaa sijoitushuijausten lisääntymisestä. Ennen kuin tarttuu sijoitustarjoukseen, kannattaa tarkistaa tarjoajan taustat, kuten toimilupa. Finanssiala ry muistuttaa, että pankkien keinot torjua huijauksia ovat rajalliset: tehokkainta olisi iskeä huijausten alkulähteille.
Rahastoista lunastettiin elokuussa 600 miljoonaa euroa – Markkinakehitys piti yhteenlasketun rahastopääoman arvon 191 miljardissa9.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomeen rekisteröidyistä sijoitusrahastoista lunastettiin elokuussa yhteensä 598 miljoonaa euroa pääomia. Myönteisen markkinakehityksen ansiosta rahastopääoma pysyi ennallaan. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 191 miljardia euroa.
Pankkibarometri: Kotitalouksien ja yritysten luotonkysynnät hyvässä vireessä – yritysrahoituksessa erityisesti pankkiluotot kasvussa4.9.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Kotitaloudet ovat kysyneet luottoja kesän 2025 aikana selvästi enemmän kuin vuosi sitten, selviää Finanssiala ry:n Pankkibarometrista. Odotukset kotitalouksien loppuvuoden lainanottohalukkuudesta ovat myös hyvin myönteiset, vaikkakin ne ovat hieman maltillistuneet alkuvuodesta. Myös yritykset ovat kysyneet luottoja enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Odotukset investointien rahoittamisesta lainarahalla ovat myönteiset, mutta taso on edelleen suhteellisen matala. Pankkibarometrissaan Finanssiala ry kysyy neljännesvuosittain pankinjohtajien käsityksiä ja odotuksia luotonkysynnän ja eri sijoitusmuotojen kehityksestä. Barometrikysely III/2025 tehtiin pankinjohtajille elokuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme