Koronaviruksen vaikutukset Espoon sivistystoimessa
Opetuksen järjestäminen
Lähiopetusta järjestetään vuosiluokilla 0-3 oleville lapsille, joiden huoltajat ovat yhteiskunnan kannalta kriittisissä tehtävissä. Lapsille, jotka osallistuvat lähiopetukseen, tarjoillaan koululounas sekä järjestetään iltapäivätoiminta ja aamu- ja iltapäivähoito, mikäli he tavallisestikin ovat hoidossa.
Lisäksi lähiopetusta järjestetään tarvittaessa niille erityisen tuen päätöksen saaneille oppilaille, joiden huoltajat eivät pysty ottamaan lastaan kotiin.Oppilailla ja varhaiskasvatuksen lapsilla, joilla lähiopetus ja päivähoito jatkuvat, jatkuvat myös kuljetukset. Huoltajia on tänään pyydetty ilmoittamaan kouluille, mikäli heidän lapsensa tarvitsee lähiopetusta.
Päiväkodit ja niiden yhteydessä järjestettävä esiopetus pidetään toiminnassa. Avoimen varhaiskasvatuksen (avoimet päiväkodit, kerhot ja asukaspuistot) toiminta on keskeytetty. Huoltajia suositellaan hoitamaan lasta kotona, jos siihen on mahdollisuus.
Opetus ja ohjaus järjestetään poikkeuksellisin opetusjärjestelyin. Koulun opettajat ohjeistavat Wilma-viestillä oppilaita ja heidän huoltajiaan, miten etäopetus järjestetään. Opetuksen toteuttamisen tapoja tarkennetaan, kun kouluun saapuvien ja etäopetukseen osallistuvien lasten määrä täsmentyy.
Oppilashuolto on edelleen käytettävissä kaikille espoolaisille lapsille ja nuorille. Tapaamiset tulee järjestää joko puhelimitse, etäyhteyksin tai yksittäisten oppilaiden käynteinä ajanvarauksen kautta.
Espoon lukioiden muut kuin kevään ylioppilaskirjoituksiin osallistuvat opiskelijat ovat 16.3.siirtyneet itsenäiseen etäopiskeluun 13.4. saakka. Näin halutaan varmistaa, että lukiot kykenevät kaikissa olosuhteissa hoitamaan ylioppilaskirjoitukset.
Koulutilojen iltakäyttö ja kerhotoiminta on keskeytetty.
Kulttuuri- ja urheilutilat on suljettu
Hallituksen kulttuuritilojen sulkemista koskevat linjaukset koskevat Espoossa kaikkia kirjastoja, Espoon kulttuurikeskusta, näyttelykeskus WeeGee:tä ja kaikkia muita kulttuuritiloja. Tilat pysyvät suljettuna 13.4.2020 asti. Myös kaupungissa toimiva yksityisen ja kolmannen sektorin toiminta seuraa valtioneuvoston linjauksia.
Jo suljettujen uimahallien ja kuntosalien lisäksi myös muut kaupungin liikuntatilat on suljettu vähintään 18.3. -13.4. Tekojäät ovat auki 22.3. asti, mutta niiden pukukopit eivät ole käytössä. Liikuntapalvelut kannustaa ulkoilemaan, mutta haluaa muistuttaa, että ulkonakaan ei kannata oleilla joukoissa ja esimerkiksi ulkokuntosaleilla tulee käyttää käsineitä.
Ohjattua liikuntaa videoiden ja netti-tv:n opastuksella
Kaikki liikuntaryhmät ja -kurssit ovat tauolla, mutta ihmisiä kannustetaan liikkumaan kotona. Tarjolle on tulossa erilaisia liikuntavinkkejä ja ohjeistusta eri ikäisille. Vinkkejä videoihin, tulostettaviin ohjeisiin ja yhteistyössä tarjottavaan live-lähetykseen kootaan sivulle espoo.fi/liikunta > Ohjattu liikunta.
Nuorisotoimintaa verkossa
Kaupungin nuorisotilat ovat kiinni ainakin 18.3. - 13.4.2020. Toiminta ei kuitenkaan lopu, vaan sitä viedään verkkoon. Jo nyt nuorisonohjaajat ovat tavoitettavissa mm. nuorisotilojen sometilien kautta ja peliympäristöissä. Myös Ohjaamotalon arki jatkuu. Starttipistetoiminta jatkuu puhelinpalveluna ja nuoria kohdataan puhelimitse myös muutoin.
Lisätietoja:
sivistystoimen johtaja Harri Rinta-aho, p. 050 428 9440
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kvarnruinerna i Bemböle rustades upp och ån restaurerades framgångsrikt14.10.2025 10:26:47 EEST | Pressmeddelande
Ruinerna av gamla Bemböle vattenkvarn, som varit bortglömd i årtionden, har rustats upp. Samtidigt restaurerades åns fåra, så att den nu är närmare naturtillstånd. Restaureringen utfördes enligt natur- och skyddsvärdena. Det lönar sig att besöka platsen för att se det fina resultatet.
Bembölen myllynrauniot ja joenuoma kunnostettiin onnistuneesti14.10.2025 10:26:47 EEST | Tiedote
Vuosikymmeniä unohduksissa olleet Bembölen vesimyllyn rauniot on kunnostettu. Samalla joenuomaa ennallistettiin lähemmäksi luonnontilaa luonto- ja suojeluarvojen mukaisesti. Elokuussa valmistuneen kunnostusurakan upeaa lopputulosta kannattaa käydä katsomassa.
Bemböle mill ruins and riverbed successfully restored14.10.2025 10:26:47 EEST | Press release
Forgotten for decades, the ruins of the Bemböle water mill have been restored. The riverbed was also restored, bringing it closer to its natural state in accordance with nature and conservation values. Completed in August, the magnificent end result of the restoration project is definitely worth a visit.
Sellosalin syksyssä huippunimiä ja harvinaisuuksia maailmalta13.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Sellosalin lavalla saadaan syksyn aikana nauttia monista huikeista artisteista ympäri maailmaa. Maailmanmusiikin isot nimet, The Klezmatics (US) ja Söndörgő (HU) tuovat kiertueensa Espoon Leppävaaraan loka- ja marraskuussa.
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote lokakuu 202510.10.2025 12:25:33 EEST | Tiedote
Espoon uusi vuoden 2025 pitkän ajan väestöennuste: Väestö 2024 ja ennuste 2025–2060. Espoon väkiluku oli elokuun 2025 lopussa ennakkotietojen mukaan 324 840. Etenkin pitkäaikaistyöttömyys kasvanut voimakkaasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme