Koronapandemia lisäsi eläinsuojeluvalvonnan tarvetta vuonna 2020
Eläinsuojelutarkastusten määrä kasvoi
Vuonna 2020 Helsingin valvontaeläinlääkärit tekivät 321 eläinsuojelutarkastusta, kun vuonna 2019 tarkastusten määrä oli 251. Suurin osa tarkastuksista tehtiin yksityisiin asuntoihin eläinsuojeluilmoitusten perusteella. Eläinsuojelutarkastusten määrä kasvoi vuoteen 2019 verrattuna, vaikka koronaepidemian vuoksi keväällä tehtiin vain välttämättömät tarkastukset ja eläinsuojelutapauksia selvitettiin myös puhelimitse.
“Alkuvuodesta 2020 eläinsuojeluilmoitusten määrä väheni, mutta kesästä lähtien ilmoitusten määrä alkoi kasvaa. Vakavien tapausten määrä lisääntyi vuoden aikana”, toteaa johtava valvontaeläinlääkäri Päivi Lahti.
Eläinsuojelutarkastuksilla tehtiin paljon toimenpiteitä
Toimenpiteisiin ryhdyttiin vuonna 2020 useammin kuin joka toisella tarkastuksella. Noin joka kolmannella tarkastuksella annettiin määräyksiä tai kieltoja ja noin joka viidennellä tarkastuksella ryhdyttiin kiireellisiin toimiin. Kiireellisiä toimia ovat muun muassa tilapäinen hoidon hankkiminen eläimelle tai uudelleensijoitus. Lisäksi lievempiin epäkohtiin annettiin neuvoja ja ohjeita.
Tavallisimpia epäkohtia olivat eläinten puutteellinen ruokinta ja juotto, liikunnan saanti, eläinlääkärin hoito, pitopaikan puhtaus sekä turvallisuuden laiminlyönti. Kiireellisiin toimiin ryhdyttiin, jos eläin oli hylätty tai omistaja oli vakavasti laiminlyönyt eläimensä ja sen pitopaikan. Syrjäytyminen ja ongelmien kasautuminen heijastuvat myös eläinten hoitoon.
Eläinten laittomia maahantuonteja selvitettiin
Eläinten laitonta maahantuontia selvitettiin 25 tarkastuksella, ja lisäksi kymmeniä tapauksia selviteltiin asiakirjojen perusteella. Tarkastusten määrä oli hieman pienempi kuin aiempina vuosina, mikä todennäköisesti johtui tiukoista matkustusrajoituksista. Useissa tapauksissa eläimiä oli tuotu useita kerralla. Suurin osa tarkastuksista koski Virosta tuotuja koiria, joilla ei ollut raivotautirokotusta eikä kasvattajavakuutusta eläimen alkuperästä tai mikrosiru puuttui.
Eläinten vientitarkastusten määrä väheni
Vuonna 2020 valvontaeläinlääkärit tekivät 85 eläinten vientitarkastusta, joilla laadittiin yhteensä 101 vientitodistusta. Vuonna 2019 kirjoitettiin 250 vientitodistusta. Vientitarkastusten määrä pieneni koronaepidemian aiheuttamien matkustusrajoitusten vuoksi. Myös suuret eläintapahtumat, joiden yhteydessä yleensä myönnetään runsaasti vientitodistuksia, peruutettiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
johtava valvontaeläinlääkäri
Päivi Lahti
Helsingin kaupungin ympäristöpalvelut
paivi.h.lahti(at)hel.fi
puh. 040 680 3238
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Senaatintorilla parannetaan tapahtumapuitteita4.7.2025 10:31:51 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki rakentaa Senaatintorille sähkökeskuksia sekä vesi- ja viemärikaivot tapahtumien käyttöön. Työt alkavat heinäkuussa ja valmistuvat marraskuussa.
Nya spårövergångar gör spårvagnstrafiken smidigare i stadskärnan – fotgängare väjer för spårvagnarna4.7.2025 08:43:15 EEST | Pressmeddelande
Spårövergångar, som är bekanta från de nya snabbspårvägarna, finns nu även bland annat på Busholmen, i Gräsviken och i Böle. Övergångsställena har ändrats till spårövergångar för att spårvagnarna ska kunna hålla sig bättre till tidtabellen. Vid spårövergångarna ska fotgängarna väja för spårvagnar, men vid körbanan finns fortfarande ett övergångsställe. Efter de aktuella ändringarna har innerstadens spårvägsnät nu sammanlagt cirka 40 spårövergångar.
Uudet ylityspaikat sujuvoittavat raitiovaunujen liikennettä kantakaupungissa – jalankulkija väistää raitiovaunua4.7.2025 08:43:15 EEST | Tiedote
Uusien pikaraitioteiden varrelta tuttuja raitiotien ylityspaikkoja löytyy nyt myös muun muassa Jätkäsaaresta, Ruoholahdesta ja Pasilasta. Suojateitä on muutettu ylityspaikoiksi, jotta raitiovaunut pysyvät paremmin aikataulussa. Ylityspaikoilla jalankulkijan on väistettävä raitiovaunuja, mutta ajoradan kohdalla on edelleen suojatie. Nyt tehtyjen muutosten jälkeen kantakaupungin raitiotieverkolla on yhteensä noin 40 ylityspaikkaa.
Pitäjämäen Kutomotiellä uusitaan vesijohtoja3.7.2025 11:06:17 EEST | Tiedote
Katutyöt alkavat heinäkuussa ja valmistuvat joulukuussa 2025. Remontissa rakennetaan toinen jalkakäytävä kadulle ja mahdollistetaan uudisrakentaminen kadun ympäristössä.
Den förnyade Linnankoskiparken återspeglar helsingforsarnas önskemål3.7.2025 10:39:17 EEST | Pressmeddelande
Totalrenoveringen av Linnankoskiparken blir klar den 3 juli. Önskemålet om att renovera parken kom från stadsborna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme