Kouluterveyskysely 2021: Espoo onnistunut yksinäisyyden ehkäisyssä
Kouluterveyskysely 2021 tuloksen syntyperän mukaan
Vuoden 2021 Kouluterveyskyselyyn Espoossa vastasi 786 itsensä ulkomaalaistaustaiseksi ilmoittamaa nuorta. THL:n valtakunnallisessa Kouluterveyskyselyssä on kysytty vuodesta 2013 alkaen vastaajan itsensä sekä hänen äitinsä ja isänsä syntymämaata. Niiden perusteella on mahdollista luokitella nuoret neljään syntyperän mukaiseen ryhmään. Ulkomaalaistaustaiset nuoret on jaettu Suomessa syntyneisiin ja muualla syntyneisiin.
Ulkomaalaistaustaiset nuoret viihtyvät koulussa
Yhä useampi ulkomaalaistaustainen nuori kertoo myös pitävänsä koulunkäynnistä ja ammatillisen oppilaitoksen opiskelijat kokevat jopa kouluinnostusta suomalaistaustaisia enemmän. Etenkin yläkouluissa ja ammatillisissa oppilaitoksissa opiskelevista nuoret kokivat opettajan kohtelun suhteellisesti myönteisemmin.
Oppimisen haasteet yläkoulussa ovat kääntyneet selvään laskuun ulkomailla syntyneillä ulkomaalaistaustaisilla tyttöjen vuoden 2019 54 %:sta vuoden 2021 39 %:in. Sitä vastoin Suomessa syntyneiden ulkomaalaistaustaisten poikien oppimisen haasteet ovat kuitenkin kasvaneet vuoden 2019 17 %:sta vuoden 2021 30 %:in.
Kiusaaminen on vähentynyt
Vuoden 2021 yläkoululaisten tuloksissa näkyy, että erityisesti ulkomailla syntyneiden ulkomaalaistaustaisten poikien kokema kiusaaminen ja yksinäisyys on vähentynyt selvästi. Yhä useammalla on vähintään yksi hyvä ystävä. Ulkomailla syntyneiden ulkomaalaistaustaisten poikien kokema osallisuuden kokemus siitä, että on tärkeä osa luokkayhteisöä, on kasvanut 39 %:sta 56 %:in.
"Ulkomailla syntyneiden ulkomaalaistaustaisten poikien tilanne on parantunut selvästi vuoden 2019 kouluterveyskyselyn tuloksista. Espoon yhteisöllinen opiskeluhuolto on onnistunut tavoitteissaan muun kuin suomen- ja ruotsinkielisten nuorten keskuudessa tehdyssä työssä", toteaa terveydenhoidon asiantuntija Minna Eväsoja.
Vaikka yhä useammalla ulkomaalaistaustaisella nuorella yläkoulussa kokemus yksinäisyydessä eli ystävien puutteesta on vähentynyt, yksinäisyyden tunne on kasvanut sekä ulkomaalaistaustaisilla tytöillä että pojilla. Eniten yksinäisyyttä kokivat suomalaistaustaiset tytöt.
Tytöillä ja pojilla hyvinvoinnissa painottuva eri asiat
Ulkomaalaistaustaisten nuorten liikunnan harrastaminen on lisääntynyt. Kouluterveyskyselystä tulee ilmi, että ulkomaalaistaustaisten nuorten liikunnan harrastaminen on samalla tasolla kuin suomalaistaustaisten nuorten.
Yhä useampi Suomessa syntynyt ulkomaalaistaustainen tyttö ja poika kokee terveydentilansa vain keskinkertaiseksi tai jopa huonoksi. Ulkomaalaistaustaisista tytöistä yläkoulussa oli ollut huolissaan mielialastaan kuluneen 12 kk aikana 42 %:a, kun yläkoululaisista suomalaistaustaisista tytöistä jopa 53 %:a vastasi tähän kysymykseen myöntävästi. Erityisenä huolen aiheena tuloksista nousee ulkomaalaistaustaisten yläkouluikäisten poikien humalahakuinen alkoholin käyttö.
