Koronavirukseen varautuminen Finanssivalvonnassa
12.3.2020 15:59:33 EET | Finanssivalvonta | Tiedote
Finanssivalvonnan koronavirustilannetta seurataan ja sen toimenpiteitä koordinoidaan Suomen Pankin kanssa yhteisessä ryhmässä. Varautumistoimenpiteinä henkilökuntaa on mm. ohjeistettu työskentelemään kotoa käsin 14 vuorokauden ajan omien tai perheenjäsenten virusinfektioon viittaavien oireiden vuoksi tai palattaessa Suomeen epidemia-alueilta. Virkamatkustusta on rajoitettu. Finanssivalvonta ei järjestä yleisötilaisuuksia ennen toukokuun loppua.
Finanssivalvonta on varautunut hoitamaan viranomaistehtävät henkilöstön mahdollisten sairauslomien ja karanteenien aikana, ja esimerkiksi valmius etätyöhön on Finanssivalvonnassa hyvällä tasolla.
Finanssivalvonta tekee varautumisessaan tiivistä yhteistyötä Suomen Pankin ja muiden viranomaisten kanssa sekä Euroopan Keskuspankin pankkivalvonnan ja eurooppalaisten pankki-, vakuutus- ja arvopaperiviranomaisten (EBA, EIOPA ja ESMA) kesken. Varautumisessa keskeistä on viranomaistehtävistä huolehtiminen myös häiriö- ja poikkeustilanteissa, sekä valvottaville annettavien ohjeistusten koordinointi.
Finanssivalvonta seuraa ja analysoi ja finanssimarkkinoiden tilannetta ja koronaviruksen vaikutuksia finanssimarkkinoilla ja valvottavakentässä. Finanssivalvonta julkaisee valvottavien taloudellinen tila ja riskit 31.12.2019 -raportin sekä tietoa koronaviruksen tämän hetkisistä vaikutuksista lehdistötilaisuudessa 17.3.2020. Tilaisuutta on mahdollista seurata myös Finanssivalvonnan YouTube-kanavan kautta.
Lisätietoja: Sonja Lohse ja Jyri Helenius
Milka Lahnalammi-Vesivalo
Viestintäpäällikkö | Informationschef | Head of Communications
Finanssivalvonta | Finansinspektionen | FIN-FSA
+358 9 183 5222 | Finanssivalvonta.fi | Twitter.com/FIN_FSA
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Finanssivalvonta on rahoitus- ja vakuutusvalvontaviranomainen, jonka valvottavia ovat muun muassa pankit, vakuutus- ja eläkeyhtiöt sekä muut vakuutusalalla toimivat, sijoituspalveluyritykset, rahastoyhtiöt ja pörssi. Edistämme finanssimarkkinoiden vakautta ja luottamusta sekä asiakkaiden, sijoittajien ja vakuutettujen suojaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssivalvonta
Högsta förvaltningsdomstolen har meddelat sitt beslut med anledning av Ermitage Partners Oy:s besvär17.6.2026 14:30:00 EEST | Pressmeddelande
Högsta förvaltningsdomstolen har genom sitt beslut av den 17.6.2026 bifallit Ermitage Partners Oy:s yrkande om upphävande av Finansinspektionens beslut, som förbjöd Ermitage Partners Oy att tillhandahålla investeringstjänster utan tillstånd.
Korkein hallinto-oikeus antoi päätöksensä Ermitage Partners Oy:n valitukseen17.6.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus on 17.6.2026 antamallaan ratkaisulla hyväksynyt Ermitage Partners Oy:n vaatimuksen kumota Finanssivalvonnan päätös, jolla kiellettiin Ermitage Partners Oy:ltä sijoituspalvelujen tarjoaminen ilman toimilupaa.
Supreme Administrative Court issued its decision concerning appeal by Ermitage Partners Oy17.6.2026 14:30:00 EEST | Press release
The Supreme Administrative Court, by its decision of 17 June 2026, has approved Ermitage Partners Oy’s claim for a reversal of the decision of the Financial Supervisory Authority (FIN-FSA) prohibiting Ermitage Partners Oy from offering investment services without authorisation.
Finansinspektionen observerade brister i marknadsföringen av kryptotillgångstjänster och -produkter16.6.2026 11:10:00 EEST | Pressmeddelande
Finansinspektionen observerade i sin tematiska bedömning flera brister i marknadsföringen av kryptotillgångstjänster och -produkter samt i den information som ges innan ett avtal ingås. De största bristerna gällde informationen om risker, ett jämlikt och tydligt framställande av upplysningar samt lämnande av den förhandsinformation som förutsätts av konsumentskyddslagen.
Finanssivalvonta havaitsi puutteita kryptovarapalveluiden ja -tuotteiden markkinoinnissa16.6.2026 11:10:00 EEST | Tiedote
Finanssivalvonta havaitsi teema-arviossaan useita puutteita kryptovarapalveluiden ja -tuotteiden markkinoinnissa sekä ennen sopimuksen tekemistä niistä annettavissa tiedoissa. Merkittävimmät puutteet liittyivät riskeistä kertomiseen, tietojen tasapuoliseen ja selkeään esittämiseen sekä kuluttajansuojalain edellyttämien ennakkotietojen antamiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
