Korkeakoulu tukee! 11 organisaatiota urakoi parempaa opiskelijahyvinvointia suurhankkeessa – mukana 36.200 opiskelijaa
30.9.2021 08:04:00 EEST | Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) | Tiedote

Etäopiskelu ja -työskentely tulivat kertarysäyksellä osaksi arkeamme pandemian myötä. Muutos on voinut olla musertava erityisesti opiskelijoille, jotka ovat joutuneet selviytymään uudessa ja ainutkertaisessa elämänvaiheessa verkkoyhteisöllisyyden voimin.
- Jo ennen etäopiskeluun siirtymistä monilla korkeakouluopiskelijoilla on ollut haasteita jaksamisen, elämänhallinnan ja mielenterveyden kanssa, ja pandemian vaikutuksesta haaste on syventynyt entisestään, toteaa projektipäällikkö Leea Naamanka Diakista.
Opiskelijoiden hyvinvointiin on panostettu pandemian aikana ja sen jälkimainingeissa monissa korkeakouluissa osana perustoimintaa. Lisäksi toimeen on nyt ryhdytty laajalla hankeyhteistyöllä, jossa on mukana 11 korkeakoulua, opiskelijajärjestöä tai muuta järjestökumppania. Ohjauksella hyvinvointia (OHJY) -hanke tavoittaa jopa 36.200 opiskelijaa. Opetus- ja kulttuuriministeriön varoin toteutettavan hankkeen yhteisbudjetti on jopa 808 500 euroa.
- Kunnianhimoisena tavoitteenamme on Suomen hyvinvoivimmat opiskelijat vuonna 2023. Astelemme tätä kohti monin, konkreettisin toimin sekä kehittämällä pitkäjänteistä opiskelijahyvinvoinnin mallia, Naamanka kertoo.
Toimia opiskelijan lähellä ja opiskelijahyvinvoinnin malli
Hankkeessa on jo kehitetty useita matalan kynnyksen palveluita opiskelijoille, kuten kuraattoripäivystyksiä Discordissa ja etuutorointia osana opiskelijoiden vertaisohjausta. Osa tukitoimista on oppilaitoskohtaisia ja osaa kehitetään yhdessä laajan verkoston kanssa.
Käytännönläheisten ja opiskelijan arjessa näkyvien uusien tukimuotojen tarjoamisen lisäksi hankkeen keskeinen tavoite on luoda korkeakouluille opiskelijahyvinvoinnin malli. Malli on monistettavissa oppimisen erilaisiin toimintaympäristöihin ja käytettävissä myös muissa kuin hankkeessa mukanaolevissa korkeakouluissa.
- Keskeistä on mallin yhteiskehittäminen opiskelijoiden kanssa. Mallin ytimessä on opiskelu- ja elämänhallintataitojen vahvistamisen ja yksinäisyyden vähentämisen toimet, jotka viedään korkeakoulujen arkeen, sanoo lehtori Teija Rautiola Metropolia Ammattikorkeakoulusta.
Opiskelija, sinut on haastettu!
Hanke toimii läheisesti opiskelijoiden kanssa, ja nyt haastamme opiskelijat mukaan jakamaan parhaat vinkkinsä jaksamiseen. Haaste toteutuu hankkeen ja mukana olevien organisaatioiden Instagram story -osioissa 30.9.–5.10.
- Kaikkein tärkeintä itsestään huolehtiminen on silloin, kun sille ei tunnu löytyvän aikaa. Laitetaan siis tällä some-haasteella hyvä kiertämään niin, että voimme jakaa parhaat vinkit omasta hyvinvoinnista huolehtimiseen arjessa. Haastetaan kaveritkin messiin, kannustaa hankkeessa harjoitteluaan tekevä opiskelija Saara Olsbo.
Kampanjatili löytyy Instagramista @korkeakoulutukee sekä mukana olevien organisaatioiden Instagramista.
Katse myös henkilöstöön
Opiskelijoiden ohella korkeakoulujen henkilöstö on hankkeen keskeinen kohderyhmä ja voimavara. Henkilöstölle kehitetään käytännön työkaluja ja materiaalia, joiden avulla he voivat tukea opiskelijoiden hyvinvointia sekä vahvistaa opiskelijoiden yhteisöllisyyttä korkeakouluissa.
- Tarjoamme henkilöstölle koulutusta jaksamisesta, opiskelu-uupumuksen tunnistamisesta sekä opiskelijan tukemisesta. Henkilöstön mielenterveysosaamista tukemalla tuemme myös opiskelijaa – osaava henkilöstö tunnistaa tukea tarvitsevan ja osaa ohjata häntä eteenpäin, sanoo asiantuntija Päivi Kohta Nyyti ry:stä.
Ohjauksella hyvinvointia (OHJY) hanketta hallinnoi Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak). Osatoteuttajina ovat mukana korkeakouluista Kajaanin ammattikorkeakoulu (Kamk), Metropolia Ammattikorkeakoulu, Oulun ammattikorkeakoulu (Oamk), Oulun yliopisto ja Turun ammattikorkeakoulu sekä opiskelijakunnista Opiskelijakunta KAMO, Opiskelijakunta O’Diako ja Opiskelijakunta TUO sekä järjestökumppaneista Nyyti Ry ja Diakonissalaitos / Vamos nuoret. Hanke saa rahoitusta opetus- ja kulttuuriministeriöltä. Hankkeen toiminta-aika on 6.4.2021–31.12.2023.
Tutustu toimintaan
>> hankkeen verkkosivut http://korkeakoulutukee.fi
>> seuraa somessa #korkeakoulutukee ja #universitysupports
>> osallistu hyvinvointihaasteeseen 30.9.–5.10. Instagramissa @korkeakoulutukee
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Leea NaamankaProjektipäällikkö, OHJY-hankeDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 339 8910leea.naamanka@diak.fiNiina MäenpääViestinnän asiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 507 6260niina.maenpaa@diak.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Uudenlaista koulutusta muuttuviin turvallisuusilmiöihin: Diak ja Prevenza vastaavat maalittamiseen ja radikalisoitumiseen16.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) ja Prevenza Oy ovat allekirjoittaneet yhteistyösopimuksen, jonka myötä Prevenzan koulutukset tulevat osaksi Diakin täydennyskoulutustarjontaa. Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa asiantuntijoiden ja organisaatioiden resilienssiä ja turvata toimintakykyä muuttuvassa turvallisuusympäristössä.
Yhteishaku alkaa – Diakin Oulun-kampuksella voi opiskella verkkopainotteisesti sairaanhoitajaksi9.3.2026 08:01:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 10.–24. maaliskuuta.
Yhteishaku alkaa – Diak tarjoaa useita verkossa suoritettavia AMK- ja YAMK-koulutuksia9.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 10.–24. maaliskuuta.
Yhteishaku alkaa – Diakin Porin-kampuksella 70 aloituspaikkaa terveysalan AMK-koulutuksiin9.3.2026 07:58:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 10.–24. maaliskuuta.
Eurooppalaisia ratkaisuja soten haasteisiin: Diak mukaan EduCare 5.0 ‑allianssiin28.1.2026 09:45:00 EET | Tiedote
Diak on kutsuttu mukaan European Universities Initiative (EUI) hakemusta valmistelevaan EduCare 5.0 -allianssiin. Konsortion tavoitteena on vahvistaa sosiaalista kestävyyttä uudistamalla eurooppalaista terveysalan koulutusta ja terveys- sekä hyvinvointipalveluja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