Monikielisyys Espoon kouluissa ja oppilaitoksissa
Vuonna 2021 Espoon perusopetuksessa ja toisella asteella muun kuin suomen- ja ruotsinkielisiä nuoria oli yhteensä noin 11 700. Oman äidinkielen opetukseen osallistuu noin 5000 oppilasta 40 kielessä. Espoossa on äidinkieleltään muun kuin suomen- ja ruotsinkielisiä
- Perusopetuksen oppilaista 27 %
- Perusopetuksen koulutulokkaista 30 %
- Ammatillista perustutkintoa suorittavista 37 %
- Aikuislukiossa opiskelijoita 29 %
Lisätietoja:
Terveydenhoidon asiantuntija Minna Eväsoja
sähköposti: minna.evasoja@espoo.fi
puh: 043 8247 077
Lue lisää:
Kouluterveyskyselyn syntyperäluokitus ja syntyperän mukaisen aineiston kuvaus - THL
Kouluterveyskysely 2021: Mielen hyvinvoinnin haasteet lisääntyneet tytöillä | Espoon kaupunki
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Verkostomainen viiden kaupunkikeskuksen Espoo on vastuullinen ja inhimillinen edelläkävijäkaupunki, jossa kaikkien on hyvä asua, oppia, tehdä työtä ja yrittää ja jossa espoolainen voi aidosti vaikuttaa.
Twitter: @Espoonsote
Facebook: Espoon sote - Hyvinvointia Espoossa
Espoon kaupunki Twitterissä
Espoon kaupunki Facebookissa
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Esbo väntar upp till 6 000 stadsbor till gemensam festkonsert på självständighetsdagen6.11.2025 15:38:25 EET | Pressmeddelande
Esbo stad bjuder alla sina invånare på festkonsert på självständighetsdagen den 6 december 2025 på Espoo Metro Areena. Den populära Suvi Teräsniska och sprudlande Yasmine Yamajako, som är känd från musikaler, stiger upp på scenen. Konserten visas också via Yle Arenan. Som orkester medverkar Polyteknikkojen Orkesteri, ledd av Vuokko Lahtinen. En kammarkör från Tapiolan lukio uppträder också under festen.
Espoo odottaa jopa 6000 kaupunkilaista yhteiseen itsenäisyyspäivän juhlakonserttiin6.11.2025 15:38:25 EET | Tiedote
Espoon kaupunki tarjoaa kaikille kaupunkilaisille avoimen Itsenäisyyspäivän juhlakonsertin lauantaina 6.12.2025 Espoo Metro Areenalla. Lavalle nousevat suurta suosiota nauttiva Suvi Teräsniska sekä upealla laulutaidollaan lukuisissa musikaaleissa sävähdyttänyt Yasmine Yamajako. Konserttia voi seurata suorana myös Yle Areenasta. Orkesterina esiintyy Polyteknikkojen orkesteri johtajanaan Vuokko Lahtinen. Tapahtumassa kuullaan myös Tapiolan lukion kamarikuoroa.
Espoo expecting up to 6,000 residents to attend Independence Day Gala Concert6.11.2025 15:38:25 EET | Press release
The City of Espoo will treat all residents to the Independence Day Gala Concert on Saturday, 6 December 2025, at Espoo Metro Areena. The wildly popular Suvi Teräsniska and electrifying Yasmine Yamajako, known for performing in musicals, will be taking the stage. You can watch the concert live in Yle Areena. The Polytech Orchestra conducted by Vuokko Lahtinen will be providing the accompaniment. The Tapiola upper secondary school chamber choir will also be performing.
Metron järjestelmiä ja metrojunia uusitaan – liikenteenohjausjärjestelmä muuttuu lähivuosina4.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun metron vanhoja järjestelmiä uusitaan vaiheittain tulevien vuosien aikana. Muutokset tehdään osana Metron kapasiteetin ja luotettavuuden parantamishanketta (METKA), jonka tavoitteena on parantaa metron turvallisuutta ja luotettavuutta. METKA-hankkeen käsittely päätöksenteossa etenee ja ehdolliset hankintapäätökset uudesta junankulunvalvontajärjestelmästä sekä radioverkosta on tehty.
Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto: Keilaniemen metrokortteliin haetaan uutta suunnitteluratkaisua3.11.2025 15:09:27 EET | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto päätti, että Keilaniemen metrokorttelin asemakaavaa muutetaan. Jaosto päätti kehottaa kaupunkisuunnittelulautakuntaa ja kaupunkisuunnittelukeskusta käynnistämään asemakaavan muutoksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme