Kotimaisen omistajuuden ohjelmassa vauhditetaan omistajanvaihdoksia – nyt odotetaan ripeää toimeenpanoa
Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Anssi Kujalan mukaan jo raportin visio on erinomainen: vuonna 2030 omistajuutta arvostetaan laajasti ja omistaminen koetaan yhteisenä hyvänä. Esitetyillä toimilla voidaan vahvistaa mm. sitä, että yhä useampi suomalainen olisi suomalaisen yrityksen omistaja.
- Hallituksen puoliväliriihi huhtikuussa olisi oivallinen ajankohta siihen, että esitetyt toimenpiteet konkretisoitaisiin päätöksiksi, Kujala ehdottaa.
Lähes kolmannes suomalaisista yrityksistä joutuu seuraavaan kymmenen vuoden aikana pohtimaan, miten ja kenen toimesta yritystoiminta jatkuu.
- On hyvä, että omistajanvaihdosten merkitys kasvun, alueellisen vireyden ja elinvoiman moottorina on nyt oivallettu laajemmin. Tutkimusta ja käytännön edistämistoimia omistajanvaihdosten puolesta tehdään juuri nyt aktiivisesti. Omistajanvaihdosten edistämiselle Visio 2030 antaa hyvän tuen, Kujala sanoo.
Visio 2030 -raportti sisältää kahdeksan toimenpide-ehdotusta, jotka löytyvät myös Suomen Yrittäjien tammikuussa julkaisemasta 15 toimenpidettä omistajanvaihdosten vauhdittamiseksi -asiakirjasta. Näistä voidaan esimerkkinä mainita esitykset omistajanvaihdoksia edistävän palvelutarjonnan vahvistamiseksi ja yritysten henkilöstöomistamisen mallien kehittämiseksi. Ohjelmassa esitetään muun muassa henkilöstörahastojen perustamisen helpottamista.
Kujalan mukaan muutama hyvä ehdotus ohjelmasta puuttuu. Yksi on se, että tuotaisiin potentiaaliset ostajat ja myyjät lähemmäksi toisiaan.
- Tämä voisi tapahtua esimerkiksi kehittämällä mestari-kisälli -mallia, joka toimisi esimerkiksi ammattiosaamista vaativissa pienissä yrityksissä ja tukisi samalla pienten paikkakuntien elinvoimaa. Onnistuakseen malli vaatii muun muassa yrittäjyyskasvatustyötä tekevien sekä yritysneuvontaa tarjoavien tahojen välisen yhteistyön tiivistämistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anssi Kujalavaratoimitusjohtaja
Puh:0400 567 925anssi.kujala@yrittajat.fiMika Haavistoprojektipäällikkö, Omistajanvaihdoshanke
Puh:050 550 1993mika.haavisto@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: YEL-uudistuksen pitää vahvistaa yrittäjyyttä – alarajaa ylös ja lisää vapautta5.12.2025 12:37:12 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät haluaa lisätä yrittäjien vapautta päättää eläke- ja sosiaaliturvastaan pakollisen YEL-vakuuttamisen alarajan yläpuolella. ”Pakollisen vakuuttamisen alarajaa on nostettava, jotta usein ahtaalla olevien, pientä yrittäjätyötä tekevien asema helpottuu. Nykyinen, usein mielivaltaisia ehdotuksia tarjoava työtulolaskuri pitää haudata. Osinkoja ei pidä sotkea YEL-maksuun ja yrittäjällä pitää olla vapaus valita, millä mallilla hän määrittää työpanoksensa arvoa”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Suomen Yrittäjät: YEL-uudistuksessa yrittäjän vapautta on lisättävä25.11.2025 12:37:05 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii, että Yrittäjän eläkelain (YEL) uudistuksessa yrittäjän vapautta on lisättävä, pakollisen vakuuttamisen alarajaa nostettava ja järjestelmän uskottavuutta parannettava. Osingot on jätettävä eläkemaksujen ulkopuolelle. Yrittäjien valtuusto linjasi kantansa tänään. Ministeri Sanni Grahn-Laasosen tilaama Jukka Rantalan selvitys on valmistumassa lähiaikoina.
Yrittäjät: Yrittäjät esittää rakennusalalle korjaussarjaa – varainsiirtovero ja kotitalousvähennys uusiksi14.11.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää varainsiirtoveron puolittamista määräajaksi, kotitalousvähennyksen korotusta remonttien vauhdittamiseksi ja valtiontakausta rakennushankkeiden rahoitukseen. ”Rakentamisen orastava elpyminen on pysähtynyt talouden nollakasvun ja kuluttajien heikon luottamuksen vuoksi. Nyt tarvitaan uusia ratkaisuja”, johtava ekonomisti Petri Malinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: EU-tuomioistuimen ratkaisu ei rajoita palkoista sopimista11.11.2025 16:23:51 EET | Tiedote
EU-tuomioistuin antoi 11.11.2025 ratkaisun vähimmäispalkkadirektiivistä. Tuomioistuin kumosi direktiivin osittain. - Vaikka ratkaisulla ei ole välitöntä vaikutusta Suomelle, sen linjaukset vahvistavat sitä, että Suomessa voidaan kehittää työmarkkinajärjestelmää omista lähtökohdista, johtava asiantuntija Albert Mäkelä Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjägallup: Tekoälyn käyttö on yleistynyt nopeasti Suomen pk-yrityksissä11.11.2025 06:45:00 EET | Tiedote
Tekoälyn käyttö on kasvanut nopeasti suomalaisissa pk-yrityksissä. ”Tämä on erittäin lupaavaa suomalaisten yritysten osaamisen ja tuottavuuden kannalta. Tekoälyn käytöstä voi tulla suomalaiselle pk-kentälle merkittävä kilpailuetu, sillä kansainvälisen vertailun mukaan Suomi on tekoälyn käytön ykkösmaa Euroopassa”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme