KOVA julkaisi tavoitteensa eduskuntavaaleihin ja tulevaan hallitusohjelmaan

Toimiva asuntopolitiikka edellyttää tiivistä kuntien ja valtion välistä yhteistyötä, johon tulee kytkeä myös kohtuuhintaisen asuntotuotannon toimijat. KOVAn mielestä asuntopolitiikan 8 vuoden kehittämisohjelman tulee toimia hallituksen asuntopolitiikan linjausten perustana. Myös nykyiset MAL-sopimukset tulee säilyttää 12-vuotisina ja rullaavina: niiden sitovuutta tulee lisätä. Nykyisiä MAL-sopimuksia kevyempiä sopimuksia tulee ottaa käyttöön maakuntakeskusalueiden kanssa.
Asunnottomuus on vakava yhteiskunnallinen ongelma, joka tulee poistaa vuoden 2027 loppuun mennessä. Tavoitteen saavuttamiseksi tarvitaan oma valtakunnallinen asunnottomuusohjelma, jossa valtio, kunnat, hyvinvointialueet ja asuntotoimijat sitoutuvat yhdessä asunnottomuuden poistamiseksi. KOVAn tavoitteena on, että asunnottomuuden ennaltaehkäisemiseksi asumisneuvonnasta tehdään kuntien lakisääteinen tehtävä. KOVA esittää lisäksi, ettäARA-vuokra-asumisen asukasvalinta säilytetään muuten nykyisellään, mutta palveluasumisen varallisuusrajat poistetaan palveluasuntojen entistä tehokkaamman käytön varmistamiseksi.
KOVA näkee, että seuraavassa hallituksessa asuntoasioilla tulee olla oma ministerinsä asuntopolitiikan painoarvon lisäämiseksi. Rakentamisen kaikki ohjaus tulee keskittää yhteen ministeriöön, ja ympäristöministeriö tulee yhdistää liikenne- ja viestintäministeriön kanssa maankäytön, asumisen ja liikenteen sekä MAL-sopimusten koordinaation vahvistamiseksi.
KOVA pitää tärkeänä eduskuntavaalitavoitteenaan myös kohtuuhintaisen asuntotuotannon tukijärjestelmän uudistamisen jatkumista. Uudistuksessa tulee parantaa korkotuen tasoa ja muuttaa omavastuukoron määräytymistä siten, että se seuraa automaattisesti korkotason muutoksia. Uudistuksessa tulee myös keventää valtion riskienhallintaa, jotta ARA-asuntojen peruskorjaus ja uudistuotanto korkotukilainoin mahdollistuu myös kasvukeskusten ulkopuolella.
ARA-asuntokannan sopeuttaminen väestöltään vähenevillä alueilla tarvitsee tulevaisuudessakin valtion tukijärjestelmiä. KOVA edellyttää, että tulevalla vaalikaudella väestöltään vähenevillä alueilla toimivien vuokrataloyhtiöiden toimintaedellytyksiä parannetaan akordeja ja purkuavustusta korottamalla sekä niiden saamista helpottamalla, jotta näiden alueiden asuntomarkkinat kokonaisuudessaan tervehtyvät, kun asuntojen ylitarjontaa vähennetään.
Niin ikään kasvukeskusalueiden ulkopuolella toimiville vuokrataloyhtiöille tulee mahdollistaa korkotukilainoilla niin asuntojen peruskorjaus kuin rajattu mahdollisuus toteuttaa normaalia ARA-asuntojen uudistuotantoa. Myös väestöltään vähenevillä alueilla tarvitaan uutta, esteetöntä ja energiatehokasta asuntokantaa.
- KOVAn eduskuntavaaliohjelma ja hallitusohjelmatavoitteet ovat monipuolinen kattaus toimia, joilla voidaan parantaa kohtuuhintaisia vuokra- ja asumisoikeusasuntoja omistavien ja rakennuttavien yhtiöiden toimintaedellytyksiä. Etenkin nyt, kun vapaarahoitteinen asuntotuotanto on vähenemässä, on tärkeää lisätä valtion tukemaa asuntotuotantoa, jotta rakennusalan suhdannekuoppaa voidaan tasata, KOVAn toimitusjohtaja Jouni Parkkonen linjaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jouni ParkkonentoimitusjohtajaKohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry
Puh:040 593 3338jouni.parkkonen@kovary.fiKuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry on yleishyödyllisten ja omakustannusperusteella toimivien vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimialajärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvonta-, palvelu- ja yhteistyöjärjestönä. KOVAn jäsenet omistavat normaaleja vuokra-asuntoja, erityisryhmien vuokra-asuntoja tai asumisoikeusasuntoja.
KOVAlla on 137 jäsenyhteisöä. Niiden pysyvässä omistuksessa on yhteensä 340 000 vuokra- ja asumisoikeusasuntoa, joissa asuu yli 500 000 henkilöä. KOVAn jäsenet toimivat noin 150 kunnassa. KOVAn jäsenet omistavat noin 85 prosenttia rajoituksenalaisista normaaleista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista, noin 70 prosenttia kaikista rajoituksenalaista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista ja noin 85 prosenttia asumisoikeusasunnoista Suomessa. KOVAn jäsenet aloittavat vuonna 2025 yhteensä noin 4 800 kohtuuhintaisen vuokra- ja asumisoikeusasunnon rakennuttamisen.
KOVA edustaa pitkäjänteisiä, pysyviä ja turvallisia vuokra- ja asumisoikeusasuntojen omistajia ja vuokranantajia. KOVA kehittää vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimintaedellytyksiä tekemällä vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöille Suomen parasta edunvalvontaa. KOVAn jäsenistö toimii siten, että pienituloisillakin ihmisillä on varaa laadukkaaseen ja kohtuuhintaiseen asumiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KOVA ry
KOVA: Rahoituksen saatavuuden turvaaminen on edellytys asuntomarkkinoiden toimivuudelle koko Suomessa12.11.2025 11:31:00 EET | Tiedote
Tänään 12.11.2025 syyskokoukseensa kokoontuneet Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry:n jäsenet toteavat rahoituksen saatavuuden turvaamisen olevan ehdoton edellytys asuntomarkkinoiden toimivuudelle koko Suomessa. KOVA ja kohtuuhintaiset asuntotoimijat ovat huolissaan alueiden eriytymisestä Suomessa. Tämä tarkoittaa muun muassa rahoituksen saatavuuden vaihtelua paitsi kohtuuhintaisessa, myös vapaarahoitteisessa asumisessa.
Jaakko Kammonen jatkaa KOVA ry:n puheenjohtajana12.11.2025 11:01:00 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry:n puheenjohtajana jatkaa Espoon Asunnot Oy:n toimitusjohtaja Jaakko Kammonen. Hänellä alkaa kolmas vuosi puheenjohtajana vuonna 2026. Valinnan teki tänään Helsingissä kokoontunut KOVAn syyskokous. Samalla valittiin KOVAn muukin hallitus, johon tuli useita muutoksia. Uuden hallituksen toimikausi käynnistyy vuoden 2026 alussa.
Muistutus: KOVAn ajankohtaisseminaari 12.11.2025 – Alueiden ja asumisen polarisaatio29.10.2025 08:55:16 EET | Tiedote
Tervetuloa Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry:n järjestämään ajankohtaisseminaariin keskiviikkona 12.11.2025 klo 12.30-17.00 otsikolla "Alueiden ja asumisen polarisaatio".
Noora Salokangas KOVA ry:n juristiksi27.10.2025 09:42:39 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n juristiksi on valittu VT, OTM, LKV ja FM Noora Salokangas. Hän aloittaa tehtävässään 10.11.2025. Noora Salokangas siirtyy tehtävään Asianajotoimisto Roihu Oy:n asianajajan tehtävästä. Aiemmin hän on työskennellyt muun muassa eri asianajotoimistoissa ja Satakunnan käräjäoikeudessa. Hän on toiminut myös suomen kielen opettajana.
Kommentti: Valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat vähiten yli kahteen vuoteen16.10.2025 09:06:43 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä valtion tukemien vuokra-asuntojen vuokrat nousivat keskimäärin 3,3 prosenttia vuoden takaisesta, mikä on matalin vuosimuutos yli kahteen vuoteen. Eniten nousivat yksiöiden vuokrat (+3,5 %) ja vähiten kolmioiden ja sitä suurempien asuntojen vuokrat (+3,1 %). Keskimääräinen vuokra valtion tukemissa asunnoissa oli koko maan tasolla 13,46 euroa neliömetriltä kuukaudessa, mikä on yli 22 prosenttia vähemmän kuin keskimääräinen vapaarahoitteisen asunnon vuokra. Tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen tänään julkaisemasta aineistosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

