Korkeimman hallinto-oikeuden yleiskaavapäätös ei vaaranna Helsingin lähivuosien kaavoitustavoitteita
8.11.2018 12:37:52 EET | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus on antanut tänään 8. marraskuuta päätöksensä Helsingin yleiskaavasta.
Yleiskaavan esitystapa todettiin lainmukaiseksi.Helsingin yleiskaava on laadittu edeltävistä yleiskaavoista poikkeavalla esitystavalla. Kaavakartta on jaettu 100 x 100 metrin suuruisiin ruutuihin, joille on merkitty pääkäyttötarkoitus.
Helsingin hallinto-oikeuden helmikuussa tekemä ratkaisu yleiskaavasta jäi suurimmalta osaltaan voimaan. Yleiskaavasta kumottiin eräitä osia. Muilta osin yleiskaava sai kuitenkin nyt lainvoiman. Kumotuilta osin voimaan jää yleiskaava 2002.
Ratkaisun vaikutukset jatkosuunnitteluun
Helsingin uusi yleiskaava on asemakaavoituksen ja liikennesuunnittelun lähtökohta Helsingissä. Uuden yleiskaavan strategiset päämäärät ovat tavoitteena koko kaupungin alueella.
Helsingin maankäytön suunnittelua voidaan jatkaa yleiskaavan toteuttamisohjelman mukaisesti eli suunnittelu etenee mm. Raide-Jokerin varren, Vihdintien bulevardin, sekä Tuusulanväylän bulevardin osalta. Päätös ei vaikuta Helsingissä merkittävästi 2020-luvun kaavoituksen ohjelmoituun toteuttamiseen.
Myös Malmin lentokentän alueella uusi yleiskaava tulee voimaan ja suunnittelua voidaan jatkaa sen pohjalta. Tuomarinkylän kartanon alueella raitiotieyhteys ja lähikeskusta voidaan toteuttaa sekä Tuusulanväylän vartta tiivistää asuntorakentamiseen. Rakentamista ei voi kuitenkaan ulottaa valtakunnallisesti merkittävien rakennettujen kulttuuriympäristöjen RKY-alueelle.
Korkein hallinto-oikeus kumosi yleiskaavan merkinnät koskien Länsiväylän, Turunväylän, Hämeenlinnanväylän ja Lahdenväylän kaupunkibulevardeja. Viikin-Malmin pikaraitiotie voidaan toteuttaa yleiskaava 2002:n pohjalta, vaikka Lahdenväylän kaupunkibulevardimerkintä kumottiin.
Vartiosaaren osalta yleiskaavan merkinnät kumottiin. Yleiskaava 2002:ssa Vartiosaari on merkitty selvitysalueeksi, jonka maankäyttö ratkaistaan yleiskaavalla tai osayleiskaavalla. Vartiosaaren jatkosuunnittelun tavoitteita arvioidaan myöhemmin.
Helsingin yleiskaavan kaava-aineisto
Korkeimman hallinto-oikeuden päätös
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Rikhard Manninen
yleiskaavapäällikkö
kaupunkiympäristön toimiala
puh. 09 310 37160
rikhard.manninen@hel.fi
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimialaPL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 21.5.202621.5.2026 18:09:15 EEST | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 21.5.2026 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 4.6.2026
Byggnadstillsynen i Helsingfors ger anvisningar för att säkerställa säkerheten hos balkongskivor21.5.2026 12:34:52 EEST | Pressmeddelande
Olycksutredningscentralen gav 21.5.2026 ett meddelande om risk för olycka som gäller balkongskivor i cementfiber. I hållfasthetstester har det konstaterats att cementfiberskivor inte lämpar sig som fallskydd.
Helsingin rakennusvalvonta ohjeistaa varmistamaan parvekelevyjen turvallisuuden21.5.2026 12:34:52 EEST | Tiedote
Onnettomuustutkintakeskus antoi 21.5.2026 onnettomuusuhkailmoituksen, joka koskee sementtikuituisia parvekelevyjä. Lujuustesteissä todettiin, että sementtikuituinen levy ei ole sopiva putoamissuojaksi tai estämään putoamista.
Bekämpa invasiva arter med ett mobilspel – och tjäna pengar21.5.2026 09:20:47 EEST | Pressmeddelande
I Helsingfors kan man igen i sommar tjäna arvoden genom att rensa bort skadliga jättebalsaminer och lupiner med hjälp av mobilspelet Crowdsorsa. Vem som helst kan delta i bekämpningen genom att ladda ner appen i sin egen smarttelefon och gå ut i naturen. Totalt 13 000 euro delas ut i arvoden till dem som deltar i spelet.
Vieraslajeja voi jälleen torjua mobiilipelillä – ja tienata samalla rahaa21.5.2026 09:20:47 EEST | Tiedote
Helsingissä voi tulevana kesänä jälleen ansaita palkkioita hävittämällä haitallista jättipalsamia ja lupiinia Crowdsorsa-mobiilipelin avulla. Jokainen voi osallistua torjuntatyöhön lataamalla sovelluksen omaan älypuhelimeen ja lähtemällä luontoon. Peliin osallistuville on jaossa yhteensä 13 000 euroa palkkioina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme