Korjaus tiedotteeseen: tarkennus ostajasta lisätty: Lapti myi Kuopion Portin C-vaiheen liike- ja toimitilat Nyfosalle
11.1.2022 09:50:26 EET | Rakennusliike Lapti Oy | Tiedote

Kuopion Portti on monipuolinen kokonaisuus, johon kuuluu asuntoja, palveluasuntoja, päiväkoti, toimisto- ja liiketiloja, pysäköintilaitos ja matkustajien odotustilat. Kiinteistössä avautuu myös K-Supermarket. Kuopion rautatieaseman ja linja-autoaseman viereen maaliskuussa 2022 valmistuvan Kuopion Portin viimeisen eli C-vaiheen 4.500 neliön toimisto- ja liiketilat ovat lähes täyteen vuokrattuja.
Olemme tyytyväisiä Nyfosan kanssa solmitusta kaupasta. Olemme koko ajan pitäneet Kuopion Porttia houkuttelevana kohteena keskeisien sijaintinsa ja loistavien liikenneyhteyksiensä vuoksi. Toimistotiloja on vielä tarjolla, mutta kaikki liiketilat ovat jo vuokrattuja” kertoo toimitusjohtaja Timo Pekkarinen Rakennusliike Lapti Oy:stä.
C-osan toimisto- ja liiketiloille haetaan Leed Gold -tasoinen ympäristösertifiointi hankkeen valmistuttua. Kuopion Portin suunnittelussa on kiinnitetty erityistä huomiota ympäristöystävällisiin energiaratkaisuihin. Rakennuksen lämmityksessä ja viilennyksessä käytetään maalämpöä. Pysäköintitalon katolla on 1500 m2:n aurinkopaneelikenttä, jolla tuotetaan sähköä kiinteistön tarpeisiin.
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Lapti on vakavarainen rakentaja, joka keskittyy toiminnassaan kohtuuhintaisten asuntojen uudisrakentamiseen Suomen suurimmissa kasvukeskuksissa. Laptin palveluvalikoimaan kuuluu lisäksi laadukkaiden liike- ja toimitilojen, koulujen ja terveydenhuoltokiinteistöjen sekä päivähoito- ja hoivakiinteistöjen rakentaminen maanlaajuisesti. Rakennusliike Lapti -konsernin palveluksessa oli tilikauden päättyessä noin 600 henkilöä. www.lapti.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Koulutuskeskus Valon laajennusosa avautui Ylöjärvellä – mahdollistaa uutta koulutustarjontaa3.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Koulutuskeskus Valo laajeni syyslukukauden 2026 alkaessa uusilla ja ainutlaatuisilla teknologiaan ja matemaattisiin aineisiin suunnatuilla tiloilla.
Kempeleeseen uusia kerrostalokoteja – Lapti käynnistää uuden omistusasuntokohteen rakentamisen Kempeleen keskustassa17.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Lapti aloittaa elokuun aikana uuden kerrostalon rakentamisen Kempeleen keskustaan. Asunto Oy Kempeleen Loisteeseen valmistuu 28 omistusasuntoa loppuvuodesta 2027. Kohde tuo Kempeleeseen uusia kerrostalokoteja omistusasumiseen muutaman vuoden tauon jälkeen.
Rakennusliike Laptille myönnetty kolme ISO-sertifikaattia18.6.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Laptille on myönnetty kolme kansainvälistä ISO-sertifikaattia: ISO 9001 -laatusertifikaatti, ISO 14001 -ympäristösertifikaatti sekä ISO 45001 -työterveys- ja työturvallisuussertifikaatti.
Ata Gears laajentaa toimitilojaan Tampereen Linnainmaalla26.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Metalliteollisuusyritys ATA Gears investoi merkittävästi tuotantonsa kehittämiseen Tampereen Linnainmaalla. Rakennusliike Lapti on aloittanut laajennustyöt kiinteistöyhtiö Kielon omistamassa Hautalankadulla sijaitsevassa tehdaskiinteistössä. Uusien tilojen myötä ATA Gears laajentaa tuotantoaan ja siirtää Atalassa sijaitsevan pääkonttorinsa Linnainmaalle alkuvuodesta 2027 alkaen.
Tammelan koulun ja Sara Hildén -akatemian perusparannus ja rakentaminen alkavat Tampereella26.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tammelan koulun ja Sara Hildén -akatemian perusparannus ja uudisrakentaminen alkavat kesäkuussa Tampereella. Tampereen tilapalvelut ja Rakennusliike Lapti allekirjoittivat urakkasopimuksen 25.5.2026. Urakassa Tammelan koulun ns. tiilikoulu uudistuu: huonokuntoinen osa puretaan ja korvataan uudisrakennuksella ja suojeltu osa perusparannetaan. Uudistettu koulu avautuu käyttöön elokuussa 2028.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
