Koulujen avaaminen ei kasvattanut tartuntojen määrää Helsingissä
4.6.2020 12:00:00 EEST | Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala | Tiedote
Koulujen avaamisen jälkeen tartuntoja ilmeni yhdeksällä koululaisella ja kahdella koulun henkilökuntaan kuuluvalla. Helsingissä sijaitsevissa peruskouluissa altistui lähiopetuksen aikana 144 oppilasta ja 23 koulun henkilökuntaan kuuluvaa. Helsingin kaupungin kouluissa on 44 260 oppilasta ja 4 602 työntekijää. Kun yksityiset ja valtion koulut lasketaan mukaan, Helsingissä on lähes 54 000 peruskoululaista.
Valtaosalla altistuneista karanteeni on jo päättynyt, mutta joidenkin osalta tilannetta seurataan vielä noin viikon ajan.
Lähes kaikki tartunnat olivat peräisin perhepiiristä. Vain yksi oppilas sai todennäköisesti tartunnan koulussa, hänkin ennen koulujen avaamista järjestetyssä pienryhmäopetuksessa.
Kouluissa lähikontaktien välttämisessä onnistuttiin
Kouluissa lähiopetuksen aikaiset käytännöt, kuten työskentely pienissä ryhmissä tai vain oman luokan kesken sekä lähikontaktien välttäminen ruokailuissa ja käytävillä, rajasivat altistuneiden määrää tehokkaasti.
”Koulujen henkilöstö teki erinomaista työtä järjestämällä lähiopetuksen niin, että oppilaiden väliset lähikontaktit olivat mahdollisimman vähäisiä. Kouluun ei myöskään tultu oireisena, mikä osaltaan auttoi tilanteessa”, toteaa kasvatuksen ja koulutuksen toimialajohtaja Liisa Pohjolainen.
”Jotta koronaviruksen leviämistä pystytään jatkossakin rajaamaan tehokkaasti, on tärkeätä, että ensimmäisten, lievienkin oireiden ilmaannuttua hakeudutaan heti koronavirustestiin”, toteaa terveysasemien johtajalääkäri Timo Lukkarinen.
Perheiden kanssa käytyjen keskustelujen perusteella suositellaan, että näytteeseen hakeuduttaisiin vielä nopeammin. Nyt kun näytteenottokapasiteettia on hyvin tarjolla ja näytteenottopisteitä lisätään entisestään, näytteenottoon pääsy on nopeaa ja helppoa.
Lisätietoa:
- Liisa Pohjolainen, kasvatuksen ja koulutuksen toimialajohtaja, p. 09 310 86200
- Timo Lukkarinen, terveysasemien johtajalääkäri, p. 09 310 42611
Koulujen lähiopetuksen alettua 14.5. koronavirusaltistumisia on ollut seuraavissa kouluissa (suluissa mainittu, jos muu kuin kaupungin koulu): Itäkeskuksen peruskoulu, Kannelmäen peruskoulu, Kottby Lågstadieskola, Maunulan yhteiskoulu (yksityinen koulu), Pohjois-Haagan yhteiskoulu (yksityinen koulu), Sakarinmäen peruskoulu, Suomalais-venäläinen koulu (valtion koulu), Viikin normaalikoulu (Yliopiston koulu)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaana Juutilainen-Saari
viestintäpäällikkö
jaana.juutilainen-saari@hel.fi
p. 09 310 42240
Markus Snellman
tiedottaja
markus.snellman@hel.fi
p. 09 310 42619
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialaToinen linja 4A
PL 6000 00099 Helsingin kaupunki
09 310 5015 (vaihde)http://www.hel.fi/sotepe
Hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta helsinkiläisille yhteistyöllä ja vahvalla osaamisella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Symppis flyttar till Åbohusvägen i början av oktober28.9.2026 09:22:04 EEST | Pressmeddelande
Symppis i Östra centrum betjänar fr.o.m. 2.10.2026 på adressen Åbohusvägen 12. På Åbohusvägen är Symppis verksamhet i ändamålsenliga och ombyggda lokaler, med goda trafikförbindelser.
Itiksen Symppis muuttaa lokakuun alussa Turunlinnantielle28.9.2026 09:22:04 EEST | Tiedote
Itiksen Symppis palvelee 2.10.2026 alkaen osoitteessa Turunlinnantie 12. Turunlinnantiellä Symppis toimii tarkoituksenmukaisissa remontoiduissa tiloissa hyvien liikenneyhteyksien varrella.
Personlig sjukskötare och husläkare introduceras först på Rönnbacka hälsostation24.9.2026 08:35:49 EEST | Pressmeddelande
Måndagen den 28 september introduceras konceptet med personlig sjukskötare och husläkare i Helsingfors, med start på Rönnbacka hälsostation. Syftet med ändringen är att förbättra kontinuiteten i vården och att påskynda tillgången till vård. Den här modellen utvidgas stegvis till de övriga hälsostationerna i Helsingfors under åren 2027–2028.
Omahoitaja-omalääkärimalli otetaan käyttöön ensimmäiseksi Pihlajamäen terveysasemalla24.9.2026 08:35:49 EEST | Tiedote
Pihlajamäen terveysasema siirtyy maanantaina 28.9.2026 ensimmäisenä Helsingin terveysasemana omahoitaja-omalääkärimalliin. Muutoksen tavoitteena on vahvistaa hoidon jatkuvuutta ja nopeuttaa hoitoon pääsyä. Malli laajenee vaiheittain Helsingin muille terveysasemille vuosina 2027–2028.
Lähes 33 000 helsinkiläistä varasi rokotusajan vuorokaudessa Maisassa – 65 vuotta täyttäneiden puhelinajanvaraus on avautunut tänään23.9.2026 10:32:45 EEST | Tiedote
Influenssa- ja koronarokotusten ajanvaraus Helsingin terveysasemille avautui 65 vuotta täyttäneille eilen 22. syyskuuta Maisassa. Ensimmäisen vuorokauden aikana rokotusajan varasi jo lähes 33 000 helsinkiläistä. Tänään 23. syyskuuta klo 8 avautui myös rokotusten puhelinajanvaraus 65 vuotta täyttäneille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme