KSO on hankkinut tontin Anjalasta – Sale Anjalan liiketoiminta siirtyy uuteen kiinteistöön

Kymen Seudun Osuuskauppa ja Kouvolan kaupunki ovat sopineet tonttikaupasta Kouvolan Anjalassa. Kauppakirja allekirjoitettiin 12.5.2022.
KSO hankki tontin uudelle päivittäistavarakaupan yksikölle. Uuden yksikön valmistuttua, Sale Anjalan liiketoiminta siirtyy siihen. Rakennustyöt käynnistyvät valmistelutöiden jälkeen.
– Uuden tontin myötä parannamme päivittäistavarakaupan palveluitamme Anjalassa. Anjala on meille tärkeä liiketoiminta-alue ja kehitämme mielellämme palveluita myös siellä, kertoo KSO:n kaupallinen johtaja Ari Hyytiä.
Uusi tontti sijaitsee Sale Anjalan nykyisestä sijainnista noin 300 metrin päässä, osoitteessa Elimäentie 41.
Yhteyshenkilöt
Ari HyytiäKaupallinen johtajaKymen Seudun Osuuskauppa
Puh:0107624013ari.hyytia@sok.fiJohanna KoistinenViestintäpäällikköKymen Seudun Osuuskauppa
Puh:0107624019johanna.koistinen@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kymen Seudun Osuuskauppa, eli KSO, on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja 100 toimipaikassa Kymenlaaksossa. Kymen Seudun Osuuskaupan omistavat yli 87 000 kymenlaaksolaista kotitaloutta ja se työllistää 1 600 eri ammattialojen osaajaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymen Seudun Osuuskauppa
Kotkan Prismakeskuksen uudistus etenee – Prisman myymälä valmistuu ja uusi Sokos Emotion avautuu14.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Elokuun puolivälissä Kotkan Prisman viimeiset suuret uudistukset ovat takana päin, kun Ruokatori ja kassalinja valmistuvat. Kauneuden ja hyvinvoinnin erikoisliike Emotionin uusin myymälä avautuu 22.8.2025. Koko Prismakeskuksen avajaisia vietetään loppuvuoden aikana.
Kymen Seudun Osuuskauppa uudistaa autonpesupalvelut ja polttonestemyynnin Kouvolan Prismakeskuksella29.7.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Rakennustyöt paikoitusalueella alkavat heinäkuun viimeisellä viikolla. Uusi autopesula ja polttonestemyynnin mittarikenttä valmistuvat joulukuussa. Huoltoa lukuun ottamatta liikenneaseman palvelut ovat käytössä normaalisti muutostöiden ajan.
Tervetuloa kotisatamaan – Kotkan Original Sokos Hotel Seurahuoneen uudistus on valmis!16.7.2025 11:23:50 EEST | Tiedote
Puolitoista vuotta sitten alkanut laajennus- ja uudistushanke on saatu päätökseen ja kaikki uuden hotellisiiven huoneet ovat nyt varattavissa. Laajennus nostaa Seurahuoneen majoituskapasiteetin 218 huoneeseen.
Kotkan Prismakeskuksen uudistushanke on edennyt yli puolivälin - päivitetty Ravintolamaailma avautuu25.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Kymen Seudun Osuuskauppa aloitti Kotkan Prismakeskuksen uudistuksen vuoden 2024 lopussa. Uudistustöitä on tehty Prisman myymälässä, kauppakäytävällä sekä taustatiloissa ja piha-alueella. Muutokset Prisman myymälässä ovat loppusuoralla ja Kotkan Mestari avautuu Ravintolamaailmassa heinäkuun 1. päivä. Prisma palvelee asiakkaita normaalein aukioloajoin koko hankkeen ajan ja kaikki työt valmistuvat syksyllä 2025.
Kymen Seudun Osuuskauppa investoi tonttimaahan Kotkansaarella12.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
KSO on ostanut 11.6.2025 asuin-, toimisto- ja liikerakentamiseen kaavoitetun tontin Kotkan kauppatorin laidalta tulevaisuuden liikepaikaksi. Osoitteessa Kirkkokatu 8 sijaitseva kiinteistö ostettiin Helsingin Liikekiinteistöt Oy:ltä ja sen käytön suunnittelu on aloitettu. Rakennusoikeutta 2 600 m²:n tontilla on n. 6 200 m².
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme